Blog

Montaż konstrukcji zdjęcie nr 2
10.02.2020

Deszczułki z piórem uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Deszczułki z piórem uprawnienia budowlane

Montaż konstrukcji zdjęcie nr 3
Deszczułki z piórem uprawnienia budowlane

Deszczułki z piórem (grzebieniem) i wpustem mające z jednego boku i jednego czoła pióra, a na pozostałych wpusty, przeznaczone są do układania na ślepej podłodze, na płytach wiórkowo-cementowych itp.

Deszczułki z piórem i wpustem oraz małym żłobkiem mają ze wszystkich 4 stron przy samej płaszczyźnie przeciwlicowej małe wyżłobienie, zaś z jednego boku i jednego czoła mają pióra, a na pozostałych - wpusty (program uprawnienia budowlane na komputer). Wyżłobienia służą do zaklinowania w lepiku, pióra i wpusty do połączenia deszczułek między sobą. Deszczułki te mogą być układane na gładzi cementowej z przyklejeniem lepikiem lub też na ślepej podłodze, jak deszczułki poprzednie. Deszczułki z czterostronnym wpustem na obce pióro łączone są ze sobą osobnymi wkładkami i przeznaczone do układania na ślepej podłodze. Deszczułki z czterostronnym wpustem na obce pióro i małym żłobkiem przeznaczone są do układania na gładzi cementowej po przyklejeniu lepikiem lub na ślepej podłodze.

Deszczułki z czterostronnym gniazdem przy płaszczyźnie przeciwlicowej służą do układania na asfalcie gniazdo ma na celu zaklinowanie deszczułki w masie asfaltowej. Jakość deszczułek określa się na podstawie wad i wyglądu płaszczyzny licowej oraz niektórych wad i cech boków i płaszczyzny przeciwlicowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Według PN-57/D-94002 rozróżnia się 3 klasy jakości. Poza tym jakość w zależności od przeznaczenia dzieli deszczułki na przeznaczone do obrotu wewnątrz kraju oraz na eksport. Materiały dodatkowe do posadzek deszczułkowych, jak np. listwy przyścienne, wykonuje się z drewna tego samego rodzaju co deszczułki; wymiary listew po ostruganiu wynoszą: szerokość 30 mm, wysokość 23 mm, długość 1,0 m i wyżej ze stopniowaniem co 10 cm, natomiast wkładki (obce pióra) do deszczułek posadzkowych wykonuje się z drewna sosnowego, świerkowego lub jodłowego bez większych wad osłabiających ich wytrzymałość. Wymiary wkładek: grubość 4 mm, szerokość 134-15 mm, długość 0,50 m i wyżej ze stopniowaniem co 10 cm; układ włókien wkładek - najlepiej prostopadły do ich długości (uprawnienia budowlane).

Przechowywanie. Deszczułki posadzkowe, listwy przyścienne i wkładki należy przechowywać w suchych pomieszczeniach, zimą ogrzewanych do temperatury 12-14°C.

Płyty parkietu mozaikowego

Zamiast stosowania na posadzki drewna o gr. 164-22 mm stosuje się ze względów oszczędnościowych posadzki z cienkich listewek dębowych, jesionowych i innych o.grubości 8-9 mm i wymiarach 20 i 24 X 110 i 120 mm (program egzamin ustny). Listewki te wg PN-61/D-94019 uformowane są w płyty o wym. 320 X 320, 400 X 400 i 480 X 480 mm. Listewki na przyszłej użytkowej stronie płyty oklejone są papierem. Papier ten zostaje zdjęty z płyty po jej przyklejeniu do podłoża. Parkiet mozaikowy układa się na twardym podłożu na kleju syntetycznym „Mozalep”, „Polacet” lub dopuszczonych do tego celu klejach rozpuszczalnikowych. W zależności od jakości drewna listewki dzieli się na 3 klasy - I, II, III.

Klejone płyty warstwowe. Górną warstwę płyty stanowią listewki z drewna twardego o grub. 6 mm, środkową - listewki z drewna iglastego odpadkowego i dolną z kawałków obłogów. Warstwy są ze sobą sklejone klejem mocznikowym. Płyty układa się na lepiku asfaltowym.

Klejone deski posadzkowe (opinie o programie). Klejone deski posadzkowe wykonywane wg PN-62/7124-01 składają się z 3 warstw: górnej licowej, środkowej i dolnej. Warstwy te sklejane są ze sobą klejem mocznikowym. Warstwa górna licowa składa się z deseczek z drewna twardego (dębowego, jesionowego, bukowego itp.) grub. 6 mm, klasy III i IV, przylegających do siebie równolegle lub prostopadle. Warstwa środkowa wykonana jest z listewek drewna iglastego. Warstwa dolna składa się z użytkowych odpadków obłogów. Deski posadzkowe dzieli się na trzy klasy od I-III. Długość listewek w zależności od rysunku licowej powierzchni (kwadrat, plecionka) 100-200 mm, szerokość 46-50 mm, a grubość 6 mm; środkowa warstwa grub. 19 mm. Deski klejone posadzkowe łączone są między sobą na pióro i wpust. Posadzkę wykonuje się przybijając deski na kryty gwóźdź do drewnianych legarów (segregator aktów prawnych).

Kostki do podłóg i bruków. Kostki wykonywane z drewna odpadowego sosnowego, świerkowego, bukowego, jodłowego, przesuszonego do wilgotności nie większej niż 18%. Kształt kostek jest prostopadłościenny lub walcowy, a wymiary wg RN-56/ML i PD-0565 wynoszą: wysokość wzdłuż włókien 100 mm, szerokość 42-lOO mm, długość 100-280 mm. Drewno powinno być zdrowe. Dopuszczalne wady i tolerancje wymiarowe podano w normie. Przed dostarczeniem na budowę kostki zostają zazwyczaj zaimpregnowane impregnatem grzybobójczym wg metody:
- nasycania pod ciśnieniem w oleju kreozotowym lub w mieszaninie oleju kreozotowego i chlorku cynkowego,
- kąpieli w kreozocie bądź karbolineum wzmocnionym przy t = 75°C w ciągu około 20 minut (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Montaż konstrukcji zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Montaż konstrukcji zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Montaż konstrukcji zdjęcie nr 8 Montaż konstrukcji zdjęcie nr 9 Montaż konstrukcji zdjęcie nr 10
Montaż konstrukcji zdjęcie nr 11
Montaż konstrukcji zdjęcie nr 12 Montaż konstrukcji zdjęcie nr 13 Montaż konstrukcji zdjęcie nr 14
Montaż konstrukcji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Montaż konstrukcji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Montaż konstrukcji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami