Blog
Deskowanie fundamentów
W artykule znajdziesz:
Deskowanie fundamentów
Dźwigar zaraz po ustawieniu we właściwe położenie trzeba albo płatwiami połączyć z już ustawionym, albo zabezpieczyć przed wywróceniem się za pomocą odciągów lub zastrzałów (program uprawnienia budowlane na komputer). Deskowaniem nazywa się formy nadające odpowiedni kształt elementom żelbetowym lub murowanym i podtrzymujące je do czasu osiągnięcia przez nie potrzebnej wytrzymałości.
W razie małych rozpiętości można deskowanie opierać na ścianach przesklepionego elementu (np. w ościeżach nadproża). Jednak w wypadku dużych rozpiętości deskowania trzeba oprzeć na stemplowaniu. Deskowanie i stemplowanie musi unieść ciężar betonu, zbrojenia lub muru oraz ludzi zatrudnionych podczas wykonywania elementów spoczywających na deskowaniu.
Musi ono być dostatecznie mocne i sztywne, aby nie ulegało wstrząsom i odkształceniom w czasie betonowania oraz w okresie wiązania i twardnienia betonu lub zaprawy. Deskowanie jest urządzeniem tymczasowym i pomocniczym, wznoszonym na krótki okres, np. kilka dni lub parę tygodni. Niemniej koszt tego urządzenia jest duży, gdyż w robotach betoniarskich i żelbetowych wynosi 25-35% całkowitego kosztu tych robót (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do niedawna całe deskowanie wykonywano z drewna. Ostatnio coraz szerzej są stosowane stojaki metalowe zamiast drewnianych; natomiast pozostałe elementy nadal wykonuje się z drewna.
Jedynie do wykonywania elementów wielokrotnie powtarzanych stosuje się formy metalowe (uprawnienia budowlane).
Deskowanie drewniane wykonuje się z desek obrzynanych, najczęściej sosnowych, choć można używać również desek świerkowych i jodłowych. Jeżeli zależy nam na otrzymaniu gładkich powierzchni betonu, deskowanie wykonuje się ze sklejki albo obija się je blachą. Deski przeznaczone na deskowanie nie powinny być z drewna krętowłóknistego i zmurszałego oraz z wypadającymi sękami. Nie powinny one być zbytnio wysuszone, gdyż paczą się po nasiąknięciu wilgocią. Nie należy używać desek bardzo szerokich, najodpowiedniejsze są deski’ szerokości 10-15 cm, grubości 25 mm, dla drobnych elementów - 20 mm, a dla bardzo wysokich elementów, w których beton wywiera duże ciśnienie, ścianki deskowania wykonuje się z desek grubości 40 mm. Zwykłe deskowanie wykonuje się z desek nie struganych, zinwentaryzowane - przeważnie ze struganych (program egzamin ustny).
Deskowanie ścian i slupów
Ławy i prostokątne stopy fundamentowe deskuje się tarczami zbitymi z desek 25 mm i umocowanymi za pomocą kołków i zastrzalików. Stopy pryzmowe wymagają dodatkowych elementów deskowania. Górna część deskowania składa się z dwóch par tarcz. Jedna para tarcz ma kształt trapezu, a druga jest prostokątna. W celu wzmocnienia tarcze górne związuje się ściągami drucianymi. Deskowanie to pochłania dużo drewna i jego wykonanie jest pracochłonne, dlatego częściej stosuje się stopy schodkowe, których deskowanie składa się z dwóch ramek ustawionych jedna na drugiej (opinie o programie).
Przystępując do ustawiania deskowania fundamentów trzeba najpierw na palikach ław drutowych zaznaczyć poziom zerowy budynku, aby można było od niego sprawdzić poziom deskowania. Najpierw przenosi się na palik poziom reperu wyznaczonego przez służbę geodezyjną.
Od poziomu reperu odmierza się zgodnie z projektem poziom zerowy budynku i przenosi go na następne paliki.
Deskowanie ścian monolitycznych wykonuje się podobnie jak deskowanie fundamentów, lecz z tarcz o większych wymiarach.
Obecnie deskowanie ścian wykonuje się’ z gotowych tarcz drobno- lub wielkowymiarowych, drewnianych lub metalowych (segregator aktów prawnych).
Tarcze drewniane wykonuje się z desek, gdy mają być użyte jednokrotnie; przeważnie jednak można ich używać wielokrotnie np. do deskowania ścian monolitycznych w budynkach mieszkalnych i wówczas wykonuje się je ze sklejki wodoodpornej. Polska kupiła licencję na wyrób tego rodzaju deskowań od firmy angielskiej „Acrow”. W ramach umowy licencyjnej produkuje się deskowania drobno- i średniowymiarowe typu U-Form, wielkowymiarowe typu Major Slim Soldier, stolikowe typu P-SHOR i elementy podporowe deskowań stropów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32