Blog
Deskowania do fundamentów i słupów
W artykule znajdziesz:
Deskowania do fundamentów i słupów
Fundamenty konstruowane są najczęściej za pomocą deskowań ramowych stalowych, których parametry dopuszczają mniejsze parcie mieszanki betonowej niż w deskowaniach ściennych. Ciężar tego rodzaju deskowań nie jest duży, dlatego można je przestawiać ręcznie (uprawnienia budowlane). Największym błędem popełnianym przy wyborze deskowań do fundamentów jest wykorzystywanie mocniejszych i cięższych systemach deskowych w miejscach, do których nie może dotrzeć żuraw. Kolejnym częstym błędem przy deskowaniach fundamentów jest niezabezpieczanie deskowań przed przenoszeniem w sytuacji, gdy niemożliwe jest stosowanie ciągów i deskowanie jest wypierane przez zastrzały ukośne. Planując wykonanie fundamentów o większej powierzchni, np., płyt fundamentowych, lepszym rozwiązaniem jest wybór deskowań ramowych o wyższej nośności. Jednak warunkiem ich zastosowania jest dostępność żurawia, który pozwoli na przemieszczanie elementów deskowań (program egzamin ustny).
Deskowania do słupów mają postać okrągłych stalowych form, deskowań ramowych lub dźwigarowych z formującym kształt słupa wypełnieniem oraz jednorazowych form kartonowych.
Słupy o przekroju prostokątnym realizuje się najczęściej za pomocą deskowań ramowych lub dźwigarowych. Wytrzymałość tego rodzaju deskowań najczęściej dochodzi nawet do 150kN/mkw. Dużym błędem przy doborze system deskowań do słupów jest zdecydowanie się na zbyt słabą konstrukcję dla słupów wysokich. Efektem mogą być nadmierne odkształcenia, a niekiedy nawet rozszczelnienie deskowań. Takie problemy należy przewidzieć jeszcze na etapie doboru deskowań, ponieważ wraz z ceną systemów zwiększa się ich wytrzymałość na parcie mieszanki betonowej (opinie o programie). Związane z tym kwestie najlepiej określić już w momencie założeń projektowych związanych z projektem technologicznym deskowań. Konieczne jest przede wszystkim określenie realnej siły parcia mieszanki betonowej. Należy też pamiętać o tym, by systemy deskowań nie wymagały zbyt długiego czasu składania i rozkładania. Jest to czynnik użytkowy, który ma wpływ na czas produkcji budowlanej, zwłaszcza jeśli konieczne jest wykonanie dużej liczby słupów.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32