Blog
Deskowania przestawne
W artykule znajdziesz:
Deskowania przestawne
Deskowania przestawne posiadające powyższe cechy spełniają wymagania podyktowane warunkami technicznymi i ekonomicznymi oraz odznaczają się niskimi kosztami eksploatacji (program uprawnienia budowlane na komputer). Deskowania te - dzięki możliwości zestawiania tarcz średniowymiarowych w wielkowymiarowe, a także dzięki temu, że są one produkowane fabrycznie i to wyłącznie ze stali, a więc uzyskuje się oszczędność deficytowego drewna - powinny być szeroko stosowane w praktyce budowlanej.
Podstawowe zasady eksploatacji deskowań przestawnych. Projekt budowli przewidzianej do wykonania w deskowaniach przestawnych powinien być opracowany przy ścisłej współpracy projektanta deskowań i projektanta organizacji robót montażowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Projekt deskowań przestawnych powinien obejmować układ tarcz deskowań dla każdej ściany lub stropu łącznie z usytuowaniem otworów oraz zestawienie tarcz i ich materiału. Każdy typ tarczy, łączników i urządzeń pomocniczych powinien być tak opracowany, aby można było wykonać je w warsztatach produkcji pomocniczej lub w fabryce według zasad obowiązujących w dokumentacji technicznej dla rysunków mechanicznych. Przy opracowaniu detali należy podać cechy materiału oraz sposób jego obróbki.
Deskowania z materiałów drewnopochodnych powinny być odpowiednio zaimpregnowane, a metalowe zabezpieczone przed korozją.
Przed przystąpieniem do montażu deskowań należy na ławach fundamentowych lub płycie stropowej nanieść linie krawędzi ścian za pomocą sznurów i kredy lub progów betonowych uformowanych w czasie betonowania ław lub płyty stropowej. W przypadku kiedy wykonuje się montaż deskowań na wysokości pięter, należy zawiesić po stronie zewnętrznej budynku rusztowania wspornikowe lub zmontować wokół budynku stałe rusztowania rurowe (uprawnienia budowlane).
Tarcze deskowania w czasie montażu należy usztywniać zastrzałami i odciągami, zabezpieczając je przed przypadkowym przewróceniem, wskutek parcia wiatru lub działania innych sił zewnętrznych. W czasie prac montażowych należy prowadzić bieżąco kontrolę ustawiania tarcz w pionie za pomocą pionu murarskiego oraz w poziomie za pomocą łat ciesielskich.
Demontaż deskowań monolitycznych
Przy pewnych typach deskowań ścian wykonuje się deskowanie stropów, opierane na deskowaniu ścian lub na oddzielnie ustawionych stojakach rusztowań (program egzamin ustny). Czasem montuje się na konstrukcji deskowań ścian belkowanie stropu albo jego wielkie płyty za pośrednictwem klinów lub pomocniczych stojaków.
Następnym etapem prac jest zbrojenie i betonowanie Układanie masy betonowej powinno przebiegać w sposób uniemożliwiający segregację składników betonu przy jednoczesnym stosowaniu zagęszczenia za pomocą wibratorów lub ubijaków ręcznych (opinie o programie).
Po dostatecznym stwardnieniu betonu deskowanie może być demontowane. Deskowania ścian nieobciążonych powiązanych między sobą mogą być demontowane w warunkach letnich już po 12 godz. od chwili zakończenia betonowania, a przy grubych ścianach - niekiedy po 8 godz. Wolnostojące ściany występujące przy poprzecznym układzie budynków mogą być narażone na parcie wiatru i z tych względów demontaż deskowań powinien być odpowiednio opóźniony zależnie od uzyskiwanej wytrzymałości betonu.
Demontaż deskowań monolitycznych płyt stropowych powinien być przeprowadzany po uzyskaniu przynajmniej 0,7 R„- betonu (segregator aktów prawnych). Zdemontowane deskowanie należy każdorazowo starannie oczyścić i posmarować środkami zabezpieczającymi przeciw przyczepności betonu. Następnie, po wykonaniu ewentualnych napraw, należy deskowanie przenieść na następne stanowisko robocze lub na plac budowy.
Deskowania przesuwne różnią się od przestawnych tym, że po stwardnieniu formowanego elementu zostają użyte do ukształtowania następnego, bez rozbierania na poszczególne tarcze. Przesuwa się je w całości dzięki zwalnianiu a następnie rozpieraniu elementów stężających lub podtrzymujących właściwe deskowanie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32