Blog
Destrukcyjna działalność soli rozpuszczalnych
W artykule znajdziesz:
Samo stwierdzenie obecności marglu nie dyskwalifikuje jeszcze cegły, jednakże należy wówczas zastosować środki ostrożności. zwłaszcza jeżeli cegłę dostarczono bezpośrednio po wyprodukowaniu. Jeżeli w przełomie cegły występują pojedyncze ziarna marglu nie przekraczające średnicy 2 mm, i cegły takie, przechowywane w ciągu kilku tygodni w atmosferze wilgotnej nie będą wykazywały spękań, obniżających ich wytrzymałość, wówczas można je użyć do budowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Użycie na budowie cegły zanieczyszczonej marglem dostarczonej bezpośrednio z produkcji, spowodować może, iż wskutek spękań, wytrzymałość całkowicie gotowej konstrukcji murowej ulegnie obniżeniu lub zeszpecone zostanie lico budynku. W wypadku stwierdzenia obecności marglu w dachówce należy zakwestionować jej użycie, gdyż nawet przy małej zawartości marglu dachówka taka nie daje gwarancji trwałości. Sole rozpuszczalne (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Domieszką, którą wykryć można dopiero w drodze badań laboratoryjnych, są sole rozpuszczalne, jak przede wszystkim siarczany rozpuszczalne sodu i magnezu, w mniejszym stopniu wapnia, chlorki oraz znacznie rzadziej spotykane azotany (uprawnienia budowlane).
Destrukcyjna działalność soli rozpuszczalnych polega na wytwarzaniu się kryształków tych soli ze znaczną zawartością wody krystalizacyjnej. Silniejsze zawilgocenia pewnych części murów wskutek wad konstrukcyjnych budowli, niestarannego wykonania, czy uszkodzeń powodują znacznie intensywniejsze ruchy wilgoci w tych miejscach. Woda, powstająca wskutek kondensacji pary lub jej kapilarnego podciągania, rozpuszcza niewielkie ilości domieszek rozpuszczalnych, zawartych w masie cegieł i przenosi je w kierunku powierzchni, z których potem odparowuje (program egzamin ustny). A więc podczas gdy w murze suchym zachodzi jedynie jego „oddychanie“, to jest odprowadzanie wilgoci w postaci pary., to w murze zawilgoconym przenoszeniu wilgoci i odparowywaniu jej na ścianach zewnętrznych towarzyszy równocześnie wymywanie z masy muru części rozpuszczalnych i ich krystalizacja w cienkich zewnętrznych warstwach murów. Tego rodzaju przebieg zjawiska powoduje, iż nawet niewielkie zawartości domieszek rozpuszczalnych poniżej 0,1% są niebezpieczne dla trwałości murów.
Działanie destrukcyjne domieszek rozpuszczalnych
Działanie destrukcyjne domieszek rozpuszczalnych polega na ich krystalizacji wewnątrz porów. Z im większą ilością cząsteczek wody krystalizują te sole, tym większą zajmują objętość niszcząc spoistość materiału. Ponieważ proces krystalizacji powtarza się okresowo, zależnie od warunków atmosferycznych, to po pewnym czasie struktura materiału ulega zniszczeniu i materiał łuszczy się zupełnie wyraźnie (opinie o programie).
Poza łuszczeniem się powierzchni licowych sole rozpuszczalne powodować mogą spękania tynków, ich odpadanie, skrzywienia murów wskutek spęcznienia zaprawy lub ich pękanie. Sole trudnorozpuszczalne, jak siarczan wapnia (gips), krystalizujące z mniejszą ilością wody, nie działają tak intensywnie niszczycielsko, powodują natomiast powstawanie wykwitów i nalotów, szpecących świeżo wykonane budowy. Azotany występują najczęściej na murach stykających się z ziemią, w której zachodzą procesy gnilne substancji organicznych. Krystalizują one w postaci długich, zbitych w jedną powłokę igieł. Naloty takie zwie się często .,saletrą murową" (segregator aktów prawnych).
Przeciwdziałać dalszemu powstawaniu nalotów i łuszczeniu się murów można jedynie przez usunięcie przyczyn nadmiernego zawilgocenia murów. Wytworzone naloty można usunąć mechanicznie, a mur starannie zmyć, uważając, aby usuwane domieszki nie spłynęły po murze do fundamentów, gdzie mogłyby ponownie przenikać do muru.
Piryt (siarczek żelaza FeS) jest domieszką rzadko występującą w polskich glinach. Cegły wykonane z takich glin łatwo kruszeją pod działaniem czynników atmosferycznych. Na murach zawilgoconych powodować mogą powstawanie rdzawych plam. Obecność pirytu w glinach lub w cegłach stwierdzić można w drodze badań laboratoryjnych (segregator aktów prawnych).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32