Blog
Deskowania stalowe wielkowymiarowe
W artykule znajdziesz:
Na wystający trzpień nakłada się płytkę betonową o szerokości ścian, która wyznacza położenie i rozstaw deskowań. Nad płytą znajduje się śruba ściągająca elementy deskowań. Elementy deskowania wyposażone są w gotowe pomosty robocze dla robotników betonujących ścianę (program uprawnienia budowlane na komputer). Do montażu i demontażu zewnętrznego elementów deskowań ścian szczytowych montuje się pomosty wspornikowe zamocowane do ściany niższej kondygnacji.
Niezależnie od stosowania deskowań stalowych w elementach o niewielkich wymiarach montowanych na budowie ręcznie, używane są również deskowania stalowe wielkowymiarowe (np. o powierzchni odpowiadającej ścianie izby) ustawiane za pomocą żurawi. Stosowanie tego typu deskowań pozwala na znaczne zmniejszenie pracochłonności montażu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Deskowania stalowe wielkowymiarowe wykonywane są zwykle z elementów drobnowymiarowych stalowych. Elementy te są dodatkowo usztywnione konstrukcją z rur lub kształtowników stalowych. Umożliwia to uzyskanie wysokiej wielokrotności użycia elementów deskowania, gdyż można z nich konstruować płyty wielkowymiarowe o dowolnej wielkości. Po wykorzystaniu wielkowymiarowej płyty rozbiera się ją na poszczególne elementy (drobnowymiarowe płyty), służące do konstrukcji nowych, dużych płyt o innych wymiarach. Ma to istotne znaczenie, gdyż zwykle wielokrotność użycia deskowania wielkowymiarowego jest zbyt mała dla pełnej opłacalności deskowań stalowych (powyżej 100 razy) (uprawnienia budowlane).
Montaż i demontaż wielkowymiarowych płyt odbywa się za pomocą żurawia. Deskowanie ścian demontuje się przed wykonaniem stropu. Do demontażu wielkowymiarowej płyty deskowania stropu używa się specjalnych uchwytów. Dalsze, jeszcze znaczniejsze zmniejszenie pracochłonności montażu i demontażu uzyskuje się- używając deskowań, których konstrukcja umożliwia jednocześnie deskowanie ścian i stropów (program egzamin ustny).
Zamocowanie płyt
Są to deskowania przestrzenne (często też zwane tunelowymi). Stosuje się deskowania przestrzenne typu ciężkiego (Tracoba, Quentin, Sektra) lub lekkiego (Outinord). Elementy deskowania typu ciężkiego Tracoba o ciężarze ok. ±4 T składają się z rusztowania rurowego wzmocnionego w węzłach blachą stalową oraz 3 płyt stalowych deskowania: płyty stropowej i 2 płyt do deskowania ścian (opinie o programie).
Zamocowanie płyt do rusztowania pozwala na niezależne odsunięcie ich (oderwanie) od wykonanej konstrukcji. Deskowanie to ustawia się na szynach ułożonych na stropie. Po wykonaniu segmentu o szerokości zwykle 1/3 budynku (szerokość deskowania 3,70 m) deskowanie przesuwa się na nowe stanowisko. Przenoszenie deskowań z jednej kondygnacji na następną odbywa się za pomocą żurawia. W tym celu montuje się specjalną konstrukcję wspornikową, zamocowaną do stropu niższej kondygnacji, po której wysuwa się deskowanie na zewnątrz budynku.
W celu przyspieszenia obrotu deskowań płytę stropową podgrzewa się dodatkowo parą niskoprężną wprowadzoną pod pokrywę umieszczoną na stropie (segregator aktów prawnych). Umożliwia to dokonywanie przesunięć deskowania co 24 godziny. Dla ustawienia osiowego deskowań ścian zabetonowuje się w stropie pręty centrujące. Deskowania :ego typu odznaczają się niższą pracochłonnością montażu, demontażu oraz wysoką dokładnością i jakością wykonanej konstrukcji. Gładka powierzchnia ścian pozwala na pominięcie tynkowania.
Deskowania przestrzenne typu Quentin lub Sektra są dodatkowo ogrzewane gorącą wodą doprowadzaną przewodami do wnętrza płyty (płyta deskowania jest dwustronnie pokryta blachą). Ze względu na większy ciężar stosuje się elementy o szerokości 1,49 m. Masowo stosowane w krajach Europy Zachodniej deskowania przestrzenne typu lekkiego (system Outinord) składają się z elementów przestrzennych o ciężarze 600-700 kG (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32