Blog

09.07.2020

Deskowania komór turbinowych

W artykule znajdziesz:

Deskowania komór turbinowych

Deskowania komór turbinowych

Część górną rury ssawnej, najczęściej o kształcie stożkowym, wykonuje się zazwyczaj z blachy stalowej.
Deskowania komór turbinowych poprzedzonych wlotem nastręczają więcej trudności (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wlot tworzy stosunkowo prostą konstrukcję, normalnie o przekroju prostokątnym, dalsza natomiast część przedstawia spiralę, najczęściej o przekroju nieprawidłowego trapezu, która oddzielona jest od górnej części rury ssawnej przez cokół, zwany niekiedy stożkiem turbinowym. Rodzaj konstrukcji deskowania spirali zależy głównie od wielkości instalowanych jednostek i ich liczby. Przy małej liczbie turbin konstrukcja nośna deskowania projektowana jest często dla jednorazowego użycia, przy większej zaś - jako rozbieralna; jednak i w tym przypadku stosowane są dwa rodzaje konstrukcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zasadnicza różnica w konstrukcji wpływa na sposób betonowania stropu spirali. W pierwszym przypadku konstrukcję nośną deskowania stanowią ramy, do których przybija się deskowanie ścian i stropu spirali, przy drugim sposobie wykorzystuje się wykonany uprzednio stożek turbinowy i ściany spirali, na których opiera się konstrukcję pod deskowanie stropu.

Pewną odmianą drugiego sposobu jest użycie deskowania podwieszonego do zbrojenia stropu. W tym przypadku jednak oprócz normalnego zbrojenia z prętów okrągłych stosuje się uzbrojenie sztywne z odpowiednich profili stalowych. Poniżej przytoczymy przykłady zastosowania obu sposobów.
Deskowanie spirali i jej betonowanie rozpoczyna się od stożka turbinowego. Rzut poziomy spirali z rozmieszczeniem głównych wieńców deskowania stożka, a następnie konstrukcję zastosowaną w podstawowych przekrojach. Poszycie z desek pionowych (lub z innego materiału) przymocowane jest do poziomych rygli, te zaś uchwycone są jarzmarni, których poszczególne elementy łączone są na śruby (uprawnienia budowlane).

Deskowania podwieszone

Połączenia te należy wykonywać dokładnie, zapewniając im należytą wytrzymałość, tak aby nie następowało odkształcenie konstrukcji. Z rysunków przekrojów widać, że deskowanie stożka spirali zmienia kształt i wymiary, dlatego też w poszczególnych formach deskowania, oprócz wklęsłości, wystąpi zmiana długości tych form. Po zabetonowaniu stożka turbinowego i jego rozdeskowaniu przystępuje się do drugiego etapu; najpierw ustawia się pionowe ramy, poczynając od wlotu, należycie je stężając między sobą.

Ramy we wlocie i spirali umieszcza się prostopadle do osi wlotu i spirali (program egzamin ustny). Szczegóły konstrukcji dla przekrojów przez spiralę i wlot oraz przekrój podłużny wlotu. Regulację wymiarów poprzecznych konstrukcji oraz wysokości ich położenia osiąga się za pomocą klinów lub odpowiednich dźwigników. Znajdują one zastosowanie przy wykonywaniu mostu między filarami jazu lub zapory, mostów lukowych, szczególnie większych rozpiętości, belek stropowych nad siłownią, przy wykonywaniu stropu spirali itd. Konstrukcje te odznaczają się znacznym ciężarem własnym i wymagają przy tradycyjnym sposobie wykonywania rusztowań dużej ilości drewna, stempli o znacznej nieraz wysokości i dużych przekrojach (opinie o programie).

Znacznie ekonomiczniejszy jest w tym przypadku sposób zawieszania konstrukcji deskowanej na zbrojeniu betonowanej konstrukcji. Zbrojenie takie składa się wówczas z prętów normalnie stosowanych oraz ze zbrojenia specjalnego, wykonanego np. z walcowanych profilów tworzących kratę (z kątowników, rur itd.). Do węzłów takiego zbrojenia podwiesza się konstrukcję deskowania za pomocą jarzm, opasek itp. 

Wobec wielkiej różnorodności konstrukcji betonowych i żelbetowych spotykanych w budownictwie wodnym dalej omówiono tylko kilka przykładów konstrukcji deskowań o charakterze specjalnym. Deskowanie kanałów i kolektorów (segregator aktów prawnych). Zwykle stosowane jest w tym przypadku deskowanie typu rozbieralno-przesuwnego, ustawiane na uprzednio wykonanym w pierwszej fazie betonowania dnie betonowym. W drugiej fazie następuje betonowanie fragmentu ścian, w trzeciej zaś betonowanie dalszej partiii ścian (po ustawieniu pełnego deskowania wewnętrznego i fragmentu deskowania zewnętrznego).
W ostatniej fazie betonowane jest sklepienie, które można wykonać stosując odpowiedni szablon (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami