Blog

Szkło i plastik zdjęcie nr 2
27.07.2020

Deskowanie drobnowymiarowe

W artykule znajdziesz:

Deskowanie drobnowymiarowe

Szkło i plastik zdjęcie nr 3
Deskowanie drobnowymiarowe

Dla wykonania murów fundamentowych stosuje się u nas coraz częściej stalowe deskowania drobnowymiarowe, ściągane dołem za pomocą ściągów wykonanych z prętów o średnicy 18 mm oraz klinów, górą zaś - za pomocą płaskowników ze sworzniami.
Deskowanie tego typu o wymiarach 200×100, 100×100 i 325×100 cm może być użyte 150-krotnie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ciężar tarczy typowej o wymiarach 100×100 cm - 48 kG, ciężar 1 m2 deskowania - 49 kG.
Tarcze wykonane są z blachy grub. 3 mm i przyspawanych kątowników 50x50x5 mm. Nakład pracochłonności na montaż i demontaż tarcz wynosi 1,6 rob. godz/m2 ściany.
Deskowania przestawne wielkowymiarowe. Deskowania przestawne wielkowymiarowe są to deskowania obejmujące ścianę betonową na pełną wysokość, a niekiedy również i na pełną długość (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Deskowanie wielkowymiarowe - ze względu na duże wymiary i ciężar - wymagają stosowania żurawi dla prac montażowych, jednak nakłady robocizny są tu znacznie mniejsze niż przy montażu deskowań średnio i drobnowymiarowych. Ponadto zastosowanie deskowań wielkowymiarowych ma na celu uzyskanie gładkiej powierzchni ścian nie wymagającej tynkowania, co przy niektórych typach deskowania jest z powodzeniem osiągane.

Deskowanie typu szwedzkiego. Istotą tego typu deskowania jest konstrukcja szkieletowa tarczy, stanowiąca oparcie dla pomocniczych tarcz deskowania i płyt okładzinowych przy ścianach zewnętrznych. Tarcze deskowania łączy się górą i dołem ściągami śrubowymi o średnicy 20 mm oraz rozpiera rozporkami betonowymi z otworkami na śruby.
W przypadku stosowania deskowań dla ścian zewnętrznych tarcze zewnętrzne opierane są na deskowaniu zewnętrznego pomostu wiszącego. Deskowanie ma szerokość 2.10 m. wysokość zaś nieco wyższą od wykonywanej ściany w celu umożliwienia założenia ściągu i rozporki nad ścianą (uprawnienia budowlane).

Szkielet skonstruowany jest z bali 80×120 mm, do których przy tarczach zewnętrznych przybite są łaty o wymiarach 50×50 mm. Tarcze deskowania montowane są poziomo: od strony wewnętrznej - przy wykonywaniu ścian zewnętrznych, z obu stron - przy wykonywaniu ścian wewnętrznych. Deskowanie tego typu pozwala na betonowanie ścian sukcesywnie w miarę montażu tarcz deskowań poziomych lub płyt okładzinowych w ścianach zewnętrznych (program egzamin ustny).

Deskowanie typu francuskiego

Tarcze w tym typie deskowania wykonane są ze sklejki wodoodpornej grubości 15 mm oraz szkieletu skonstruowanego z rygli poziomych i stężających je stojaków. Rygle o rozstawie 25-1-35 cm i słupki o rozstawie co 100 cm wykonano z desek sosnowych. Płyty o wymiarach 4,0×2,2 m łączone są między sobą ściągami ze stali okrągłej; w których v znajduje się szereg otworów, umożliwiających stosowanie tarcz do różnych grubości ścian.
Łączenie tarcz odbywa się za pomocą zatyczek poprzez podkładki. Dla połączeń wzdłużnych stosuje się poprzeczki z płaskowników lub desek.

Dla regulacji tarcz w pionie stosuje się ściągi z nakrętką rzymską zakotwione w płycie stropowej (opinie o programie). Ciężar tarczy wynosi około 270 kG (31 kG/m2). Deskowanie typu angielskiego. Tarcze deskowania o długości całej ściany wykonane z desek jednostronnie struganych, pionowo ustawionych, przybite są do poziomych krawędziaków o przekroju 120×120 mm. Deskowania przeciwległe łączone są za pomocą ściągów drucianych z zastosowaniem rozporek betonowych, montowanych w górnej i dolnej strefie. Utrzymanie prawidłowej odległości między tarczami deskowań (sposób ten stosowany bywa i przy innych typach deskowań wielkowymiarowych) można uzyskać przez zastosowanie betonowych progów wykonywanych w trakcie betonowania stropu (segregator aktów prawnych).

Ściągi druciane przeprowadza się - obejmując z jednej strony poziome rurki - przez tarcze deskowań i poziomy rygiel drugiej tarczy i następnie zamocowuje się za pomocą specjalnych uchwytów i klinów. Ciężar tarcz wynosi 36 kG/m2. Deskowanie to zastosowano po raz pierwszy w Warszawie przy budowie osiedla Praga II. Wykonane jest ono z desek grub. 32 mm przybitych gwoździami do szkieletu z krawędziaków o wymiarach 120×120 mm (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Szkło i plastik zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Szkło i plastik zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Szkło i plastik zdjęcie nr 8 Szkło i plastik zdjęcie nr 9 Szkło i plastik zdjęcie nr 10
Szkło i plastik zdjęcie nr 11
Szkło i plastik zdjęcie nr 12 Szkło i plastik zdjęcie nr 13 Szkło i plastik zdjęcie nr 14
Szkło i plastik zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szkło i plastik zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szkło i plastik zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami