Blog

05.03.2022

Zasady sytuowania słupów

W artykule znajdziesz:

Zasady sytuowania słupów

Zasady sytuowania słupów w poziomej siatce projektowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Słupy wewnętrzne należy sytuować obiema osiami geometrycznymi na głównych osiach modularnych, słupy skrajne zaś wg następujących wariantowych zasad:

  1. słupy główne, wykorzystywane do mocowania obudowy ściennej, należy sytuować ich zewnętrznymi krawędziami na głównych podłużnych i poprzecznych skrajnych osiach modularnych (słupy w narożach budynku przyjmują położenie dwustronnie „krawędziowe”). Słupy pośrednie należy sytuować w tym samym zewnętrznym licu co słupy główne,
  2. słupy główne, które nie są wykorzystywane do mocowania odsuniętej od nich obudowy ściennej, należy sytuować wg zasad jak słupy wewnętrzne; w tym przypadku obudowy ściennej należy sytuować zewnętrzną krawędź słupa na pomocniczych, podłużnych i poprzecznych osiach modularnych, odsuniętych od osi głównych o wielkości n x 60 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W budownictwie użyteczności publicznej oraz w budownictwie pawilonowym dopuszcza się sytuowanie słupów skrajnych z przesunięciem ich osi geometrycznych względem osi modularnych z zachowaniem zasady równych oparć elementów stropowych (stropodachowych) na słupach (uprawnienia budowlane). Słupy skrajne przybudówek do hal należy traktować analogicznie jak słupy naw głównych, a dostawianie przybudówek do hal nic może wpływać na zmianę zasady sytuowania słupów w nawie głównej, do której przybudówka przylega. Słupy przy dylatacjach podłużnych i poprzecznych należy traktować jako słupy skrajne i sytuować je wg zasad podanych wyżej. Zasady sytuowania slupów w pionowej siatce projektowej (program egzamin ustny).

Zasady sytuowania obudowy ściennej

Ściany zewnętrzne należy sytuować na styku ich wewnętrznego lica z zewnętrzną krawędzią słupów, do których są one mocowane ewentualnie z odsunięciem tego lica na zewnątrz na odległość wynikającą ze sposobu połączenia ściany ze słupami. Ściany nic mocowane do słupów mogą być przesuwane na zewnątrz lub do wewnątrz, jednakże z zachowaniem zasady sytuowania ich wewnętrznego lica na pomocniczych osiach modularnych rozstawionych w oparciu o multimoduł 60 cm (opinie o programie). Zasady sytuowania obudowy ściennej dla budynków wielokondygnacyjnych i halowych wynikają z ustaleń.

Zasady sytuowania ścian względem osi modularnych w budynkach o ściennych układach nośnych. Ściany wewnętrzne należy sytuować ich podłużnymi osiami geometrycznymi na głównych osiach modularnych. Ściany zewnętrzne nośne należy sytuować z przesunięciem wewnętrznego lica warstwy nośnej do wewnątrz względem skrajnej głównej osi modularnej o wymiar równy połowie grubości wewnętrznych ścian nośnych (zasada równych oparć elementów przekrycia spoczywających na tych ścianach) (segregator aktów prawnych). Ściany zewnętrzne nienośne należy sytuować ich licem wewnętrznym na skrajnej linii modularnej budynku. W pionowej siatce projektowej sytuowanie elementów ściennych należy uzależniać od ogólnego układu konstrukcyjnego budynku, od koordynacji ścian z elementami przekryć w dostosowaniu do wysokości kondygnacji oraz ogólnych zasad koordynacyjnych.

Aby zapewnić bezkolizyjne łączenie elementów, konieczne jest określenie wartości dopuszczalnych błędów wymiarów, jakie mogą zachodzić przy produkcji, i błędów położenia elementów przy ich montażu, a następnie ustalenie tolerancji i odchyłek stosowanych przy projektowaniu i realizacji obiektów budowlanych (promocja 3 w 1). Do tego celu służy podana w normie klasyfikacja dokładności wymiarów elementów i klasyfikacja rodzajów i wielkości odchyłek montażu. Tolerancje za pomocą odchyłek określa się poza liczbą wymiarową elementu, przy czym dolną odchyłkę wpisuje się poniżej liczby wymiarowej, górną powyżej.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami