Blog
Deskowania z tarcz ramowych ściennych
W artykule znajdziesz:
Deskowania z tarcz ramowych ściennych
Do formowania słupów o przekroju prostokątnym stosujemy dwa rodzaje deskowań:
a) z płyt (tarcz) ramowych stanowiących podstawowe elementy systemów deskowań drobnowymiarowych i wielkowymiarowych używanych do wykonywania ścian,
b) zaprojektowanych wyłącznie do formowania słupów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Każdy z producentów deskowań ściennych ma w swojej ofercie oprócz płyt standardowych płyty uniwersalne, z których można formować także słupy prostokątne o zróżnicowanych wymiarach przekroju poprzecznego.
Konstrukcja płyt uniwersalnych umożliwia kształtowanie wymiarów przekroju poprzecznego słupów w module co 5 cm. Montaż deskowania słupa z płyt ramowych jest stosunkowo prosty: cztery płyty ścienne ustawione do siebie pod kątem prostym umożliwiają szybkie formowanie słupa.
Jako elementy łączenia służą śruby ściągające. W większości systemów deskowanie do słupów z tarcz uniwersalnych może być wcześniej zmontowane na placu składowym wraz ze wszystkimi urządzeniami zabezpieczającymi, a następnie za pomocą żurawia przetransportowane w miejsce formowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Konstrukcja deskowania słupów wykonana z tarcz ramowych ściennych jest w stanie przenieść ciśnienie mieszanki betonowej o wartości do 90 kN/m2.
Jest oczywiste, że słupy formowane z płyt ramowych deskowań ściennych drobnowymiarowych mają mniejsze pola przekrojów poprzecznych niż słupy formowane z płyt wielkowymiarowych. Na przykład z elementów deskowań ściennych systemu NOE Top Light można zaformować słupy o wymiarach przekroju poprzecznego od 10 cm x 10 cm do 60 cm x 60 cm, natomiast z deskowań ściennych wielkowymiarowych Meva Mammut - słupy o wymiarach przekroju poprzecznego od 15 cm x 15 cm do 135 cm x 135 cm (uprawnienia budowlane).
Wielość typorozmiarów form ułatwia wykonanie deskowań słupów praktycznie o dowolnej wysokości. W przypadku przyjęcia metody formowania słupów z płyt uniwersalnych, oprócz tarcz wykorzystywane są inne akcesoria danego systemu deskowań ściennych, jak: zamki, podpory ukośne, wsporniki podestów platform roboczych itp.
Deskowania słupów prostokątnych
Deskowania słupów prostokątnych można kształtować także za pomocą narożników zewnętrznych i standardowych płyt danego systemu deskowań ściennych. Przykład takiego rozwiązania. Ten sposób formowania ma pewne ograniczenia w zakresie geometrii realizowanych słupów (program egzamin ustny).
Na przykład w systemie Star Tec zaleca się, aby szerokości boków słupa nie przekraczały 50 cm, wysokość zaś 405 cm. Do wysokości 270 cm wystarczą trzy klamry na jednej krawędzi. Większe przekroje i wysokości deskowania wymagają dodatkowych wzmocnień obwodowych.
Krotność użycia form podczas wykonywania słupów jest duża: ram - od 200 do 300 razy, poszycia - od 50 do 70 razy (opinie o programie).
Deskowania systemowe (wyłącznie) do formowania słupów
Widok częściowo rozformowanego słupa wykonanego przy użyciu deskowania systemowego. Deskowanie składa się z czterech jednakowych elementów połączonych ze sobą przegubowo za pomocą zawiasów. Płyty łączone są „na wiatrak” za pomocą trzpieni oraz zamków, pełniących funkcję napinaczy.
Konstrukcje płyty stanowi sztywna rama z zamkniętych profili stalowych, co zapewnia odporność na zwichrowanie (segregator aktów prawnych). Dopuszczalne ciśnienie mieszanki betonowej, w zależności od producenta deskowania, wynosi od 80 do 125 kN/nr i umożliwia utrzymanie dużego tempa robót. Stosowanie deskowań zaprojektowanych wyłącznie do formowania słupów zapewnia dobrą jakość betonu licowego - bez widocznych odcisków styków poszycia, wkrętów i otworów po ściągach.
Deskowania umożliwiają formowanie słupów o przekroju prostokątnym w zakresie od 15 cm x 15 cm do 60 cm x 60 cm w module co 5 cm. Maksymalna wysokość słupów formowanych przy użyciu tych deskowań, w zależności od systemu, wynosi od 660 cm do 810 cm. Moduł wysokościowy słupów wynosi 30 cm (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32