Blog
Deskowania z siatki metalowej
W artykule znajdziesz:
Deskowania z siatki metalowej
Po zmontowaniu zespołów należy jedynie połączyć (najczęściej za pomocą spawania) zbrojenie samonośne sąsiadujących zespołów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Następnie wprowadza się drobne uzupełnienia deskowania i betonuje się zmontowane części konstrukcji przy równoczesnym montowaniu dalszych zespołów.
Doświadczenia wykazały, że masa betonowa o małej zawartości wody przy wibrowaniu nie wycieka przez wąskie szczeliny i otwory deskowania. Tę cechę betonu wykorzystano stosując deskowania z siatki metalowej, przymocowane do zbrojenia samonośnego 0 0,8 do 1,0 mm o oczkach 5×5 do 7,5×7,5 mm.
Siatka pozostaje w betonie i zabezpiecza go przed powstaniem rys, co może mieć znaczenie zwłaszcza dla konstrukcji budynków przemysłowych, narażonych na obciążenia dynamiczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Beton ułożony w deskowaniu z siatki jest dobrze widoczny z zewnątrz i dlatego łatwo uniknąć niedokładnego wypełnienia deskowania betonem, powstawania „raków” itp. usterek. Wibrowanie betonu jest także łatwiejsze. Woda uchodząca z masy betonowej przez oczka siatki nie porywa ze sobą cementu, co - podobnie jak przy odpowietrzaniu betonu - zwiększa wytrzymałość betonu i uniemożliwia stratę cementu. Szorstka powierzchnia betonu, który przeniknął przez siatkę, zwiększa przyczepność zaprawy do betonu.
Przykładem konstrukcji, gdzie zamiast deskowań zastosowano siatkę z drutu, są konstrukcje stropów sklepieniowych nad przejazdami w domach mieszkalnych w Pradze (uprawnienia budowlane). Do konstrukcji tych stropów zastosowano zbrojenie samonośne, spawane z prętów 0 10 mm. Zbrojenie to obciągnięto siatką z drutu 0 0,8 mm o oczkach 7,5X 7,5 mm.
Pomimo znacznych wymiarów oczek siatki nie zaobserwowano podczas betonowania większych przecieków masy betonowej przez siatkę.
Deskowania aktywne współdziałają w zagęszczaniu zawartego w nich betonu metodą odpowietrzania i różnią się tym od innych deskowań, których rola sprowadza się tylko do nadania elementowi żelbetowemu odpowiedniego kształtu (program egzamin ustny).
Metoda betonowania
Metoda betonowania w deskowaniach aktywnych polega na wytwarzaniu w betonie podciśnienia przez wyssanie wolnej wody i powietrza z pustek betonu niezapełnionych zaczynem cementowym. Powoduje to wtłaczanie zaczynu w te pustki pod działaniem ciśnienia atmosferycznego. Jest to zatem jedna z metod zagęszczania betonu przez prasowanie (opinie o programie).
Metoda ta znalazła szerokie zastosowanie przy produkcji prefabrykatów, wykonywaniu szkieletów monolitycznych, w budownictwie drogowym, wodnym itp. Odpowietrzanie (próżniowanie) wymaga dwóch rodzajów sprzętu. Pierwszy rodzaj jest niezależny od typu konstrukcji (zaliczamy doń agregat złożony z pompy próżniowej, zbiornika wyrównawczego, zbiornika wodnego i próżniomierza oraz rurociągów), drugi rodzaj stanowią formy dostosowywane do kształtu i wielkości odpowietrzanych elementów.
Najczęściej stosowanym rodzajem pompy próżniowej jest rotacyjna pompa dwustopniowa z pierścieniem wodnym. Wydajność pompy zależy od rozmiarów deskowania aktywnego i na 1 m2 czynnej powierzchni deskowania wynosi ok. 15 mVgodz (segregator aktów prawnych). Przeważnie używane są pompy o wydajności 250-K500 mVgodz. Powinny one dawać co najmniej 85% próżni. W praktyce uzyskuje się często rozrzedzenie przeszło 90. Z pomp u nas stosowanych do celów odpowietrzania nadaje się pompa VSE Va 2 o wydajności 300 mVgodz z silnikiem elektrycznym o mocy 20 kW i 1400 obr/min. Zbiornik wyrównawczy reguluje podciśnienie. W agregatach radzieckich znajduje się kilka zbiorników, dzięki czemu można wytworzyć od razu znaczne podciśnienie na dużej powierzchni deskowania.
Ma to ułatwiać przyssanie deskowania do betonu. Agregaty zachodnie są budowane bez tego zbiornika. Woda odciągana z betonu ma postać pyłu wodnego. Zadaniem zbiornika (a) wodnego jest skroplenie i oddzielenie wody od powietrza oraz jej zmagazynowanie. Można ją odprowadzać ze zbiornika w czasie pracy pompy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32