Blog

Wapienie kambryjskie i sylurskie zdjęcie nr 2
15.07.2022

Dane liczbowe

W artykule znajdziesz:

Wapienie kambryjskie i sylurskie zdjęcie nr 3
Dane liczbowe

Jeżeli zastosowano nową procedurę lub nowe odmiany procedury dawniej stosowanej, to należy je opisać. W zasadzie należałoby opisać metodę tak dokładnie, żeby umożliwić innym badaczom jej odtworzenie. Może to wymagać podania danych szczegółowych, które najlepiej jest umieścić w załączniku lub, w wyjątkowych przypadkach, w dodatkowym sprawozdaniu przechowywanym w jednym z ośrodków dokumentacyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer). Opis metody powinien również umożliwiać krytykom ocenę poprawności metody, a przyszłym czytelnikom poprawienie wyników badania w oparciu o późniejsze odkrycia. W opisie badania należy więc podać pochodzenie użytych materiałów, metody ich oczyszczania, informacje odnoszące się do czynników zmiennych mogących mieć wpływ na wyniki itd. Szczególnie dokładnie należy opisać wzorce użyte w pomiarach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W zasadzie należy publikować rzeczywiste dane liczbowe, na których oparto ostateczne wnioski. Podanie tylko wartości średnich zwykle nie wystarcza. Nawet w przypadku wykonania licznych pomiarów można przecież opublikować wyniki w zwięzłej formie, podając wartość średnią i poszczególne odchylenia od niej. Wyniki należy podać w takiej kolejności, w jakiej zostały otrzymane, lub zestawić je w grupy odpowiadające poszczególnym wartościom wybranej wielkości zmiennej. Należy przy tym określić miarę rozrzutu, np. odchylenie średnie i podać jego wartości (uprawnienia budowlane).

Przekształcenia

Należy publikować oryginalne wyniki pomiarów, a nie wyprowadzone na ich podstawie wartości. Na przykład w wielu publikacjach omawiających badania podatności magnetycznej wyrażono wyniki w magnetonach Weissa, zamiast w tych jednostkach, w których podatność była rzeczywiście mierzona (program egzamin ustny). Otóż magneton Weissa jest przestarzałym pojęciem teoretycznym, którego zarzucenie utrudnia korzystanie z wielu doskonałych prac doświadczalnych. Warto tu Wspomnieć, że poprawne wyniki badań mogą przeżyć wiele kolejnych teorii. Z tego względu wyniki badania powinny być przedstawione w formie pierwotnej, aby późniejsi teoretycy mogli je wykorzystać. Gdyby okazało się to niepraktyczne, to przekształcenia, którym poddano uzyskane wyniki, należy opisać lak jasno i dokładnie, aby późniejszy czytelnik pracy mógł w razie potrzeby odtworzyć wyniki pierwotne. Należy oczywiście pamiętać o konieczności dokładnego określenia użytych jednostek (opinie o programie). Na przykład przy opisie bardzo dokładnych pomiarów napięcia należy odróżniać wolt międzynarodowy.

Należy również podać wzorce użyte przy ustalaniu wyników. W przypadku gdy przy obróbce wyników stałych fizycznych, takich jak g, h, e, R, masy atomowe itp., należy podać przyjęte w obliczeniach wartości tych stałych. Pożądane jest przy tym oparcie się na jednym z publikowanych od czasu do czasu zestawień wartości stałych fizycznych (segregator aktów prawnych). W przypadkach gdy istotne znaczenie mają same liczby, lepiej jest przedstawiać dane liczbowe w postaci tablic niż wykresów. Wykresy mogą być dwóch rodzajów. Mogą one być bądź małe i służyć tylko do przedstawienia kształtu krzywej zależności między zmiennymi w sposób jakościowy, bądź też mogą być wykonane w dużej podziałce i zaopatrzone w odpowiednią siatkę współrzędnych umożliwiającą odczytanie dokładnych wartości. Na ogół najlepszym rozwiązaniem jest zestawienie danych w tablicy uzupełnionej w razie potrzeby małym wykresem. Nieodpowiedni wykres, z którego trzeba odczytywać wartości, budzi odrazę. Wykresy powinny zawierać co najwyżej kilka krzywych, łatwych do odróżnienia (promocja 3 w 1). Na wykresach należy zawsze oznaczyć punkty odpowiadające wynikom doświadczeń oraz zastosowane podziałki.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wapienie kambryjskie i sylurskie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wapienie kambryjskie i sylurskie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wapienie kambryjskie i sylurskie zdjęcie nr 8 Wapienie kambryjskie i sylurskie zdjęcie nr 9 Wapienie kambryjskie i sylurskie zdjęcie nr 10
Wapienie kambryjskie i sylurskie zdjęcie nr 11
Wapienie kambryjskie i sylurskie zdjęcie nr 12 Wapienie kambryjskie i sylurskie zdjęcie nr 13 Wapienie kambryjskie i sylurskie zdjęcie nr 14
Wapienie kambryjskie i sylurskie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wapienie kambryjskie i sylurskie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wapienie kambryjskie i sylurskie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami