Blog

Ulepszone konstrukcje ścian zdjęcie nr 2
16.01.2021

Deskowanie dźwigarkowe aluminiowe jednopoziomowe

W artykule znajdziesz:

Deskowanie dźwigarkowe aluminiowe jednopoziomowe

Ulepszone konstrukcje ścian zdjęcie nr 3
Deskowanie dźwigarkowe aluminiowe jednopoziomowe

Deskowania dźwigarkowe jednopoziomowe należą do nowszej generacji deskowań. Konstrukcję nośną deskowania stanowi ruszt utworzony z lekkich dźwigarków aluminiowych, spośród których wyróżnia się dźwigarki główne i pomocnicze. Ten system deskowań dźwigarkowych stosowany jest do obiektów zarówno o małej, jak i dużej powierzchni stropów (program uprawnienia budowlane na komputer). Fragment konstrukcji deskowania płyty stropowej w obiekcie przemysłowym formowanej za pomocą deskowania dźwigarkowego jednopoziomowego. Cechą charakterystyczną tego deskowania jest układ przestrzenny konstrukcji nośnej: dźwigarki główne i pomocnicze leżą w jednej płaszczyźnie, na jednym poziomie. Taki płaski układ rusztu j elementów wykonanych z profili aluminiowych lub stalowych. Obecnie na budowach I ze względu na niewielki ciężar elementów stosowane są dźwigarki wykonane I z profili aluminiowych pomalowanych proszkowo (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Układ konstrukcyjny deskowania jest następujący: na podporach nastawnych zamontowane są głowice, do których mocowane są dźwigarki główne. Dźwigarki główne są belkami jednoprzęsłowymi. Ich długość określa odległość między podporami Prostopadle do dźwigarków głównych usytuowane są dźwigarki pomocnicze. Opierają się one specjalnymi zaczepami na dolnej krawędzi dźwigarków głównych. Wskaźnik wytrzymałości przekroju poprzecznego dźwigarków głównych, a zatem i ich nośność są większe od wskaźnika wytrzymałości dźwigarków pomocniczych. Dźwigarki jest możliwy tylko w przypadku stosowania (uprawnienia budowlane).

Poszycie układane jest na uprzednio zmontowanej konstrukcji nośnej. Najczęściej wodoodporna sklejka wielowarstwowa powleczona żywicą fenolową, wymiary i grubości płyt poszycia wynikają z wymagań statyczno-wytrzymałościowych, wymiarów dostępnych w handlu arkuszy, geometrii obiektu oraz wymagań dotyczących estetyki dolnej powierzchni wykonywanego stropu.
Każdy producent w swojej ofercie zawiera kilka długości dźwigarków głównych. Na przykład zestaw dźwigarków systemu NOE Deck ma następujące długości:
- dźwigarków głównych: 300, 210, 180, 150, 120 cm,
- dźwigarków pomocniczych: 150, 120 i 100 cm (program egzamin ustny).

Demontaż deskowania

Ta różnorodność długości dźwigarków umożliwia lepsze dopasowanie się do Kształtów formowanych stropów oraz pozwala zoptymalizować konstrukcję nośną ieskowania. W zależności od wielkości obciążeń powstałych od płyty stropowej, przyjętego schematu statycznego konstrukcji nośnej deskowania oraz parametrów mytrzymałościowych elementów tworzących układ konstrukcyjny przyjmuje się odpowiednie długości dźwigarków pomocniczych i głównych, optymalne odległości między dźwigarkami pomocniczymi oraz rodzaj i typ regulowanych, teleskopowych podpór (opinie o programie).

Głowice opadowe, na których opierają się dźwigarki główne, umożliwiają wcześniejsze rozdeskowanie stropu. Demontaż deskowania następuje w dwóch etapach. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych i prawidłowej pielęgnacji betonu pierwszy etap może nastąpić już po jednym lub dwóch dniach od zabetonowania. Mechanizm zastosowany w głowicy opadowej pozwala na opuszczenie rusztu dźwigarków głównych i pomocniczych) oraz poszycia o kilkanaście centymetrów. Podpory i głowice nadal podpierają płytę stropową, natomiast dźwigarki główne i pomocnicze, a także poszycie można wykorzystać do montażu na następnych działkach roboczych. Drugi etap rozdeskowania - usunięcie regulowanych, teleskopowych podpór - dokonywany jest po osiągnięciu przez beton wytrzymałości określonej w projekcie technicznym. Dokładne wyjaśnienie sposobu działania głowic opadowych (segregator aktów prawnych).

Elastyczność systemu, tj. możliwość dopasowania deskowania do złożonej geometrii rzutów formowanych stropów uzyskuje się dzięki możliwości zmiany kierunku ułożenia dźwigarków, tzn. dźwigarek główny zostaje zawieszony na innym dźwigarku głównym zamiast dźwigarka pomocniczego. Tym sposobem można deskować uskoki w ścianach, „przejścia” słupów, kominów itp.
Wszystkie części systemu deskowań dźwigarkowych jednopoziomowych są lekkie, ich ciężar wynosi od 0,035 kN do 0,24 kN (promocja 3 w 1).

Producenci deskowań opracowali specjalne tabele i wykresy, które umożliwiają wykonawcom, dla danych obciążeń stropu (grubości płyty), określić racjonalną konstrukcję deskowania.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ulepszone konstrukcje ścian zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ulepszone konstrukcje ścian zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ulepszone konstrukcje ścian zdjęcie nr 8 Ulepszone konstrukcje ścian zdjęcie nr 9 Ulepszone konstrukcje ścian zdjęcie nr 10
Ulepszone konstrukcje ścian zdjęcie nr 11
Ulepszone konstrukcje ścian zdjęcie nr 12 Ulepszone konstrukcje ścian zdjęcie nr 13 Ulepszone konstrukcje ścian zdjęcie nr 14
Ulepszone konstrukcje ścian zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ulepszone konstrukcje ścian zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ulepszone konstrukcje ścian zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami