Blog

29.07.2020

Deskowanie wież obserwacyjnych i telewizyjnych

W artykule znajdziesz:

Deskowanie wież obserwacyjnych i telewizyjnych

Deskowanie wież obserwacyjnych i telewizyjnych

Stropy prefabrykowane wykonuje się na stosach o mniejszych nieco wymiarach od rozstawu ścian w specjalnym deskowaniu - ramkach. Ramki mogą być również stalowe (program uprawnienia budowlane na komputer). Budowle o stropach prefabrykowanych montowanych tą metodą ograniczone są zasięgiem pracy żurawi.

Wieże o znacznej wysokości, przeznaczone do obserwacji terenu fabrycznego, lotniska, terenów sportowych jak również dla radia lub telewizji, bardzo często wykonywane są za pomocą deskowań ślizgowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Doświadczenia wykazały, że im wyższa budowla, tym znaczniej deskowanie ślizgowe obniża jej koszt. Dotyczy to kosztu jednostkowego kubatury względnie powierzchni użytkowej. Oczywiste jest, że o kosztach budowli decydują ostatecznie warunki eksploatacji, np. urządzenia transportu pionowego ludzi, urządzenia dostawy wody lub inne związane z warunkami pracy człowieka na znacznej wysokości. Na rys. 8-8 przedstawiono przykład wieży telewizyjnej (uprawnienia budowlane).

Na rys. 8-9 przedstawiono przykład wieży obserwacyjnej cylindrycznej wykonanej w deskowaniu ślizgowym. W wieżach takich stropy i schody wykonywane są z prefabrykatów jako monolityczne lub montowane są z elementów stalowych. Deskowania ślizgowe stosuje się również do budowy wysokich wież wyciągowych (maszynowni) górniczych lub maszynowni przemysłowych.
Pierwszą w Polsce żelbetową wieżę wyciągową z maszyną wielolinową umieszczoną na górze zrealizowano za pomocą deskowań ślizgowych w jednej z kopalni na Śląsku (program egzamin ustny).

Wieża ta stanowi pełnościenną prostokątną podbudowę wraz z dwoma słupami żelbetowymi, na których wznosi się głowica, będąca pełnościenną konstrukcją pomieszczenia maszyny wyciągowej. W podbudowie tej znajduje się pomieszczenie na przetwornice, wentylatory, nagrzewnice do ogrzewania szybu, rozdzielnie i inną aparaturę elektryczną oraz otwór montażowy, klatka schodowa i wyciąg towarowo-osobowy.

Deskowanie wież wyciągowych górniczych

Do głowicy wieży podwieszony jest stalowy trzon prowadniczy dla pojemników wydobywczych (opinie o programie). Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskano między innymi wolną przestrzeń wokół szybu, co ze względów technologicznych daje znaczne korzyści a przede wszystkim swobodę zabudowy, możność wprowadzenia modernizacji i automatyzacji urządzeń za- i wyładowczych nadszybia oraz zainstalowania urządzenia wyciągowego, które to urządzenia są newralgicznym punktem kopalni.
Wieża żelbetowa kopalni Marcel została na całej wysokości wykonana w deskowaniu ślizgowym. Wymagało to rozwiązania nowego zagadnienia w budownictwie ślizgowym, a mianowicie przejścia jednym deskowaniem ślizgowym na wysokość 32 m z konstrukcji słupowej na konstrukcję pełnościenną głowicy wieży.

Deskowanie ślizgowe zostało tak skonstruowane, że dowieszono do niego stalowe kratownice, które na wysokości zmiany przekroju wieży zostały zamocowane do uprzednio zabetonowanych w słupach i ścianach marek stalowych. Układ takich kratownic stanowił oparcie dla betonowanych ścian głowicy wieży jak również dla stropu pod koło odchylające maszyny wyciągowej. Wykonanie tą metodą niskich maszynowni znajduje uzasadnienie ekonomiczne jedynie w przypadku wielokrotnej ich powtarzalności (segregator aktów prawnych). Wykonywanie metodą deskowań ślizgowych ustrojów szkieletowych wymaga dodatkowo stosowania deskowań o dużej liczbie otworów. Ponadto tarcze deskowań przy dużej odległości między słupami muszą być odpowiednio usztywnione specjalnie skonstruowanymi przestrzennymi kratownicami stalowymi lub ramami bez dźwigników (ramy ślepe), tak by rozstaw naprzemianległych tarcz był niezmienny (promocja 3 w 1).

Układ konstrukcji słupowej budowli staje się niekiedy kłopotliwy przy rozstawianiu dźwigników (prętów niosących) tym bardziej, że dźwigniki grupowane w okolicy słupów są znacznie obciążone, jak również że ich zgrupowanie utrudnia montaż zbrojenia konstrukcyjnego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami