Blog

Zwiększenie wartości modułu nasycenia zdjęcie nr 2
16.01.2021

Deskowania wielkowymiarowe

W artykule znajdziesz:

Deskowania wielkowymiarowe

Zwiększenie wartości modułu nasycenia zdjęcie nr 3
Deskowania wielkowymiarowe

Płyty o zróżnicowanych wymiarach pozwalają także na regulację wysokości deskowania w module co 25-30 cm.
Deskowania wielkowymiarowe używane są z powodzeniem przy realizacji obiektów budownictwa przemysłowego, inżynierskiego, wielokondygnacyjnych obiektów budownictwa użyteczności publicznej, a także budownictwa mieszkalnego. Wszystkie elementy podstawowe tego typu deskowań są przystosowane do montażu i demontażu przy użyciu żurawia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wielkowymiarowe deskowania są w stanie przenieść ciśnienie mieszanki batonowej wynoszące od 70 kN/m2 do 100 kN/m2. Wytrzymałość deskowania równa 100 kN/m2 oznacza, że możemy betonować ścianę betonową o wysokości 4,0 m bez uwzględniania przerw w układaniu mieszanki betonowej.
Szczególną cechą tych deskowań jest możliwość uzyskania dużej wydajności podczas montażu płyt [m2/h] oraz możliwość utrzymania znacznego tempa betonowania. Duże formaty płyt, a szczególnie scalone jednostki powierzchniowe są idealne do deskowania wielkich powierzchni ściennych, obniżają koszty robocizny do 50% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podstawowe elementy deskowania wielkowymiarowego.

System deskowań wielkowymiarowych składa się z następujących elementów podstawowych:
- płyt (tarcz) standardowych deskowania - zbudowanych ze stalowych profili
- przekroju zamkniętym, zapewniającym stabilność kształtu i sztywność na skręcanie (uprawnienia budowlane). Stabilne ramy gwarantują niewielkie odkształcenia - równą powierzchnię betonu.
- płyt wielozadaniowych - uniwersalnych; są to płyty różniące się od standardowych tarcz specjalnym modułem rozstawu otworów w żebrach tarcz, co umożliwia za ich pomocą tworzenie naroży zewnętrznych, połączenia ścian przy uskokach, deskowania słupów, deskowania czołowe w ścianach itp. elementów narożników prostokątnych zewnętrznych i wewnętrznych stałych oraz narożników przegubowych regulowanych bezstopniowo w zakresie od 45° do 225°.

Budowa płyt deskowań wielkowymiarowych

Budowa płyt deskowań wielkowymiarowych jest podobna do budowy płyt drobnowymiarowych. Składają się one z ramy i poszycia. Tarcze wielkowymiarowe charakteryzują się konstrukcją o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych w porównaniu z systemami deskowań drobnowymiarowych; dotyczy to ram usztywnień. W systemowych deskowaniach wielkowymiarowych stosowanych w Polsce konstrukcje ram wykonane są z. profili zimnogiętych zamkniętych (program egzamin ustny).

W ciągu ostatnich kilkunastu lat osiągnięcia w technologii otrzymywania betonu, polegające między innymi na otrzymaniu i wdrożeniu samozagęszczalnych betonów, stwarzają ułatwienia w betonowaniu elementów konstrukcyjnych o skomplikowanych kształtach geometrycznych oraz elementów mocno zazbrojonych. Samozagęszczającą mieszankę betonową można wpompowywać do deskowania od dołu. Niektórzy producenci mają w swoich systemach deskowań wielkowymiarowych tzw. tarcze uniwersalne SCC (Selfcompacting Concrete), które umożliwiają taki oddolny sposób betonowania elementów (opinie o programie).
Wymiary zewnętrzne tarcz SCC odpowiadają wymiarom typowym tarcz systemowych.

Płyty te mają specjalny zawór do przyłączania rurociągu prowadzącego od pompy betonowej, przez który odbywa się napełnianie deskowania mieszanką betonową. W celu uniknięcia cofnięcia się mieszanki betonowej po zakończeniu pompowania, na zaworze mocowana jest Konstrukcja płyty wielkowymiarowej:

1 - ukośnie zespawane ramy stalowe wykonane z zamkniętych profili z uformowanym wrębem i zabezpieczeniem krawędzi (segregator aktów prawnych).

2 - na wysokości 3 m przyspawane są nakrętki z gwintem DW do przymocowania osprzętu,

3 - otwory z tuleją w kształcie stożka do przejścia prętów spinających,

4 - połączenie elementów klamrą M.

5 - żebra poprzeczne wykonane z zamkniętych profili stalowych.

6 - szybkie śrubowe mocowanie elementów dodatkowych do żebra funkcyjnego za pomocą nakrętek z gwintem DW,

7 - otwór transportowy do zamocowania zawiesia transportowego linowego ręczna zasuwa odcinająca (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Zwiększenie wartości modułu nasycenia zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Zwiększenie wartości modułu nasycenia zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Zwiększenie wartości modułu nasycenia zdjęcie nr 8 Zwiększenie wartości modułu nasycenia zdjęcie nr 9 Zwiększenie wartości modułu nasycenia zdjęcie nr 10
Zwiększenie wartości modułu nasycenia zdjęcie nr 11
Zwiększenie wartości modułu nasycenia zdjęcie nr 12 Zwiększenie wartości modułu nasycenia zdjęcie nr 13 Zwiększenie wartości modułu nasycenia zdjęcie nr 14
Zwiększenie wartości modułu nasycenia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zwiększenie wartości modułu nasycenia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zwiększenie wartości modułu nasycenia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami