Blog
Decyzja o warunkach zabudowy – krok po kroku
W artykule znajdziesz:
Decyzja o warunkach zabudowy – krok po kroku
Pierwszym krokiem w celu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, jest przygotowanie i złożenie wniosku wraz z załącznikami. W urzędzie najpierw sprawdzane jest, czy dokument został złożony zgodnie z miejscową właściwością (program na komputer). W przypadku, gdy tak nie jest, wniosek przekazywany jest do właściwego urzędu, a wnioskodawca jest o tym informowany. Pracownicy urzędu sprawdzają również kompletność oraz poprawność wniosku łącznie z załącznikami. Jeśli wystąpią jakieś braki, to inwestor zostanie wezwany do ich usunięcia, na co ma 7 dni od otrzymania wezwania (program na telefon). Jeśli braki nie zostaną w tym terminie uzupełnione, wniosek pozostanie bez rozpoznania i konieczne będzie ponowne złożenie dokumentów (program na egzamin ustny).
Terminy do zapłaty
W przypadku, gdy nie zostanie wniesiona opłata skarbowa za wydanie decyzji dotyczącej warunków zabudowy, inwestor będzie miał wyznaczony terminy do zapłaty (promocja 3 w 1). Najczęściej wynosi on od 7 do 14 dni. W przypadku, gdy inwestor nie uiści opłaty skarbowej w podanym terminie, wniosek zostanie zwrócony. W przypadku nieuregulowania opłaty skarbowe za udzielone pełnomocnictwo, wniosek nie będzie zwrócony. W takiej sytuacji organ podatkowy, którym może być wójt, prezydent miasta lub burmistrz, ma prawo do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego (segregator). Wszystkie brakujące dokumenty należy złożyć w urzędzie, od którego przyszło wezwanie do usunięcia braków.
Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o ustalenie zabudowy to m.in. mapa zasadnicza, mapa katastralna, decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, opisowe i graficzne określenie sposobu zagospodarowania terenu, dowód wpłaty skarbowej, pełnomocnictwo, dokument potwierdzający prawo do uzbrojenie terenu, dowód opłaty skarbowej za pełnomocnictwo (opinie). Wzór wniosku o ustalenie warunków zabudowy można pobrać ze strony urzędu miasta lub gminy, w którym składany jest wniosek. Kopia mapy zasadniczej lub katastralnej musi być wykonana w skali 1:500 lub 1:1000. Do wniosku należy załączyć dokument zawierający informacje o przeznaczeniu oraz gabarycie obiektów budowlanych.
Najnowsze wpisy
Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
53 465
98%
32