Blog

15.01.2021

Deskowania indywidualne

W artykule znajdziesz:

Deskowania indywidualne

Deskowania indywidualne

Wieloletnie poszukiwania producentów deskowań, a także silna konkurencja doprowadziły do stworzenia deskowań uniwersalnych, przeznaczonych do formowania wielu typów elementów betonowych. Na przykład, stosując system NOE SL 2000, możemy formować ławy i stopy fundamentowe, ściany, słupy, a nawet okrągłe zbiorniki (program uprawnienia budowlane na komputer).

Najbardziej ogólnego podziału współczesnych deskowań dokonuje się ze względu na ich jednokrotne lub wielokrotne użycie; zgodnie z tym kryterium wyróżniamy deskowania:
a) indywidualne,
b) uniwersalne,
c) tracone (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Deskowaniami indywidualnymi nazywane są deskowania zazwyczaj drewniane, przeznaczone do jednokrotnego użycia. Powinny one być stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach do wykonania nietypowych i niepowtarzalnych elementów konstrukcji żelbetowych lub betonowych o skomplikowanych kształtach. Deskowania te charakteryzują się dużym zużyciem materiału, a ich wykonanie jest bardzo pracochłonne.
Podczas stosowania deskowań indywidualnych często na placu składowym wykonywany jest tzw. pierwomontaż - montaż próbny. Ma on na celu dokładne sprawdzenie prawidłowości wykonania poszczególnych elementów oraz wymiarów całej konstrukcji tymczasowej lub jej części po zmontowaniu (uprawnienia budowlane).

Pozwala to jeszcze przed postawieniem deskowania na obiekcie (na stropie, w wykopie) dokonać niezbędnych poprawek usterek spowodowanych niedokładnością jego wykonania.
Ponieważ podręcznik dotyczy w zasadzie deskowań systemowych (inwentaryzowanych), poniżej ograniczono się tylko do przedstawienia, jako przykładu, istoty deskowań indywidualnych. Przykład dotyczy wykonania fragmentu konstrukcji budynku muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie. Zasadnicza bryła budynku imituje podwójną helisę „Double Helix” (helix - linia śrubowa).

Nadzwyczaj skomplikowana geometria budynku spowodowała, że wykonawca podjął decyzję o potrzebie indywidualnego deskowania. Bardzo użyteczna do wykonania tego deskowania okazała się trójwymiarowa dokumentacja (3D) projektowanego obiektu (program egzamin ustny).

Architekt nałożył dodatkowe wykonawcze obostrzenia w postaci następujących wymogów: utrzymania najwyższej jakości powierzchni betonu, zachowania ostrych krawędzi, szczelnych styków deskowania, uporządkowanego odcisku wkrętów oraz zachowania zdefiniowanego położenia ściągów. Całość deskowania podzielono na segmenty - bryły o wymiarach: wysokość około 11 m, długość około 8 m. Przy pierwomontażu pracowało około 50 wyspecjalizowanych cieśli i stolarzy, którzy dokonywali swoich dzieł na podstawie rysunków opracowanych przez 30 technologów w czasie 20000 roboczogodzin. 

Deskowania uniwersalne

Deskowania uniwersalne są to systemy deskowań inwentaryzowanych, wielokrotnego użycia, składające się z elementów tworzących typoszereg wymiarowy, przewidzianych do formowania powierzchni płaskich i krzywoliniowych w różnych rodzajach budownictwa (opinie o programie).
Deskowania uniwersalne w zależności od typu betonowanych konstrukcji dzielą się na:
a) deskowania do formowania elementów pionowych,
b) deskowania do formowania elementów poziomych i pochyłych powierzchni, w tym przekryć,
c) deskowania specjalne (np. przestrzenne do jednoczesnego betonowania ścian i przekryć, deskowania do krzywoliniowych powierzchni) (segregator aktów prawnych).

Deskowania do formowania elementów pionowych ze względu na rodzaj formowanych elementów dzielą się na:
- deskowania ścienne,
- deskowania słupów.

Obszar stosowania deskowań pionowych jest znaczny; formuje się fundamenty liniowe, stopy fundamentowe, ściany prostoliniowe i krzywoliniowe, słupy, filary, ściany jednostronne z kozłami oporowymi.
Deskowanie tracone jest szczególnym rodzajem konstrukcji tymczasowej, jest ono na stałe związane z betonowanym elementem (promocja 3 w 1). Deskowanie tracone nadaje elementowi betonowemu nie tylko kształt, zapewnia sztywność i nośność do czasu związania betonu, ale przydaje cech szczególnych, np. w postaci izolacji termicznej, izolacji przeciwwilgociowej, zwiększenia nośności.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami