Blog

Uprawnienia budowlane inżynieryjnej kolejowej zdjęcie nr 2
15.02.2019

Deskowanie stropów żelbetowych płytowo-żebrowych

W artykule znajdziesz:

Deskowanie stropów żelbetowych płytowo-żebrowych

W deskowaniu wykonuje się stropy żelbetowe płytowo-żebrowe monolityczne, stropy żelbetowe płytowe monolityczne i stropy na belkach stalowych (program na komputer). W przypadku stropów żelbetowych płytowo-żebrowych deskowanie może być wykonane dwoma sposobami. Pierwszym z nich jest stosowanie specjalnych stempli i związanie ich za pomocą tężników. Kolejny etap prac to przycięcie rygli do odpowiedniego wymiaru, a następnie przybicie rygli do stempli. Do deskowania płyt wykorzystywane są gotowe tarcze (program na telefon). Stropowe deskowanie płyt może być wykonane również za pomocą pojedynczych desek, które są zwykle jednorazowego użytku. Deski przybija się do rygli za pomocą gwoździ.

Pytania testowe na uprawnienia budowlane

Uprawnienia budowlane inżynieryjnej kolejowej zdjęcie nr 3
Stropy żelbetowe płytowo-żebrowe

Po odpowiednio wykonanym deskowaniu płyty można swobodnie chodzić, co znacznie ułatwia prace związane z ustawieniem słupów czy układaniu koryt żeber i podciągów w znajdujących się niżej ryglach (program na egzamin ustny). Tam, gdzie deskowania płyty łączą się z korytami belek, przybijane są deski czołowe. Durga metoda deskowania stropowego dla stropów płytowo-żebrowych wymaga wyposażenie stempli w głowice, które następnie podpierane są za pomocą zastrzałów (promocja 3 w 1). W tym wypadku przy stemplowaniu betonu należy zachować odstęp wynoszący około 1 m. Co ważne, stemple muszą być umieszczone wyłącznie pod korytami belek, a następnie usztywnione za pomocą tężników oraz ułożona na głowicach stempli. Kolejne etapy prac polegają na ustawieniu rygli na przybitych do tarcz bocznych żeber desek podporowych.
Bardzo ważnym etapem prac jest ułożenie tarcz deskowania płyty (segregator). Należy pamiętać o tym, że rygle muszą być rozmieszczone co 0,5-1m – jest to uzależnione od masy płyty. Następne prace polegają na poziomowaniu. Wykonuje się je przybijając do desek podporowych podkładki lub podcinając deski podporowe. Rygle należy zamocować do bocznych tarcz belek, przybijając je. Na ryglach układa się następnie tarcze, zaczynając od strony czołowej (opinie). Jeśli zamiast tarcz stosowane są deski, trzeba każdą z nich przybić za pomocą gwoździ do rygli. Ta metoda deskowania pozwala na zmniejszenie ilości stempli.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Uprawnienia budowlane inżynieryjnej kolejowej zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Uprawnienia budowlane inżynieryjnej kolejowej zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Uprawnienia budowlane inżynieryjnej kolejowej zdjęcie nr 8 Uprawnienia budowlane inżynieryjnej kolejowej zdjęcie nr 9 Uprawnienia budowlane inżynieryjnej kolejowej zdjęcie nr 10
Uprawnienia budowlane inżynieryjnej kolejowej zdjęcie nr 11
Uprawnienia budowlane inżynieryjnej kolejowej zdjęcie nr 12 Uprawnienia budowlane inżynieryjnej kolejowej zdjęcie nr 13 Uprawnienia budowlane inżynieryjnej kolejowej zdjęcie nr 14
Uprawnienia budowlane inżynieryjnej kolejowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uprawnienia budowlane inżynieryjnej kolejowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uprawnienia budowlane inżynieryjnej kolejowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami