Blog

Klasyfikacja słupów
W artykule znajdziesz:
Klasyfikacja słupów

Stosownie do postanowień PN-62/E-05100 Elektroenergetyczne linie napowietrzne. Ogólne przepisy budowy słupy linii elektroenergetycznych w zależności od funkcji jaką spełniają możemy podzielić na: przelotowe, narożne, odporowe, krańcowe, rozgałęźne i skrzyżowaniowe.
Słup przelotowy służy do podtrzymywania przewodów bez przejmowania ich naciągu i ustawiany jest na prostych odcinkach linii, lub w miejscach gdzie załom linii nie przekracza 5°.
Słup narożny ustawiany jest na załomie linii przekraczającym 5°, w związku z czym musi być zaprojektowany na przejęcie wypadkowego naciągu przewodów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Słup odporowy ma za zadanie przejmowanie sił wywołanych zakłóceniami mechanicznymi oraz przejmowanie naciągu przewodów w czasie ich montażu.
Słup odporowo narożny spełnia zarówno funkcję słupa odporowego i narożnego.
Słup krańcowy służy do przejęcia jednostronnego naciągu przewodów na zakończeniu linii.
Słup rozgałęźny służy do rozgałęzienia linii i łączy w sobie cechy różnych słupów, np. może być słupem przelotowym dla linii głównej, krańcowym zaś dla odgałęzienia.
Słup skrzyżowaniowy ustawia się w miejscach skrzyżowania linii z różnymi obiektami, w związku z czym oblicza się go ze zwiększonym współczynnikiem bezpieczeństwa. W zależności od funkcji jaką spełnia w linii, słup skrzyżowaniowy może być: przelotowy, odporowy lub narożny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rozróżniamy następujące główne części konstrukcji słupa: żerdź, poprzecz- nik, fundament.
Żerdź stanowi wydłużony element konstrukcyjny o osi pionowej, lub niewiele odchylonej od pionu, którego górna część połączona jest z poprzecznikiem, a dolna posadowiona w gruncie bezpośrednio lub za pośrednictwem fundamentu.
Poprzeczni k jest to element konstrukcyjny zazwyczaj o osi poziomej,, służący do zawieszenia przewodów za pośrednictwem izolatorów. W liniach niskiego napięcia izolatory mogą być przykręcone do żerdzi bezpośrednio za pomocą trzonów hakowych. Słupy takie nie mają poprzeczników.
Fundament wykonywany jest jako blok betonowy, względnie w postaci prefabrykowanych elementów ustojowych (płyt i belek) (uprawnienia budowlane). W korzystnych warunkach gruntowych słup posadawia się bez dodatkowych elementów ustojowych. Liczba żerdzi, wchodzących w skład jednego słupa może być różna, podobnie jak liczba poprzeczników.
Słup portalowy
Opracowano je przy założeniu wykorzystania żerdzi słupów przelotowych do budowy słupów innych typów (program egzamin ustny). Z tego względu łatwo można zauważyć podobieństwo do układów stosowanych dla słupów drewnianych.
Słup pojedynczy stosowany jest jako przelotowy, słup pojedynczy z odciągiem - jako narożny, słup rozkraczny, złożony z dwóch żerdzi pochylonych ku sobie i związanych głowicą - jako odporowy lub krańcowy, słup rozkraczny z odciągiem - jako odporowo-narożny (opinie o programie).
W liniach niskiego napięcia stosowany jest ponadto słup bliźniaczy, oraz słup z zastrzałem, o układzie zbliżonym do słupa rozkracznego, lecz o jednej żerdzi pochylonej, a drugiej pionowej.
Słup portalowy (bramowy) zbudowany jest z dwóch pionowych żerdzi, połączonych poprzecznikiem (segregator aktów prawnych). Stosowany jest on jako słup przelotowy linii 110 kV. Słup portalowy rozkraczny stosowany jest jako odporowy, krańcowy oraz odporowo-narożny przy małym załomie linii. Słup portalowy rozkraczny z odciągiem stosowany jest jako słup odporowo-narożny przy dużym załomie linii.
W rozwiązaniach zagranicznych (Francja) jako słupy mocne (odporowe, narożne, krańcowe itp.) stosuje się zwykle słupy pojedyncze o większych przekrojach.
Tylko słupy narożne i krańcowe mają jednoznacznie określony kierunek działania sił poziomych (wypadkowa naciągów przewodów); w większości przypadków jednak kierunek siły poziomej może się zmieniać, jak to ma miejsce przy słupach przelotowych, czy odporowych.
Z powyższych względów najczęściej projektowane są żerdzie o przekrojach symetrycznych i symetrycznie zbrojonych, względnie sprężonych. Szeroko rozwinięta prefabrykacja słupów i konieczność ich zastosowania w różnych warunkach obciążenia przemawia za konstrukcją symetryczną (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32