Blog

03.01.2020

Dachy strome

W artykule znajdziesz:

Dachy strome

Dachy strome

Dachy strome prefabrykowane stosowane są przede wszystkim  (program na komputer). W budynkach niskich z poddaszem użytkowym. Istnieje szereg rozwiązań konstrukcyjnych tych dachów. Najczęściej projektuje się więźby krokwiowe, więźby jętkowe oraz różne typy wiązarów kratowych. Te ostatnie są stosunkowo ciężkie, zaś technologia ich produkcji i montażu jest skomplikowana. Dlatego trudno mówić, że są to konstrukcje przyszłości. Należy się liczyć, że stopniowo będą one zastępowane dachami płaskimi płytowymi, zaś ich zastosowanie ograniczy się do obiektów gospodarczych budownictwa wiejskiego, rekonstrukcji zabytków itp (program na telefon).

Z punktu widzenia wykonawstwa ważny jest maksymalny ciężar poszczególnych elementów składowych więźby żelbetowej. Gdy ciężar ten nie przekracza 300 kG, dach może być montowany ręcznie lub przy zastosowaniu urządzeń małej mechanizacji; w przeciwnym przypadku niezbędne są dźwigniki, żurawie itp. Dach podany przykładowo na przewidziany jest pod pokrycie eternitem. Dach może być stosowany w I i II strefie obciążeń wiatrem i śniegiem. Pochylenie połaci wynosi 22 lub 30°. Krokwie obliczane są jako belki wolnopodparte (program egzamin ustny).

W budynkach o układzie poprzecznym stosuje się konstrukcje przedstawione przykładowo na. Krokwie układa się na ścianach podłużnych i na podciągu, który przekazuje obciążenie na ściany poprzeczne. Podpory na murach i podciąg muszą być odpowiednio wyprofilowane. Układ usztywniają specjalne beleczki prefabrykowane typu Ue oraz wykonane na mokro wieńce w linii ścian i kalenicy. W obiektach o nośnym układzie podłużnym krokwie opiera się na ścianach zewnętrznych i ścianie środkowej. Przed ułożeniem krokwi należy wykonać wieńce żelbetowe z gniazdami dla oparcia krokwi. Wieńce żelbetowe na ścianie środkowej muszą mieć powierzchnię górną nachyloną w obie strony pod kątem 22 lub 30° (opinie o programie). Krokwie wolno opierać dopiero po związaniu i stężeniu betonu podpór; należy układać je parami z obu stron jednocześnie, przy czym każde dwie a najwyżej trzy pary usztywnia się w czasie montażu beleczkami Ue.

Rozstaw krokwi

Krokwie mają przekrój teowy pogrubiony na końcach. Rozstaw krokwi jest przystosowany do wymiarów płyt eternitowych i wynosi 120 cm (segregator aktów prawnych). Długość krokwi zależna jest od kąta pochylenia połaci i szerokości traktu, którego wymiary są stopniowane od 420 do 660 co 30 cm. Konstrukcję podobną do omówionej ma dach stromy z płyt falistych. Zasadnicze parametry elementów nie różnią się od podanych uprzednio przy odnawianiu dachów płaskich (p. 4.2.4). Ze względu na pochylenie dachu a = 45° stosuje się odpowiednio wyprofilowane płatwie kątowe kalenicowe i beleczki wieńcowe. Dachy strome z płyt falistych mogą mieć konstrukcję rozporową (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami