Blog

Grunty skaliste zdjęcie nr 2
20.04.2020

Definicja prefabrykatu

W artykule znajdziesz:

Definicja prefabrykatu

Grunty skaliste zdjęcie nr 3
Definicja prefabrykatu

Definicja prefabrykatu pozwala z wystarczającą dla potrzeb nauki o prefabrykacji - jakkolwiek nie matematyczną - dokładnością ograniczyć pojęcie prefabrykatu od pojęcia wyrobu budowlanego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Cechą wspólną prefabrykatów i wyrobów budowlanych, które mogą mieć wspólne miano elementów budowlanych, jest ich produkcja poza miejscem wbudowania elementu w konstrukcję. Najistotniejszą cechą odróżniającą prefabrykat od wyrobów budowlanych jest warunek, aby nadawał się on do wmontowania w budowlę z minimalną ilością procesów mokrych.

W świetle powyższego takie tradycyjne elementy budowlane, jak cegła, pustaki ceramiczne, małe bloki ścienne itp., są wyrobami budowlanymi, a nie prefabrykatami.
Tradycyjne bloki ścienne o małych wymiarach nie są prefabrykatami, gdyż wymagają przy wznoszeniu ścian wielkiej ilości procesów monolitycznych. W miarę jednak zwiększania wymiarów bloków ilość tych procesów maleje i bloki nabierają cech prefabrykatów. Nie ma żadnej istotnej potrzeby określania matematycznej granicy, kiedy blok ścienny staje się w świetle przyjętej tu definicji prefabrykatem, lecz możemy przyjąć, że bloki o tak wielkich wymiarach, jakie są obecnie stosowane w budownictwie nazywanym wielkoblokowym, są prefabrykatami, a budownictwo wielkoblokowe jest budownictwem prefabrykowanym lub monolityczno-prefabrykowanym w zależności od tego, czy stropy i inne części budowli są prefabrykowane, czy monolityczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W wielu wypadkach prefabrykaty mogą być wykonywane z wyrobów budowlanych przygotowanych fabrycznie. Tak np. w budownictwie mieszkaniowym stosowane są u nas prefabrykowane płyty stropowe wykonane z pustaków ceramicznych typu Akermana. W tym przypadku fabryczny wyrób budowlany, jakim jest pustak, jest półfabrykatem dla prefabrykatu.
Do prefabrykatów też należy zaliczyć takie elementy tradycyjne, jak okna, drzwi i bramy stalowe lub drewniane, okna i ogrodzenia żelbetowe, rury betonowe i żelbetowe i inne elementy konstrukcyjne montowane bez procesów monolitycznych (uprawnienia budowlane).

Cechy fizyczne i wytrzymałościowe

W stosowanych obecnie konstrukcjach mamy do czynienia z prefabrykatami wykonywanymi ze wszystkich niemal znanych materiałów budowlanych zarówno tradycyjnych, jak i nowych (program egzamin ustny).
Do materiałów tych należą: beton i żelbet zwykły, beton sprężony, pianobeton, gazobeton, żużlobeton, wyroby ceramiczne, staloceramika, kamień, szkło, pianoszkło (szkło piankowe) stal, drewno, gips, trzcina, plastyk zwykły i plastyk spieniony.
Ze względu na wielką różnorodność używanych w prefabrykacji materiałów technologia ich nie będzie tu podawana, tym bardziej, że zagadnieniom tym poświęcone zostały liczne prace specjalne.
Cechy fizyczne i wytrzymałościowe materiałów używanych do wyrobów prefabrykatów podane są w rozdziałach omawiających metody wykonywania tych prefabrykatów (opinie o programie).
Należy podkreślić, że zgodnie z przyjętymi tu definicjami konstrukcje stalowe i drewniane są również konstrukcjami prefabrykowanymi.

Jakkolwiek stanowią one jak dotąd niemal niedościgły dla innych konstrukcji wzór prefabrykacji, to jednak ze względu na odrębność tematu nie są one, w tej książce omawiane. Zalety jednak konstrukcji stalowych z punktu widzenia wyjątkowej prostoty montażu są tak wielkie, że zastosowanie stali w betonowych konstrukcjach prefabrykowanych w postaci elementów pomocniczych, jak na przykład stężeń montażowych oraz stałych itp., w wielu przypadkach okazuje się bardziej celowe, aniżeli stosowanie elementów z jakiegokolwiek innego materiału (segregator aktów prawnych).
Prefabrykaty mogą być wykonywane przy zastosowaniu bardzo różnorodnych metod. Stosowane są zarówno metody przemysłowe z większą lub mniejszą mechanizacją procesów produkcji, jak i proste metody rzemieślnicze.

Przemysłowe metody produkcji poszczególnych prefabrykatów są tematem wielu obszernych monografii przeznaczonych dla producentów tych elementów i traktujących z tego względu bardzo dokładnie przebieg kolejnych faz procesów produkcyjnych (promocja 3 w 1).
W pracy niniejszej zostały podane jedynie zasady formowania prefabrykatów, a więc te podstawowe wiadomości z wykonawstwa, których znajomość jest konieczna dla projektanta i wykonawcy przy wyborze racjonalnych przekrojów elementów, poszukiwaniu nowych postępowych rozwiązań, ustalaniu tolerancji wymiarów oraz wyborze miejsca i metody wykonania prefabrykatów.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Grunty skaliste zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Grunty skaliste zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Grunty skaliste zdjęcie nr 8 Grunty skaliste zdjęcie nr 9 Grunty skaliste zdjęcie nr 10
Grunty skaliste zdjęcie nr 11
Grunty skaliste zdjęcie nr 12 Grunty skaliste zdjęcie nr 13 Grunty skaliste zdjęcie nr 14
Grunty skaliste zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Grunty skaliste zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Grunty skaliste zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami