Blog

Dodatek kruszywa zdjęcie nr 2
29.07.2020

Komin

W artykule znajdziesz:

Komin

Dodatek kruszywa zdjęcie nr 3
Komin

Komin jest wykonywany przez brygadę złożoną z 7 ludzi, z szybkością do 2,50 m wysokości na dobę (przy stałej pracy) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Cykl roboczy obejmuje wykonanie pierścieni trzona i wykładziny o wysokości 15 cm. Kolejność czynności jest następująca:
- podniesienie form ślizgu wraz z pomostami o 15 cm,
- ułożenie zbrojenia pierścieniowego (i uzupełnienie zbrojenia pionowego) w obu cylindrach,
- ułożenie masy betonowej w obu formach, ubicie lub wibrowanie.

Na samo podniesienie urządzenia składają się następujące czynności: podkręcenie śrub ślizgu za pomocą pręta stalowego włożonego do jednego z czterech otworów każdej śruby (podkręcenie o 1U obrotu - kąt 90° - następuje równocześnie na komendę), przełożenie pręta do następnego otworu i podkręcenie równoczesne o V4 obrotu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pełny obrót śruby podnosi urządzenie ślizgowe - 10-12 mm, stąd 1 cykl roboczy (15 cm) wymaga do 15 pełnych obrotów śruby. Po każdym cyklu następuje sprawdzenie pionowego położenia form przez opuszczenie pionu na punkt kontrolny w fundamencie oraz obserwację dwóch libeli pudełkowych (uprawnienia budowlane). W przypadku stwierdzenia odchyłki od pionu naprowadza się urządzenie ślizgowe na właściwe położenie przez podkręcenie odpowiednich śrub ślizgowych. Co drugi cykl dokonuje się podniesienia naprzemianległych śrub ślizgowych przez zwolnienie szczęk tych śrub, zaciśniętych na prętach prowadnicowych, podkręcenia śrub do góry na całą wysokość ponowne zaciśnięcie szczęk na prowadnicy.

Wprowadzone do deskowań ślizgowych innych budowli dźwigniki hydrauliczne wg projektu mgr inż. P. Chomczyka znalazły zastosowanie również przy kominach. Dźwigniki hydrauliczne eliminują pracę ręczną przy podnoszeniu deskowania ślizgowego.

Doświadczenia

Doświadczenia z ostatnich budów potwierdziły korzyści stosowania dźwigników hydraulicznych (program egzamin ustny).
Bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie urządzenia ślizgowego na cokole komina po rozpoczęciu betonowania i podnoszenie go na bieżąco, a nie dopiero po wypełnieniu całej formy. Do chwili całkowitego wypełnienia form betonem nieprawidłowe ich ruchy mogą być przyczyną powstawania pęknięć w trzonie lub skrzywień.
Równocześnie z wznoszeniem trzona montuje się drabinkę zewnętrzną. Przy głowicy komina zakłada się galerię oświetleniową, która służy również do demontażu urządzenia i spuszczania poszczególnych części na dół.

W przypadku budowy kominów o wysokościach powyżej 60 m transport i komunikacja odbywa się wewnątrz komina po specjalnych klamrach lub buduje się w tym celu wieże wewnątrz komina (opinie o programie).
W ostatnich czasach wiele przedsiębiorstw pracuje nad ulepszeniem deskowań ślizgowych do budowy kominów zbieżnych. Opublikowano już wzmiankę zakończeniu budowy komina w Ohio (USA) oraz omówiono szczegółowo koncepcje rozwiązań na specjalnych konferencjach pt. „Deskowania ślizgowe”, które odbyły się w 1963 r. w Lipsku i w 1966 r. w Pradze. Strona ekonomiczna
porównanie metod form przestawnych i form ślizgowych - wymaga analizy w konkretnych warunkach budowy.

Zarówno wieża wewnętrzna jak i pomosty należą do urządzeń wielokrotnie powtarzalnych, ale zdarza się często, że muszą być sprawdzane przy stosowaniu do nowych (wyższych lub większych) kominów. Poniżej podano zasady obliczania statycznego tych elementów, posługując się przykładowo cyframi dla komina żelbetowego o wysokości 130 m (wieża ma wysokość w najwyższym położeniu ok. 140 m) (segregator aktów prawnych). Do wysokości 100 m przekrój wieży jest kwadratowy o boku 3×0,9 = 2,70 m, 9-szybowy, 16-słupowy.

Powyżej 100 m przekrój wieży zmienia się przez usunięcie narożnych słupów na krzyżowy, 5-szybowy, 12-słupowy. Wieża jest konstrukcją kratową przestrzenną, ale ze względu na wzajemną prostopadłość poszczególnych kratownic można bez uszczerbku dla technicznej dokładności obliczeń rozłożyć ustrój na kratownice płaskie, a obciążenia na działające w płaszczyznach poszczególnych kratownic (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dodatek kruszywa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dodatek kruszywa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dodatek kruszywa zdjęcie nr 8 Dodatek kruszywa zdjęcie nr 9 Dodatek kruszywa zdjęcie nr 10
Dodatek kruszywa zdjęcie nr 11
Dodatek kruszywa zdjęcie nr 12 Dodatek kruszywa zdjęcie nr 13 Dodatek kruszywa zdjęcie nr 14
Dodatek kruszywa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dodatek kruszywa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dodatek kruszywa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami