Blog

Grubość ściany zdjęcie nr 2
07.07.2020

Zastosowanie betonów asfaltowych

W artykule znajdziesz:

Zastosowanie betonów asfaltowych

Grubość ściany zdjęcie nr 3
Zastosowanie betonów asfaltowych

Niezależnie od rodzaju prefabrykatów, szczeliny między nimi powinny być uszczelnione (program uprawnienia budowlane na komputer). Przykłady typowych uszczelnień spoin płyt prefabrykowanych. Dla uniknięcia wynoszenia materiału podłoża przez wodę w przypadku uszkodzenia dylatacji zaleca się pod szczeliną wykonać warstwę drenażową z filtru odwrotnego lub z chudego betonu.

Jeżeli kanał wykonywany jest w gruntach spoistych lub też silnie zróżnicowanych, celowe jest układanie płyt na podsypce piaskowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zastosowanie betonów asfaltowych do umocnienia kanałów znalazło w ostatnich dziesięciu latach szerokie zastosowanie.
W porównaniu do normalnego betonu, asfaltobeton wyróżnia się następującymi dodatnimi cechami: dużą szczelnością, znaczną elastycznością lub plastycznością, z czego wynika jego niewrażliwość na odkształcenia i osiadania. Inną nader istotną zaletą asfaltobetonu jest okoliczność, iż nie wymaga on dylatacji, co znacznie przyśpiesza postęp robót i obniża koszt umocnienia. Możliwość wykonania asfaltobetonu jako wodoprzepuszczalnego rozszerza zakres jego zastosowania do przypadków, gdy okładzina kanału energetycznego ma działać drenująco (uprawnienia budowlane).

Do ujemnych cech asfaltobetonu należy zaliczyć jego wrażliwość na działanie zarówno wysokiej temperatury (mięknienie) jak i niskiej (łamliwość). Przy wysokich temperaturach asfaltobeton ma tendencję do spełzania po skarpie, podczas gdy przy bardzo niskich staje się kruchy i łatwo pęka. Z uwagi na to nie zaleca się zbyt stromych skarp. Na ogół pochylenie skarp przy pokryciach asfaltobetonowych nie może być większe niż 1 :1,25. Ponieważ zachodzi obawa przebijania się roślin przez umocnienia asfaltobetonowe, celowe jest stosowanie dodatków zapobiegających wegetacji roślinnej. Natomiast dla zabezpieczenia przed silnym działaniem promieni słonecznych umocnienie asfaltobetonowe może być pokryte warstwą ochronną. Umocnienie asfaltobetonowe wodoszczelne składa się z dwóch warstw: właściwej warstwy uszczelniającej i podkładu (program egzamin ustny)..

Podkład o grubości 5 do 10 cm jest wykonywany z asfaltobetonu przepuszczalnego o niskiej zawartości asfaltu 2,5-3,5% w stosunku wagowym. Górna warstwa uszczelniająca o grubości 4-6 cm wykonywana jest z asfaltobetonu szczelnego o dozowaniu bitumu 7-8% w stosunku wagowym. Kruszywo używane do betonów asfaltowych powinno w zasadzie odpowiadać normom kruszywa używanego do betonów cementowych.

Umocnienia torkretowe

Z uwagi na grubość warstwy frakcje grubsze od 15-20 mm nie mogą być stosowane. Umocnienie asfaltobetonowe przepuszczalne składa się tylko z jednej warstwy o grubości 8-ł-J2 cm w tym przypadku można stosować kruszywo o średnicy do 30 mm (opinie o programie). Dla przykładu podaje się skład asfaltobetonu przepuszczalnego użytego na kanale stopnia Donzere-Mondragon.
Przy układaniu warstw szczelnych z asfaltobetonu nie wykonuje się dylatacji. Dla zapewnienia szczelności na stykach dwóch kolejno po sobie układanych pasów łączy się je w nakładkę.

Umocnienia torkretowe stosowane są bardzo rzadko w praktyce budowy kanałów energetycznych. Torkret układa się cienką warstwą (2-3 cm) na przygotowanym i oczyszczonym podłożu. Może być nim skała lub np. bruk kamienny. Zadaniem torkretu jest głównie zapewnić kanałowi szczelność oraz zmniejszyć współczynnik szorstkości, a co za tym idzie także straty w produkcji energii elektrycznej (segregator aktów prawnych).
Woda z bruzdy drenażowej może być odprowadzona bezpośrednio do kanału lub za pomocą zbiorczych rur drenażowych. Rura taka biegnie pod dnem kanału, zbiera wody przeciekowe i odprowadza je do dolnego stanowiska. Przy bezpośrednim odprowadzeniu wód do kanału w jego skarpach instaluje się rury wylotowe z klapami zwrotnymi.

Budowla wlotowa służy do zamknięcia dopływu wody do kanału doprowadzającego wodę do siłowni. Buduje się ją zawsze wtedy, gdy kanał biegnie całkowicie lub częściowo w nasypie, a także w przypadku bardzo długiego kanału (ponad 3-4 km) poprowadzonego w wykopie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Grubość ściany zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Grubość ściany zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Grubość ściany zdjęcie nr 8 Grubość ściany zdjęcie nr 9 Grubość ściany zdjęcie nr 10
Grubość ściany zdjęcie nr 11
Grubość ściany zdjęcie nr 12 Grubość ściany zdjęcie nr 13 Grubość ściany zdjęcie nr 14
Grubość ściany zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Grubość ściany zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Grubość ściany zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami