Blog
Dane orientacyjne
W artykule znajdziesz:
Dane orientacyjne
Przytoczone dane orientacyjne o zakresie stosowania różnych rodzajów środków mogą służyć jedynie jako wytyczne. Decyzja o wyborze właściwego środka transportowego (czy urządzenia przeładunkowego) musi być oparta na rzeczowej analizie i na porównaniu kosztów.
Budynki prowizoryczne na placu budowy i ogrodzenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Budynki znajdujące się na placu budowy można podzielić na dwie grupy:
- budynki magazynowe i punkty wytwórcze dla produkcji pomocniczej;
- budynki administracyjne i socjalno-bytowe.
Z uwagi na oddzielną gospodarkę wydziela się magazyny dla generalnego wykonawcy i dla podwykonawców.
Wytwórnie masy betonowej, ciesielnie i zbrojarnie oraz wytwórnie zapraw powinny być scentralizowane dla całej budowy.
Wielkość i wyposażenie warsztatów i wytwórni projektuje się każdorazowo w dostosowaniu do zakresu robót (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Niezbędne pomieszczenia administracyjne i socjalno-bytowe ustala się w oparciu o maksymalny stan zatrudnienia oraz wskaźniki powierzchni użytkowej.
Dla prawidłowego funkcjonowania kierownictwa i dla należytego obsługiwania załogi niezbędne są następujące pomieszczenia:
1) budynek kierownictwa budowy;
2) budynki gospodarcze, jak szatnie, umywalnie itp.
Na budowach zatrudniających ponad 100 robotników powinny być świetlica, stołówka, ambulatorium oraz kioski zaopatrzenia robotniczego.
Mając ustalony stan robotników, możemy określić powierzchnię tymczasowych budynków, opierając się na wskaźnikach (uprawnienia budowlane).
Można przyjąć, że pracownicy umysłowi stanowią 7 do 12% ogólnego stanu zatrudnienia. jako ogrodzenie wskazane jest stosowanie parkanów przenośnych okorkowych odpadów drewna. W miejscach o małym ruchu pieszym, można stosować drut kolczasty, przybity do słupków wkopanych w ziemię w odległościach 2,5-3,0 m. Jeżeli wznoszony budynek znajduje się bezpośrednio przy chodniku ulicznym, ogrodzenie z desek należy zakończyć daszkiem ochronnym szerokości 1 m, nachylonym pod kątem 45° w stronę budynku (program egzamin ustny).
Instalacje wody
Instalacje wody, siły i światła. Woda potrzebna jest na budowie dla zaspokojenia potrzeb produkcji, potrzeb gospodarczych, sanitarno-higienicznych i dla celów przeciwpożarowych.
Dla celów produkcji ilość wody obliczamy w oparciu o wskaźniki, przyjmując największe nasilenie robót. Dla przykładu ilości zużywanej wody podajemy, że do przygotowania 1 m3 betonu potrzeba ok. 300 litrów wody, a do zgaszenia 1 tony wapna potrzeba 3000 litrów wody (opinie o programie).
Zużycie wody na potrzeby gospodarcze i sanitarno-higieniczne obliczamy na podstawie ilości robotników jednocześnie zatrudnionych na placu budowy, przyjmując na jednego robotnika 12 litrów na 1 zmianę. Dla natrysków i kąpieli przyjmuje się 30 litrów na zmianę.
Średnicę rur stanowiących podłączę do poszczególnych punktów zużycia wody można obliczyć wg powyższej metody, lecz przeważnie przyjmuje się te średnice „zwyczajowo”. Np. podłączę (tzw. „prowizorkę”) do betoniarki wykonuje się z rur (segregator aktów prawnych).
Na placu budowy powinny być zaplanowane miejsca hydrantów, zabezpieczających doprowadzenie wody na wypadek pożaru.
Odległość między hydrantami nie powinna przekraczać 100 m, przy czym, przy każdym budynku powinny znajdować się co najmniej dwa hydranty. Odległość hydrantu od budowanego obiektu powinna być nie większa niż 25 m oraz nie powinna być mniejsza niż 5 m.
Punkty odbioru energii elektrycznej na przyobiektowym placu budowy znajdują się przy miejscach zainstalowania silników urządzeń pobierających energię, jak spawarki itp.
Energię elektryczną doprowadza się do pomieszczeń administracyjnych i gospodarczo-socjalnych, jak również dla oświetlenia terenu budowy (promocja 3 w 1).
Plan zagospodarowania placu budowy, wykonany zgodnie z wytycznymi podanymi w niniejszym rozdziale.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32