Blog

15.05.2021

Diabazy i melafiry

W artykule znajdziesz:

Diabazy i melafiry

Diabazy i melafiry

Porfiry występują w obszarze krakowskim oraz na Dolnym Śląsku. Porfiry krakowskie występują na północ i południe od Krzeszowic, w Miękini, powyżej Dubna nad Szklarką, między Zalasem, Frywałdem, Baczynem i Sanką oraz na Głuchówkach. W Sance i Zalasiu występują dwie zasadnicze odmiany: różowa zielonawoszara. (Porfiry miękińskie a właściwie tylko odmiany świeże nie zwietrzałe mają zastosowanie jedynie w drogownictwie) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na Dolnym Śląsku występują porfiry między Kłodzkiem i Kamienną Górą oraz w okolicy Złotoryi, Lwówka i Jawora. Stosuje się je również do celów drogowych.
Diabazy i melafiry występują w Krakowskiem, przy czym diabaz hyperstenowy - w Zwierzyńcu Tenczyńskim w Niedźwiedziej Górze, zaś melafiry - w okolicach Tenczynka, Rudna, Regulic, Alwerni, Poręby i Mirowa.

Na Dolnym Śląsku diabazy i melafiry występują w tych samych okolicach co i porfiry. Podobnie jak i porfiry znajdują zastosowanie jedynie w budownictwie drogowym.
Bazalty występują zarówno na Śląsku Dolnym, jak i Górnym (Opolskim). Grupują się w kilku rejonach, a mianowicie zaczynając od wschodu można wymienić okolice Opola, Głubczyc, Niemodlina, Grodkowa, Niemczy, Lądka-Zdroju, Strzelina, a przede wszystkim zachodnią część Dolnego Śląska z powiatami: Legnica, Złotoryja, Lwówek, Lubań, Zgorzelec (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wśród bazaltów Z. Pentlakowa i prof. T. Wojno wyodrębniają następujące cztery zasadnicze typy bazaltów:
1) bazalty plagioklazowe,
2) bazalty nefelinowe,
3) bazalty plagioklazowo-nefelinowe,

4) bazalty piroksenowe.

Niektóre odmiany wykazują tzw. zgorzelinę słoneczną, wskutek czego ujawniają tendencję do rozpadu i nie nadają się do użytku. (Prof. A. Czeżowski ocenia zasoby czynnych kamieniołomów bazaltu na 200 milionów ton, nie eksploatowanych zaś jeszcze na 300 milionów ton). Bazalty stanowią doskonały materiał do produkcji kruszywa drogowego i do betonu budowlanego oraz betonów specjalnych w tych celach eksploatowane są głównie w wielu kamieniołomach na Dolnym Śląsku (uprawnienia budowlane).

Skały metamorficzne

Obecnie zjawia się nowa możliwość wykorzystania bazaltów, melafirów i diabazów, a mianowicie do tzw. leizny kamiennej, co zostanie omówione w dalszej części tej książki.
Andezyty występują w obszarze Pienin pomiędzy wsią Kluszkowcami na zachodzie a potokiem Krupianką na wschodzie (program egzamin ustny).

Pod względem składu mineralogicznego wyróżnić można odmianę andezytu angitowo-amfibolowego oraz andezytu amfibolowego. Poza ograniczonym zastosowaniem w drogownictwie nie znajdują andezyty zastosowania w budownictwie po nieefektownych zresztą próbach z okresu międzywojennego (okładzina na budynku dawnego Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie). Obecnie zwrócona została uwaga na złoża andezytów pienińskich ze względu na ich wysokie własności kwasoodporne; rozpoczęto już eksploatację niektórych złóż. (Prof. A. Czeżowski ocenia zasoby andezytu na ok. 8 milionów ton) (opinie o programie).

Skały metamorficzne nie mają większego znaczenia i zastosowania ani dla budownictwa, ani też drogownictwa. Występują w Tatrach (amfibolity, gnejsy oraz łupki krystaliczne).
Na obszarze Śląska w Karkonoszach i Górach Izerskich występują gnejsy, łupki chlorytowe. W okolicy Lądka i Złotego Stoku występują prócz gnejsów i łupków mikowych również kwarcyty, serpentynit i amfibolity. Na szczególną uwagę zasługują wśród skał metamorficznych Dolnego Śląska serpentynity, które stanowić mogą cenny materiał dekoracyjny oraz kruszywo do płyt i podłóg ,,lastrico“. Serpentynity występują w okolicy Ząbkowic Śląskich i Niemczy oraz koło Sobótki (segregator aktów prawnych).

W Jordanowie istnieje złoże serpentynitu, eksploatowane przed wojną, w którym obok serpentynitu występują również nefryt - minerał o cennych własnościach stosowany na wyroby ozdobne i jubilerskie. Poza tym wymieniane śą złoża serpentynitów w okolicach Nasławic i Broszowic w powiecie dzierżoniowskim oraz janowickim (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami