Blog
Rynna spadowa
W artykule znajdziesz:
Rynna spadowa
Na odpowiedniej wysokości wanienka z betonem przechyla się, zawartość jej wylewa się do leja, a stamtąd przechodzi do rynny spadowej, którą grawitacyjnie dostaje się na miejsce betonowania lub też do wózków, które transportują beton dalej. W tych warunkach możliwe jest jedynie stosowanie betonu o konsystencji ciekłej, gdyż inaczej nie byłby możliwy spływ jego rynną spadową. Wystarczająca w tym względzie okazuje się zwykle ilość wody wynosząca 140 1/1 m3 kruszywa. Betonu takiego nie ubija się po ułożeniu w deskowaniach, lecz należy go odpowietrzyć, poruszając jego masą kijami o długości dostosowanej do wysokości deskowań (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kije te wkłada się w masę świeżo ułożonego betonu i nadaje im się ruch rytmiczny na przemian ku górze i ku dołowi. Wykonuje to najczęściej kilku robotników rozstawionych wokół i nad deskowaniami. Można też użyć do tego celu wibratorów wewnętrznych.
Do prac na niewielkiej nawet fali wskazane jest używanie pontonu o bardziej morskich kształtach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Betonownię pływającą używaną w Związku Radzieckim. Fotografia 3.2 przedstawia pływającą betonownię używaną przy budowie portów polskich. Możliwe jest także i inne w szczegółach rozwiązanie betonowni pływającej, zasada jednakże pozostaje zwykle ta sama.
Ciężar bloków używanych w budownictwie morskim waha się w granicach od 3 do 600 tys. kG i nieraz przekracza w górę te granice - rozpiętość jego jest zatem bardzo duża. Stosownie do ciężaru bloków musi być zorganizowane miejsce ich budowy, zwane blokownią (wchodzące dziś zwykle w skład uniwersalnego zakładu prefabrykacji) (uprawnienia budowlane).
Kształt bloków jest najczęściej prostopadłościenny, chociaż trafiają się nieraz bloki sześcienne, wielościenne i o kształtach nieregularnych. Osobny typ bloków stanowią tzw. bloki kształtowe, o formie teowników, dwuteowników itp.
Partia betonu
Bloki mają najczęściej otwory, w które wkłada się haki, w celu ich podniesienia (program egzamin ustny). Odpowiednio do kształtu bloków muszą być wykonywane ich deskowania, składające się zwykle z tarcz drewnianych, odpowiadających bocznym ścianom bloków i stawianych na drewnianej lub dobrze wyrównanej betonowej podłodze. Podłogę tę układa się zwykle nieco wyżej nad terenem, co zapewnia należyte jej odwodnienie.
Poszczególne tarcze składają się z drewnianego szkieletu, obitego od strony bloku deskami grubości 5 cm. Połączenie poszczególnych tarcz ze sobą na krawędziach bloku pokazane jest na rysunku (opinie o programie).
W celu ułatwienia rozbiórki deskowań, bez ich uszkodzenia, stosowane są do połączeń odpowiednie haczyki z płaskowników. Wielokrotność użycia tarcz deskowaniowych dochodzi do 30, a nawet 40 razy. Deskowania większych bloków otrzymują często dodatkowe stężenia w postaci ściągów z zamkami rzymskimi, założonych nad górną powierzchnią bloku. Deskowania te otacza się często ramami poziomymi z belek drewnianych, rozpartych klinami (segregator aktów prawnych).
Dla zwiększenia powierzchniowej szczelności bloków wykonuje się również deskowania, których wewnętrzna strona obita jest płytami z materiału silnie chłonącego wodę. Przy wibrowaniu betonu bloków woda gromadzi się przy ścianach deskowań i obniża szczelność powierzchniowych partii betonu. Materiał obicia wchłania w siebie tę wodę i zapobiega nieszczelności.
Wewnątrz zasadniczych, konstrukcyjnych deskowań wkłada się jeszcze w razie potrzeby deskowania, mające na celu utworzenie w blokach odpowiednich otworów czy studzienek. Deskowania te muszą być tak skonstruowane, aby możliwa była ich rozbiórka i wyjęcie z otworów po stwardnieniu betonu (promocja 3 w 1).
Jeżeli formy mają być wielokrotnie użyte, a także gdy kształt bloków jest wyszukany, opłaca się przygotowanie zamiast deskowań - form stalowych złożonych z kształtowników i opierzenia z blachy. I tak np. w formach stalowych „rozbieralnych” wykonuje się od 20 lat wszelkie tetrapody.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32