Blog

16.01.2021

Deskowania ramowo-dźwigarkowe

W artykule znajdziesz:

Deskowania ramowo-dźwigarkowe

Deskowania ramowo-dźwigarkowe

Deskowania ramowo-dźwigarkowe z głowicą opadową są to systemowe deskowania stropowe, których konstrukcję nośną wykonaną z profili aluminiowych stanowią: głowice opadowe, dźwigarki i panele (program uprawnienia budowlane na komputer). Aluminiowe konstrukcje dźwigarków. o specjalnych profilach, umożliwiają znaczną redukcję podpór w stosunku do tradycyjnych rozwiązań deskowań stropowych. Deskowania te są przeznaczone do montażu i demontażu ręcznego, bez udziału żurawia.

Najcięższy element w systemie Skydeck nie przekracza 0,15 kN, w systemie NOEdeck - 0,23 kN. a w MD - 0,24 kN. Fragment zmontowanego deskowania stropu przy użyciu systemu NOEdeck i Skydeck.
Deskowania stropów z konstrukcją głowic opadowych pozwalają na częściowe rozdeskowanie stropu już po jednym-dwóch dniach od zabetonowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Okres, jaki upływa od zabetonowania płyty stropowej do rozpoczęcia (częściowego) rozdeskowania, zależy od wytrzymałości betonu, grubości płyty, a także od rozstawu r. Zagadnienie wczesnego rozdeskowywania stropów formowanych przy u deskowań ramowo-dźwigarkowych z głowicą opadową zostało omówione pracy (uprawnienia budowlane).

Rozdeskowanie stropu następuje w dwóch etapach. W pierwszym rozdeskowania głowice opadowe wraz z podporami pozostają jako element y podpierający płytę stropową, natomiast panele i dźwigarki podłużne są wykorzystywane do deskowania następnych działek roboczych. Oznacza r zmniejszenie potencjału deskowań, ponieważ dźwigarki i płyty można szybko korzystać do kolejnego etapu betonowania, a zatem także mniejsze koszty merżawy deskowania (program egzamin ustny).

Usuwanie deskowania po krótkim okresie od zabetonowana umożliwia również o wiele sprawniejsze rozdeskowanie i czyszczenie deskowania, ponieważ płyty dają się łatwiej odspoić od betonowej powierzchni aropu. Drugi etap rozdeskowania obejmuje demontaż podpór z głowicami opadowymi. Usunięcie podpór następuje najczęściej po kilkunastu dniach od zabetonowania, po osiągnięciu przez beton wytrzymałości określonej w projekcie technicznym (opinie o programie).

Konstrukcja deskowania

Deskowania ramowo-dźwigarkowe z głowicą opadową mogą być stosowane - każdym rodzaju budownictwa. Rozwiązania techniczne - długość dźwigarków, wymiary paneli - dla konkretnych zastosowań wynikają z analizy statyczno-wytrzymałościowej konstrukcji deskowania. Są one dopracowane pod względem technicznym, zapewniają uporządkowaną, bezpieczną kolejność montażu. Dzięki temu wykluczone są błędy w trakcie zadeskowania.

Wskazane jest stosowanie deskowania z głowicami opadowymi w tych obiektach, w których zakładany jest krótki czas realizacji inwestycji, w których będzie następować szybka rotacja deskowania. Schemat konstrukcji deskowania stropu z głowicami opadowymi.

Konstrukcję nośną deskowania tworzą następujące elementy:
- dźwigarki podłużne,
- panele (płyty ramowe),
- głowice opadowe (segregator aktów prawnych).

Dźwigarki podłużne, wykonywane z profili aluminiowych, są podstawowymi elementami nośnymi systemu. Opierają się one bezpośrednio na głowicach opadowych. Producenci deskowań mają w swojej ofercie dźwigarki w różnych wymiarach: na przykład NOEdeck ma w swoim zestawie dźwigarki o długości 240 cm i 150 cm, Skydeck 375 cm, 225 cm i 150 cm. Umożliwia to lepsze dopasowanie się do geometrii formowanego stropu, a także dostosowanie się do różnych obciążeń (grubości) stropu.
Pomiędzy dźwigarkami podłużnymi umieszcza się panele. Panele składają się z aluminiowej ramy oraz żeber usztywniających wykonanych z profili aluminiowych (promocja 3 w 1).

Poszycie paneli stanowi sklejka wodoodporna powlekana np. żywicą fenolową lub płyty z tworzywa sztucznego. Rodzaj zastosowanego poszycia w panelach jest przez poszczególnych producentów przyjmowany indywidualnie: w NOEdeck stosowana jest sklejka o grubości 21 mm, w Skydeck sklejka o grubości 9 mm, natomiast w MD stosowana jest płyta „alkus” z tworzywa sztucznego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami