Blog
Deskowania i rusztowania
W artykule znajdziesz:
Deskowania i rusztowania
Wykonanie narastających podpór wymaga zwykle specjalnych deskowań. Niekiedy podpory wykonuje się wcześniej; służą one do umocowania urządzeń do podniesienia obiektu do góry i ustawienia go na tych podporach.
Deskowania i rusztowania do montażu konstrukcji prefabrykowanych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Niektóre konstrukcje prefabrykowane hal przemysłowych, kopuł itp. obiektów montowane są na miejscu wbudowania i łączone w jedną całość; wymagają one zastosowania rusztowań i deskowań pomocniczych montażowych. W ten sposób mogą być montowane hale o różnych typach konstrukcji i kopuły.
Rusztowanie przesuwne w zasadzie nie różni
się od rusztowania do wykonywania konstrukcji monolitycznych, deskowanie zaś ogranicza się jedynie do pasów, na których mają być betonowane złącza.
Rozbiórkę deskowań konstrukcji wykonuje się zazwyczaj w dwóch etapach. Najpierw zdejmuje się deskowanie elementów drugorzędnych, obciążonych tylko ciężarem własnym w okresie budowy, a następnie elementów niosących, jak podciągi, żebra itp.
Terminy rozdeskowania zależą od rodzaju betonu i warunków, w jakich on dojrzewa (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Według PN-63/B-06251 dopuszcza się rozdeskowanie elementów drugorzędnych i zdjęcie tarcz bocznych z belek i slupów, po osiągnięciu przez beton Ru- ^ 25 kG/cm2, z wyjątkiem słupów o przekroju mniejszym od 1GOO cm2, w których beton powinien osiągnąć R,r 5 50 kG/cm2. Przy przeciętnie stosowanych betonach i temperaturze powietrza większej albo równej -fl5°C, R,„ = 25 kG/cm2 uzyskuje beton po 2 dniach, Rw = 50 kG/cm2 - po 4 dniach.
Rozdeskowanie belek, luków, ramownic o rozpiętości do 6 m może nastąpić po 2 tygodniach, przy większych rozpiętościach - po 4 tygodniach. Jeżeli w czasie betonowania i dojrzewania betonu temperatura otoczenia była niższa, terminy rozdeskowania wymagają przedłużenia (uprawnienia budowlane).
Rozdeskowanie wysokich ścian przenoszących parcie wiatru powinno nastąpić w terminach podanych dla belek.
Projekt deskowań
Można zawsze obliczyć długość okresu, w jakim konstrukcja powinna być utrzymywana w deskowaniu, wychodząc z założenia, że naprężenia powstałe w betonie nie powinny przekraczać wartości dopuszczalnych dla osiągniętego w tym czasie R„ betonu. W obliczeniach tego rodzaju uwzględnia się obciążenia ciężarem własnym i ewentualnie użytkowe, jak dla rusztowań roboczych. jeśli np. na rozdeskowanej konstrukcji znajdują się stanowiska robocze brygad wykonujących dalsze roboty (program egzamin ustny).
Opuszczanie deskowań powinno być powolne i stopniowe. Tarcze trzeba od razu oczyścić, bo im beton jest świeższy, tym łatwiej można go zeskrobać.
Projekty deskowań wykonuje się tylko w przypadku bardzo złożonych konstrukcji lub dla deskowań inwentaryzowanych. Zwykłe deskowania elementów budowlanych są wykonywane na podstawie rysunków konstrukcyjnych wrg ogólnie przyjętych schematów, które zostaną omówione w dalszych punktach niniejszego rozdziału.
Projekt deskowań poprzedza się krótką analizą ekonomiczną, uzasadniającą wybór rodzaju deskowania (opinie o programie). Zawiera on rysunki zestawieniowe, rysunki tarcz, wzmocnień i rusztowań oraz szczegóły. Dołącza się też obliczenia statyczne. Przyjmuje się w nich następujące obciążenia:
a) ciężar własny deskowania - 30-50 kG/m2 rzutu poziomego,
b) ciężar świeżego betonu - 2200-2700 kG m:: łącznie ze zbrojeniem (segregator aktów prawnych).
Na ogół -w przyjętych metodach obliczania wielkości parcia nie uwzględnia się wszystkich tych czynników.
Betcnkalender podaje nomogram do określania wielkości parcia, który uwzględnia tylko prędkość betonowania.
Wykres podaje parcie obliczone w dwie godziny po rozpoczęciu betonowania. Odcinek AB odnosi się do głębokości od 0 do 1,75 m poniżej powierzchni betonu i prędkości od 0 do 0.9 m godz. W warunkach tych panuje ciśnienie hydrostatyczne (promocja 3 w 1). Odcinek BC wykresu dotyczy głębokości od 1,75 do 5,8 m i prędkości betonowania od 0,9 do 3,0 m gcdz. Uwzględniono tu zmniejszenie parcia
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32