Blog

07.08.2018

Dezynfekcja cieplna instalacji wodociągowej

W artykule znajdziesz:

Dezynfekcja cieplna instalacji wodociągowej

W każdej instalacji wodociągowej czystość wypływającej z przyborów sanitarnych wody musi być na dobrym poziomie. Jest to w końcu woda, która w założeniu powinna nadawać się do picia, nawet jeśli pobrana została prosto z kranu, bez uprzedniego przegotowania w czajniku (program na komputer).
Aby zapewnić odpowiednią czystość wody konieczne jest podejmowanie pewnych działań. Tyczy się to nie tylko głównych arterii wodociągowych. Tam woda jest chlorowana lub ozonowana, by pozbyć się nieprzyjaznych człowiekowi substancji, oraz by woda w takiej postaci dotarła aż do wylotu z kurka wodnego u odbiorcy. Jednak trzeba także zadbać o czystość wody we własnym domu (program na telefon). Trzeba wiedzieć, że instalacja wodociągowa wewnątrz budynku składa się często z bardzo wielu elementów.

Zanieczyszczenie wtórne

Dezynfekcja cieplna instalacji wodociągowej

Może tam wystąpić zanieczyszczenie wtórne, na przykład rozwój pewnych bakterii czy drobnoustrojów, które mogą być ostatecznie szkodliwe dla ludzi (program na egzamin ustny). Czasami nie trzeba nawet pić takiej wody, wystarczy po prostu mieć z nią kontakt.
Mowa naturalnie o bakteriach typu Legionella. Jest to bardzo popularny szczep bakterii, dla których doskonałymi warunkami do rozwoju są duże zbiorniki, w których przez długi czas stoi woda o temperaturze nieprzekraczającej 60 stopni Celsjusza (promocja 3 w 1). Jak łatwo się domyślić, mowa tutaj o domowych bojlerach. Bakterie Legionella wywołują podrażnienia układu oddechowego, a także mogą doprowadzić do zapalenia płuc. Nie trzeba pić skażonej wody, w momencie gdy wylatuje ona z kranu bakterie rozsiewane są wszędzie wokół. Aby pozbyć się Legionelli konieczna jest regularna dezynfekcja cieplna. O co tutaj chodzi? Otóż wystarczy wykorzystać fakt, że bakterie te giną w temperaturze powyżej 60*C. Należy więc regularnie, przynajmniej raz na kilka dni, podnieść temperaturę w bojlerze ponad ten próg i utrzymać przez około godzinę (segregator).
Aby korzystać z wody w sposób bezpieczny trzeba wiedzieć o powyższych zagrożeniach. Inaczej może dojść do takiej sytuacji, że domownicy będą mieli obniżone samopoczucie, lub pojawią się jakieś niestandardowe dolegliwości. Bakterie Legionella nie są śmiertelnie niebezpieczne, ale potrafią bardzo skutecznie uprzykrzyć życie (opinie).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami