Blog

04.10.2022

Minimalne odstępy pionowe

W artykule znajdziesz:

Minimalne odstępy pionowe

Na podstawie wykresu wykazującego zależność między osiadaniem i obciążeniem jednostkowym oblicza się uogólniony moduł zaniechać wykonywania próbnego obciążenia, gdyż piasek został rozluźniony przy tworzeniu się korka i wyniki próbnych obciążeń nie będą odpowiadały rzeczywistości. Osuszenie otworu powinno nastąpić po obciążeniu gruntu (program uprawnienia budowlane na komputer). Minimalne odstępy pionowe między obciążanymi poziomami przy poduszce o średnicy 277 mm.

Próbne obciążenie głębokie wykonuje się również stopniami, jednak wzrost obciążenia jest dwukrotnie większy w porównaniu ze stosowanymi przy próbnym obciążeniu płytkim. Reszta czynności i obserwacji tak jak przy obciążeniu płytkim. Szczegółową metodykę badań podano w pracy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wiadomo z mechaniki ciał sprężystych, że prędkość zaburzenia wywołanego obciążeniem dynamicznym (uderzeniem czy eksplozją) jest proporcjonalna do stałych sprężystych ośrodka. Stąd znając prędkość rozprzestrzeniania się podłużnej fali sprężystej i poprzecznej fali sprężystej oraz gęstość ośrodka można wprost określić z poniższych wzorów wartości modułu Younga i współczynnika Poissona (uprawnienia budowlane).

Zagadnienie jest jednoznaczne dopóki rozważany ośrodek cechuje się idealną sprężystością. Wiadomo jednak z rozdz. 4, że grunt nie jest ciałem o charakterystyce liniowej. Pozostaje więc otwarta kwestia, czy na podstawie pomiarów dynamicznych typu sejsmicznego (pomiarów prędkości rozchodzenia się zaburzenia w gruncie wywołanego udarem bądź eksplozją) można określić potrzebne dla celów statystycznej analizy inżynierskiej wielkości uogólnionego modułu ściśliwości i współczynnika Poissona. Odpowiedź na to pytanie przyniosły w ostatnich latach między innymi badania N. W. Zwolińskiego, O. W. Bykowa [11] oraz S. S. Grigoriana (program egzamin ustny).

Nieliniowe własności ośrodka

Stwierdzono, że w zależności od intensywności naprężeń panujących na czole fali zaburzenia przemieszcza się ono przez ośrodek z prędkością fali sprężystej, lub z prędkością większą od fali sprężystej. W pierwszym przypadku wartości intensywności naprężenia na czole fali są mniejsze od wartości początkowego sprężystego modułu odkształcenia postaciowego, w drugim przewyższają tę wielkość i grunt zachowuje się jak ściśliwa ciecz (opinie o programie). Stąd dla wspomnianych wyżej celów alternatywa druga jest w ogóle nie do przyjęcia i należy się posługiwać źródłami zaburzeń mechanicznych o małych energiach. Uzyskany z pomiaru propagacji zaburzeń wywołanych nieznacznymi wyładowaniami energetycznymi moduł Younga jest dla gruntu z reguły znacznie wyższy od siecznego uogólnionego modułu ściśliwości. Odpowiada on bowiem rzeczywistemu modułowi sprężystości szkieletu obserwowanemu podczas prób z obciążaniem (segregator aktów prawnych).

Nieliniowe własności ośrodka objawiają się dopiero przy analizie przemieszczeń spowodowanych zaburzeniem. Natomiast jak to wspomniano wyżej samo zaburzenie rozchodzi się w takim ciele z prędkością proporcjonalną jedynie do jego własności idealnie sprężystych zupełnie niezależnie od pozostałych własności lepkich, czy plastycznych. W przypadku gruntów nawodnionych mała ściśliwość wody dodatkowo powoduje wzrost obserwowanego w tych warunkach modułu Younga. Z powyższych uwag wynika jasno, że badania sejsmiczne gruntu umożliwiają poznanie tylko części parametrów mechanicznych ośrodka i są nie wystarczające dla celów analizy statycznej nawet w przedziale obciążeń poniżej stanu równowagi granicznej (promocja 3 w 1).

W badaniach terenowych stosuje się wiele różnych sposobów dla określenia współczynnika przepuszczalności [4], ale w zasadzie najbardziej miarodajne jest próbne pompowanie i tylko ten sposób będzie tutaj omówiony. Próbne pompowanie dla określenia współczynnika przepuszczalności daje wartości najbardziej wiarygodne w porównaniu z wynikami uzyskanymi z badań laboratoryjnych lub z obliczeń na podstawie wzorów teoretycznych ale pod warunkiem, że czerpanie wody następuje z jednej warstwy badanej bez zakłóceń spowodowanych zmiennością układu geologicznego i hydrogeologicznego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami