Blog

Zbyt ciasno ułożone zbrojenie zdjęcie nr 2
13.02.2021

Dachy i stropodachy

W artykule znajdziesz:

Dachy i stropodachy

Zbyt ciasno ułożone zbrojenie zdjęcie nr 3
Dachy i stropodachy

Dachy i stropodachy o nośnej konstrukcji stalowej wykonuje się jako strome, spadziste lub płaskie zależnie od rodzaju pokrycia. Dachy strome wykonuje się wyjątkowo. Najczęściej wykonuje się dachy spadziste kryte płytami azbestowo-cementowymi falistymi, blachą falistą, a nawet dachówką (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stropodachy wykonuje się o małym nachyleniu z takich samych płyt jak w stropodachach żelbetowych płaskich.

W ostatnich latach wprowadza się i równocześnie bada płyty warstwowe lekkie. Pokazano jedną z płyt, wykonaną z dwóch warstw płyt azbestowo-cementowych przyklejonych do warstwy styropianu. Na obrzeżach płyty znajduje się listwa drewniana ostrugana. Zamiast płyt azbestowo-cementowych stosuje się również sklejkę wodoodporną (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Niektóre wytwórnie przyklejają na wierzchu płyty pokrycie z dwóch warstw papy, którą łączy się na stykach płyt.
Obecnie wprowadza się płyty ścienne i dachowe z blach fałdowych stalowych lub aluminiowych.

Płyty wykonuje się z dwóch blach, między którymi znajduje się ocieplenie ze styropianu, wełny mineralnej, pianki poliuretanowej lub innego tworzywa.
Dachy i stropodachy o konstrukcji nośnej stalowej dzielą się na dachy i stropodachy o małej rozpiętości (do 15,0) i o dużej rozpiętości (powyżej 15,0 m) (uprawnienia budowlane).
Konstrukcję nośną dachów stromych o małej rozpiętości mogą stanowić stalowe dźwigary rozporowe. Stosuje się je w dachach pokrytych płytami azbestowo-cementowymi falistymi lub blachą falistą.

Jeżeli wymagana jest mała wysokość konstrukcji dachowej, można stosować belki walcowane dwuteowe ażurowe, a na nich płatwie i przekrycie z płyt żelbetowych gładkich, korytkowych lub innych (program egzamin ustny).

Świetliki

W budynkach halowych o rozpiętości podpór ponad 15,0 m stosuje się powszechnie kratownice wykonywane z kształtowników stalowych. Zależnie od przeznaczenia budynku, rodzaju pokrycia dachowego oraz wymagań technologicznych kratownice mają różne kształty geometryczne (opinie o programie).
W budynkach nie ogrzewanych stosuje się kratownice o dużym nachyleniu pasa górnego. Na pasie górnym opiera się płatwie z ceowników stalowych w rozstawie ok. 1,0 m, a na nich pokrycie z płyt azbestowo-cementowych falistych, blachy falistej lub fałdowej i przymocowuje je do płatwi.

W budynkach ogrzewanych stosuje się kratownice o małym nachyleniu pasa górnego .Na płatwiach przymocowanych do pasa górnego układa się płyty żelbetowe gładkie lub korytkowe. Można również stosować zbrojone płyty z betonów lekkich, a na nich gładź cementową i pokrycie papowe.
W stropodachach o konstrukcji nośnej stalowej stosuje się często układ bezpłatwiowy. Na różnych pasach wiązarów układa się typowe żelbetowe płyty panwiowe o długości 598 cm przeznaczone do stropodachów o nośnej konstrukcji stalowej. Ocieplenie stropodachu można wykonać w sposób albo w podobny sposób (segregator aktów prawnych).

Świetliki są to oszklone otwory umieszczone w górnej części budynku i służące do oświetlenia pomieszczeń. Świetliki umiejscowione nad klatkami schodowymi służą do oświetlenia biegów. Najczęściej stosuje się je w budynkach o dużych szerokościch, w których oświetlenie wnętrza oknami umieszczonymi w ścianach jest niewystarczające.
Istnieją różne kształty świetlików. Do najczęściej stosowanych należą: gąsienicowe i kalenicowe o przekroju trójkątnym lub prostokątnym.

Różne schematy przekroju świetlików.
Świetliki wykonuje się w halach z dachami lub stropodachami o konstrukcji żelbetowej, metalowej oraz drewnianej (promocja 3 w 1).
Konstrukcję świetlika gąsienicowego o przekroju trójkątnym wykonanego z elementów stalowych na stropodachu żelbetowym.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Zbyt ciasno ułożone zbrojenie zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Zbyt ciasno ułożone zbrojenie zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Zbyt ciasno ułożone zbrojenie zdjęcie nr 8 Zbyt ciasno ułożone zbrojenie zdjęcie nr 9 Zbyt ciasno ułożone zbrojenie zdjęcie nr 10
Zbyt ciasno ułożone zbrojenie zdjęcie nr 11
Zbyt ciasno ułożone zbrojenie zdjęcie nr 12 Zbyt ciasno ułożone zbrojenie zdjęcie nr 13 Zbyt ciasno ułożone zbrojenie zdjęcie nr 14
Zbyt ciasno ułożone zbrojenie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zbyt ciasno ułożone zbrojenie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zbyt ciasno ułożone zbrojenie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami