Blog

15.04.2021

Popełniane błędy w projektowaniu

W artykule znajdziesz:

Popełniane błędy w projektowaniu

Popełniane błędy w projektowaniu

Popełniane błędy w projektowaniu jak i wykonawstwie dają znać o sobie stosunkowo w krótkim okresie czasu i to na skalę niespodziewaną (program uprawnienia budowlane na komputer). Znane Są np. obecnie wady popełniane przy projektowaniu płyt wielowarstwowych i betonowych konstrukcji monolitycznych. W wyniku popełnionych błędów zaistniała pilna konieczność wykonania kapitalnych remontów w celu uratowania budynków przed rozbiórką.
Zwolennicy określenia apriorycznego okresu eksploatacji budynku wykorzystują szacunkową trwałość elementów konstrukcyjnych i opłacalnej krotności wymiany elementów wykończeniowych, uwzględniając rodzaj i warunki przyszłej eksploatacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W każdym budynku można wyodrębnić następujące grupy:
- elementy konstrukcyjne zapewniające stateczność budynku,
- elementy wykończeniowe i wyposażenia budynku,
- instalacje wewnętrzne.

Na czasokres trwałości budynku decydujące znaczenie wywierają elementy konstrukcyjne (uprawnienia budowlane). Jeżeli zostały one wykonane z właściwych materiałów i przy zachowaniu właściwej technologii, wówczas w czasie użytkowania podlegają niewielkiemu zużyciu technicznemu, a więc wymagają w takich wypadkach nieznacznych nakładów i zabiegów remontowych.
Elementy wyposażenia, instalacji i wykończenia posiadają mniejszą trwałość, wymagają w ciągu czasu użytkowania kilkakrotnego dokonywania wymian. Czynności te wynikają również z tytułu postępu technicznego, jak np. wymiana pieców na centralne ogrzewanie. Metody odpisów amortyzacyjnych. Wśród metod obliczania odpisów amortyzacyjnych najbardziej rozpowszechnioną jest wspomniana już metoda liniowa w odniesieniu do maszyn budowlanych (program egzamin ustny). Natomiast amortyzację samochodów ciężarowych oblicza się w oparciu o metodę naturalną, to znaczy, że amortyzacja obliczana jest w zależności od przebiegu, przy założeniu określonej liczby kilometrów dla całego okresu użytkowania pojazdu. Dla samochodów osobowych stosuje się metodę mieszaną.

Określenie wielkości produkcji

Do rozpatrzenia poszczególnych metod należy posłużyć się analizą trzech podstawowych warunków, które winna spełniać rozpatrywana metoda amortyzacji.
a) Dostosowanie obciążenia kosztów produkcji amortyzacją do faktycznego przenoszenia wartości amortyzowanych środków na wytwarzany produkt,
b) Zapewnienie nagromadzenia funduszu amortyzacyjnego w czasie wynikającym z praktycznych potrzeb reprodukcji,
c) Proste i łatwe zastosowanie w praktyce (opinie o programie).

Każda z wymienionych metod spełnia w stopniu optymalnym tylko jeden warunek, inne zaś w znacznie mniejszym. Metoda czasowa - liniowa jest najprostsza i najmniej pracochłonna w ustalaniu stawek amortyzacyjnych jak również w technice księgowania. Największą wadą metody liniowej jest to, że przebieg dokonywania odpisów nie odpowiada przebiegowi faktycznego przenoszenia wartości środków trwałych na wytwarzane przez nie produkty lub świadczone usługi. W okresie początkowym odpisy amortyzacyjne są wyższe od stopnia fizycznego zużycia maszyny i przeciwnie.

Metoda naturalna teoretycznie biorąc uwzględnia korelację stawek i odpisów amortyzacyjnych, oraz zużycie fizyczne. Mankamentem tej metody jest trudność ustalenia właściwych mierników i wielkości produkcji, którą powinna wykonać maszyna w ciągu całego okresu użytkowania (segregator aktów prawnych). Określenie wielkości produkcji jest ściśle związane z wydajnością środka pracy, ta zaś jest wielkością zmienną, zależną od warunków pracy (organizacji), rodzaju wykonywanej produkcji, często od czynników atmosferycznych i klimatycznych, intensywności wykorzystania środka produkcji itd. Z tego więc tytułu ta sama maszyna budowlana może np. wykonać różne rodzaje produkcji, stąd różne wydajności i wielkości produkcji a zatem i różne czasokresy amortyzacyjne.

Niewłaściwe określenie czasokresu amortyzacyjnego w różny sposób oddziałują na czynniki odtwarzania i kapitalne roboty. W metodzie liniowej przy okresie krótszym od okresu faktycznego, wystąpi brak funduszu na odtworzenie. Przeciwnie przy okresie dłuższym, powstaje nadwyżka nagromadzonego funduszu na od tworzenie i niedobór środków na nakłady ponoszone z tytułu zwiększonej liczby napraw o stale wzrastających kosztach napraw (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami