Blog
Gleby inicjalne
W artykule znajdziesz:
Ostatnie z wymienionych, położone w dolinie polodowcowej 11.1 wys. 395 111 n.p.m., dzieli się na 5 części: basen główny Obersee - 476 km-‘) i dwa odgałęzienia rozdzielone grzbietem Bocian. Przepływa przez nie Ren, który wpadając od pd. wypływa z jednej z odnóg jeziora na zach. Także wewnątrz kraju leż,] duże jeziora: Neuchalel (218 km’), Czterech Kantonów (114 km’), Zuryskie (90,1 km ’), Tliun- ler (48 km ’), Walenckie oraz Brienz (50 kind, do którego uchodź,’] Liitsehine i (iiessbach tworzą wodospady dochodzące do 500 m wys. (program uprawnienia budowlane na komputer).
W ślad za zróżnicowaniem warunków geologiczno-klimatycznych dużą różnorodnością cechuje się także pokrywa glebowa. Żyzne mady rozwinęły się w dolinach rzecznych całego kraju, a gleby brunatne, płowe oraz czarnoziemy (na płatach lessów) powstały na Wyżynie Szwajcarskiej. Na obszarze Jury dominuj,) rędziny. ()bok gleb brunatnych i kasztanowych występuj,] one także w regionie Alp (uprawy do wys. 1250 m n.p.m.). W wyżej położonych klimatyczno-roślinnych piętrach gór spotyka się już tylko gleby inicjalne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szwajcaria jest stosunkowo lesistym krajem (29% pow. ogólnej), chociaż położone niżej pierwotne lasy zostały wycięte w celu uzyskania większej powierzchni gruntów uprawnych i pastwisk. Lasy mieszane liściaste rosną w lurze do wys. ok. 1000 m n.p.m., a wyżej buczyny i lasy jodłowo-bukowe ze świerkiem (do I 600 m n.p.m.) oraz piętro hal alpejski* h. Wyraźna piętrowość roślinna zaznacza się w Alpach (uprawnienia budowlane). Rolne partie stoków s.] zajęte pod uprawy rolne i pastwiska, natomiast wyżej (do 1250 m n.p.m.) znajduje się las mieszany z bukiem, dębem i jodłą, a w- wewnętrznych dolinach, którą otrzymują mało opadów - las sosnowy. Powyżej (do 1900 111 n.p.m.) występuj.) gł. lasy świerkowe z limbą i modrzewiem oraz kosodrzewiną 1 różanecznikiem (program egzamin ustny). Zbocza dolin pd. porastają kasztanowce 1 czarna sosna. Zasadniczo powyżej 2200 m n.p.m. rozciąga się piętro hal z łąkami turzycowymi i kobiercami roślin kwiatowych. Wysokość zasięgów poszczególnych pięter uzależniona jest od warunków mikroklimatycznych stoków i zboczy górskich, zwykle jednak granice pięter przebiegają niżej na stokach pn (opinie o programie).
Fauna Szwajcarii
Fauna Szwajcarii, typowa dla regionu alpejskiego, reprezentowana jest m.in. przez żyjące gł. w górskich lasach duże ssaki: sarny, jelenie, dziki, kozice, koziorożce i niedźwiedzie, a także mniejsze drapieżniki: żbiki, borsuki, kuny, łasice i popielice. W glebach kopią nory świstaki i kryją się wypławki polujące nocą na dżdżownice, w wodach żerują węgorze, karpie, pstrągi i wiele innych. Spośród ptaków wymienić można m.in. drozdy obrożne i orły, powszechne są też jaskółki, wytrzyki oraz sowy (segregator aktów prawnych).
Ochrona przyrody ma w Szwajcarii długie tradycje, już bowiem w 1914 utworzono park narodowy obejmujący szczytowe partie Alp Retyckich, o pow. 169 km. Wiele rezerwatów (ok. 18% pow. kraju) chroni ciekawe stanowiska roślinne (m.in. rezerwat u podnóża lodowca Aletsch obejmujący zbiorowiska modrzewia i limby europejskiej), formy rzeźby i in.
Społeczeństwo Szwajcarii tworzą w 80,6% rodowici Szwajcarzy, których protoplastów szukać należy wśród celtyckiego plemienia Helwetów oraz Retów, Rzymian i Alemanów. Od wielu lat systematycznie rośnie jednak udział obcokrajowców (z 16 do 19,4% od 1990), wśród których najwięcej jest Włochów i obywateli byłej Jugosławii (odpowiednio 4,8 i 4,5%), znacznie mniej: Portugalczyków (1,9%), Niemców (1, 5%), Hiszpanów, Turków, Francuzów 1 in. Na ok. 5-10 tys. ocenia się liczebność polskiego wychodźstwa, którego historia sięga jeszcze czasów Konfederacji Barskiej (1 772). 6 5,7% ludności kraju posługuje się językiem niemieckim, 19,2% francuskim (lub ich miejscowymi dialektami), kolejne 7,6% włoskim (gł. w kantonie Ticino i na pd. Gryzonii), a już tylko 0,6% używa języka retoromańskiego (ok. 40 tys. mieszk. Gryzonii) (promocja 3 w 1). Wszystkie one posiadają status narodowych języków Szwajcarii. Struktura wyznań ma charakter dwubiegunowy - 46% stanowią katolicy, a dalsze 40% protestanci (gł. kalwini). Wśród wyznawców innych religii najwięcej jest muzułmanów (2%), a 9% populacji deklaruje bez wyznaniowość.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32