Blog

Rozstawienie słupów rozdwojonych zdjęcie nr 2
03.01.2020

Dachowe konstrukcje inżynierskie

W artykule znajdziesz:

Dachowe konstrukcje inżynierskie

 

Rozstawienie słupów rozdwojonych zdjęcie nr 3
Dachowe konstrukcje inżynierskie

Do projektowania tego rodzaju konstrukcji wymagane są umiejętności inżynierskie; konstrukcje te są stosowane przy większych rozpiętościach (program na komputer). Do złączy, jak już nadmieniano, stosuje się gwoździe, sworznie (śruby), pierścienie gładkie, i rozcięte, różnego rodzaju wkładki zębate krajowe (Geka i Kozaka) oraz zagraniczne. W ostatnim dwudziestoleciu szczególnie rozpowszechniły się konstrukcje klejone. Konstrukcje drewniane są w szeregu przypadków bardziej odpowiednie niż inne, szczególnie w niektórych gałęziach przemysłu chemicznego, ze względu na większą odporność drewna na działanie dymów i oparów kwaśnych (program na telefon).
Wybór odpowiedniej konstrukcji zależy od rozpiętości i rozstawu wiązarów lub ram. W zależności od ich rozstawu i rozpiętości wykonuje się je albo z desek (np. wiązary typu barakowego), albo z bali i krawędziaków, przy czym przekrój tych elementów może być jednolity lub złożony.

Przekrój złożony pasów wiązarów w zasadzie nie powinien składać się więcej niż z trzech gałęzi. Przekroje złożone stosuje się w konstrukcjach ze względu na ogromne trudności i nieopłacalność w uzyskaniu drewna o dużych wymiarach. Poza tym należy brać pod uwagę, że łatwiej jest wykryć wady drewna w elemencie o małym przekroju niż o dużym. Duże przekroje uzyskuje się dziś przez klejenie cienkich elementów przy użyciu odpowiednich wodoodpornych klejów (program egzamin ustny).
Rozmaitość konstrukcji drewnianych inżynierskich jest bardzo duża i w krajach obfitujących w drewno, i uprzemysłowionych stosuje się je w budownictwie przemysłowym, komunalnym, sportowym, wiejskim itd. W rozdziale niniejszym przytoczone zostaną tylko niektóre charakterystyczne konstrukcje, jak płatwie ciągłe, dźwigary dwuteowe, wiązary kratowe, sklepienia łukowe i ramy (opinie o programie).
Materiały rolowe, jak papa itp., w pokryciach dachowych układa się na deskowaniu. Deskowanie można przybijać do krokwi, które z kolei opierają się na płatwiach leżących na górnych pasach wiązarów inżynierskich (tuż przy węzłach). Jeżeli płatwie stosuje się w pasach wiązarów w odległościach 100—120 cm, deskowanie można opierać bezpośrednio na płatwiach. Płatwie mogą być konstruowane jako wolnopodparte lub — co w wielu przypadkach jest bardziej właściwe — jako ciągłe. Najczęściej stosuje się trzy rodzaje płatwi ciągłych: płatwie przegubowe Gerbera, płatwie ciągłe typu radzieckiego oraz płatwie ciągłe zespolone (segregator aktów prawnych).
Płatwie przegubowe Gerbera w większości przypadków są to belki ciągłe z dwoma przegubami co d przęsło, w przęsłach środkowych, i z jednym tylko przegubem w skrajnych. Projektuje się je zazwyczaj w ten sposób, aby momenty przęsłowe (w przęsłach środkowych) i momenty podporowe były sobie równe.

Przekrój złożony

W tym przypadku przeguby stosuje się w przęsłach środkowych w odległości x = 0,1465 l od podpory. W skrajnych przęsłach moment przęsłowy.
jest większy od momentu — i wymaga większych przekrojów niż w przęsłach środkowych (promocja 3 w 1).

W przęsłach skrajnych występują momenty zginające większe niż w przęsłach środkowych, co w praktyce uwzględnia się przez wzmacnianie przęsła skrajnego dodatkowym elementem.
Płatwie typu radzieckiego składają się w przęsłach środkowych z belek o przekroju złożonym (podwójnym) na całej długości.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rozstawienie słupów rozdwojonych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rozstawienie słupów rozdwojonych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rozstawienie słupów rozdwojonych zdjęcie nr 8 Rozstawienie słupów rozdwojonych zdjęcie nr 9 Rozstawienie słupów rozdwojonych zdjęcie nr 10
Rozstawienie słupów rozdwojonych zdjęcie nr 11
Rozstawienie słupów rozdwojonych zdjęcie nr 12 Rozstawienie słupów rozdwojonych zdjęcie nr 13 Rozstawienie słupów rozdwojonych zdjęcie nr 14
Rozstawienie słupów rozdwojonych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozstawienie słupów rozdwojonych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozstawienie słupów rozdwojonych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami