Blog
Data ważności pozwolenia na budowę
W artykule znajdziesz:
Data ważności pozwolenia na budowę
Nie każdy inwestor zdaje sobie sprawę z tego, że pozwolenie na budowę nie jest bezterminowe (program na komputer). Według art. 37 ust. 1 prawa budowlanego, wydana przez odpowiedni organ decyzja administracyjna, pozwalająca na rozpoczęcie budowy, może wygasnąć w dwóch przypadkach:
• jeśli budowa została przerwana na okres dłuższy niż 3 lata,
• jeśli budowa nie rozpoczęła się nim upłynęły 3 lata od chwili, gdy decyzja o pozwoleniu budowlanym stała się ostateczna.
Oznacza to, że jeśli zajdzie któraś z wymienionych przesłanek, pozwolenie na budowę wygasa z mocy prawa (program na telefon). Nie jest do tego potrzebna żadna odrębna decyzja, choć urząd może wydać decyzję na mocy prawa, ale wówczas ma ona wyłącznie charakter deklaratoryjny – podkreśla to Wyrok WSA w Opolu, II Sa/Op 483/12.
W przypadku, gdy pozwolenie na budowę wygaśnie, możliwe jest dokończenie budowy. Należy jednak pamiętać o tym, aby złożyć wówczas wniosek o wydanie następnej decyzji – wynika to z art. 28 ust. 1 prawa budowlanego (program na egzamin ustny).
Jednomyślne sądy
Sądy są w tej kwestii jednomyślne – nowa decyzja zezwalająca na rozpoczęcie budowy może być wydana wyłącznie wtedy, gdy budowa nie została jeszcze rozpoczęta. Budowę można rozpocząć tylko raz, dlatego w każdym innym przypadku wydawana jest decyzja o wznowieniu wstrzymanych robót budowlanych. W przypadku, gdy roboty budowlane zakończyły się, wydanie przedmiotowej decyzji nie jest zasadne (promocja 3 w 1).
Celem przepisów dotyczących wygaśnięcia pozwolenia na budowę jest wyeliminowanie wydawanych decyzji w ramach interesu publicznego. Omawiane prawo nie powinno służyć rozwiązywaniu sporów np. między następcą prawnym a inwestorem, co jest określone w II SA/Sz 265/15 (segregator). Należy przy tym mieć na uwadze to, że w przypadku, gdy pozwolenie na budowę obejmuje kilka obiektów, to wystarczające jest, aby inwestor w ciągu trzech lat od uprawomocnienia się pozwolenia na budowę, rozpoczął prace na przynajmniej jednym z tych obiektów. W takie sytuacji pozwolenie nie ulegnie przedawnieniu (opinie). Pozostałe obiekty, które wskazane są w pozwoleniu, mogą być budowane po upływie wskazanego przepisami czasu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32