Blog

Uprawnienia budowlane – przepisy zdjęcie nr 2
15.02.2021

Daszki ochronne

W artykule znajdziesz:

Daszki ochronne

Uprawnienia budowlane – przepisy zdjęcie nr 3
Daszki ochronne

Wsporniki zamocowuje się w nadprożu żelbetowym lub w wieńcu ułożonym na murach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Daszki ochronne stosuje się przede wszystkim nad wejściami do budynków jako żelbetowe płyty wspornikowe. Wymiary ich i wysięg są bardzo zróżnicowane. Wykonuje się je często jako monolityczne w deskowaniu, lecz również jako prefabrykowane do zamocowania w ścianach.

Pod względem konstrukcyjnym daszki nie różnią się od płyt żelbetowych balkonowych. Na wykonaną płytę nanosi się warstwę zaprawy cementowej o zmiennej grubości, ze spadkiem na zewnątrz budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W budynkach murowanych, monolitycznych, a także we wznoszonych z prefabrykatów roboty budowlane dzielą się na dwie zasadnicze grupy:
- roboty stanu surowego,
- roboty wykończeniowe.

Stan surowy budynku obejmuje wykonanie: fundamentów, ścian, stropów, schodów, kominów oraz dachu z pokryciem i obróbkami blacharskimi (uprawnienia budowlane).
Do robót wykończeniowych w budynkach zalicza się: stolarkę budowlaną (drzwi, okna, bramy, meble wbudowane itp.); tynki wewnętrzne i zewnętrzne; okładziny ścian; podłogi i posadzki; instalacje wodociągowo-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazowe, elektryczne, telefoniczne itp.; ślusarkę budowlaną (okucia, balustrady, kraty) itp.
Roboty wykończeniowe są bardzo pracochłonne, a wykonanie ich na budowie dopiero po ukończeniu stanu surowego znacznie przedłuża jej cykl.

W budynkach wysokich można na dolnych kondygnacjach wykonywać niektóre roboty wykończeniowe podczas wznoszenia budynku. Przyspiesza to w pewnym stopniu termin ukończenia budowy. Jeszcze w większym stopniu przyspieszenie to umożliwia zmechanizowanie robót wykończeniowych. Jednak dopiero wprowadzenie uprzemysłowionych metod wznoszenia budynków z prefabrykatów ściennych z gotową fakturą wewnętrzną i zewnętrzną oraz osadzoną, oszkloną i pomalowaną stolarką okienną i drzwiową znacznie zmniejszyło ilość robót wykończeniowych na budowie (program egzamin ustny).
W budynkach z prefabrykatów wielkowymiarowych i monolitycznych stosuje się nowoczesne rozwiązania instalacji sanitarnych w postaci prefabrykowanych węzłów sanitarnych lub gotowych kabin sanitarnych, co również wpływa na skrócenie cyklu budowlanego.

W budynkach montowanych z maksymalnie wykończonych prefabrykatów roboty wykończeniowe ograniczą się do wykończenia powierzchni złączy, ułożenia podłóg i przyklejenia listew przypodłogowych oraz do malowania lub tapetowania. W pozostałych budowlach, wykonywanych innymi metodami, wprowadza się w możliwie największym zakresie zmechanizowanie robót wykończeniowych.
Roboty wykończeniowe wykonują najczęściej specjalistyczne (opinie o programie).

Okna stalowe i żelbetowe

W podręczniku zostaną omówione tylko roboty wykończeniowe budowlane, a mianowicie:
- okna, drzwi, bramy,
- tynki, okładziny i powłoki malarskie,
- posadzki i podłogi,
- balustrady, poręcze i ogrodzenia.

Zadaniem drzwi jest umożliwienie komunikacji między pomieszczeniami oraz ich zabezpieczenie (segregator aktów prawnych). Niekiedy drzwi w budynku spełniają częściowo zadanie okien, np. drzwi balkonowe.
Zależnie od przeznaczenia budynku lub pomieszczenia okna, drzwi i bramy mogą stanowić przegrody: cieplne, akustyczne lub wzrokowe.
Okna, drzwi i bramy mają różną konstrukcję, kształty i wymiary. Wszystkie one są stypizowane pod względem wymiarów, konstrukcji i typów, ujęte w normach i katalogach, a na tej podstawie produkowane masowo przez przemysł państwowy i spółdzielczy. Okna nietypowe można stosować tylko w budynkach monumentalnych i zabytkowych.

W budynkach przemysłowych stosuje się okna o większych płaszczyznach niż w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Z tego względu są one najczęściej stalowe lub żelbetowe. Okna stalowe i żelbetowe są stypizowane pod względem wymiarów, natomiast rozwiązania konstrukcyjne są stypizowane w mniejszym stopniu (promocja 3 w 1).

Okna, drzwi i bramy wewnętrzne i zewnętrzne zalicza się do stolarki budowlanej, ponieważ wykonywane są w większości z drewna. Najlepszym materiałem na okna, drzwi i bramy jest drewno sosnowe, ponieważ drewno twarde (dębowe, bukowe) pęcznieje pod wpływem wilgoci i jest drogie, a świerkowe pęka w okresie lata.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Uprawnienia budowlane – przepisy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Uprawnienia budowlane – przepisy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Uprawnienia budowlane – przepisy zdjęcie nr 8 Uprawnienia budowlane – przepisy zdjęcie nr 9 Uprawnienia budowlane – przepisy zdjęcie nr 10
Uprawnienia budowlane – przepisy zdjęcie nr 11
Uprawnienia budowlane – przepisy zdjęcie nr 12 Uprawnienia budowlane – przepisy zdjęcie nr 13 Uprawnienia budowlane – przepisy zdjęcie nr 14
Uprawnienia budowlane – przepisy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uprawnienia budowlane – przepisy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uprawnienia budowlane – przepisy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami