Blog

Forma stożkowa zdjęcie nr 2
02.08.2021

Orientacyjne normy czasu

W artykule znajdziesz:

Orientacyjne normy czasu

Forma stożkowa zdjęcie nr 3
Orientacyjne normy czasu

Przy produkcji kostki betonowej na trylinczarce kolejność czynności jest następująca: nasypanie mieszanki do formy, utrzęsienie jej i ubicie mechaniczne, następnie wyrzucenie na transporter (przenośnik) i wreszcie odniesienie na odległość do 15 m do dojrzewalni i ułożenie w sześciowarstwowe stosy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zespół wyrabiający kostkę betonową trylinkę składa się z 4 osób zatrudnionych przy produkcji na stole wibracyjnym i z 8 osób przy produkcji na trylinczarce wg zaszeregowania.

Orientacyjne normy czasu i stawki jednostkowa za wykonanie 100 szt. Liczby w tej tablicy umieszczone nad kreską oznaczają czas w godzinach na wykonanie elementu, liczby zaś pod kreską oznaczają kwotę w zł należną za tę pracę.
Krawężniki drogowe i obrzeża betonowe są to elementy prefabrykowane ze żwirobetonu wibrowanego. Służą one do oddzielania jezdni od chodnika (krawężniki) i chodnika od trawników (obrzeża) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zależności od wymiarów rozróżnia się trzy typy krawężników i obrzeży:
typ A krawężniki prostokątne ścięte; typ B krawężniki prostokątne; typ C obrzeża.

Natomiast w zależności od cech wytrzymałościowych i fizycznych rozróżnia się następujące klasy krawężników i obrzeży:
klasa I (tylko dla krawężników): do tej klasy należą krawężniki dwuwarstwowe mające warstwę licową grubości co najmniej 35 mm z betonu o zawartości grysów twardych oraz mające warstwę o grubym kruszywie ze żwiru lub tłucznia;
Wykonując krawężniki lub obrzeżą należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania (uprawnienia budowlane). Powierzchnie licowe powinny być gładkie bez szczerb i raków, zaokrąglone, krawędzie zaś na stykach proste.
Jeśli natomiast chodzi o dane techniczne co do wymiarów, ciężaru i wskaźników materiałowych.

Grupa robocza

Grupa robocza składająca się z dwóch osób przystępując każdorazowo do pracy obowiązana jest:
- sprawdzić wymiary form i ich stan oraz stan narzędzi, urządzeń i maszyn potrzebnych do produkcji (program egzamin ustny). O stwierdzonych uszkodzeniach w formach lub sprzęcie członkowie grupy powinni bezzwłocznie zawiadomić kierownictwo zakładu w celu natychmiastowego usunięcia braków;
- w czasie produkcji trzymać w czystości i należytym porządku teren stanowiska roboczego, form, sprzętu i maszyn;
- po zakończonej pracy oczyścić i nasmarować środkami konserwującymi formy, sprzęt i maszyny i ułożyć na właściwym miejscu w magazynie lub na odpowiednio zabezpieczonym placu,
- zagęszczać beton w formie do chwili ukazania się mleczka cementowego na powierzchni wyrobu,
- cechować wyroby w sposób trwały farbą lub za pomocą specjalnego przyrządu.

Grupa robocza wykonująca krawężniki drogowe i obrzeża obowiązana jest czyste i uprzednio zakonserwowane smarami formy przymocować do stołu wibracyjnego, nasypać mieszanki do formy, zawibrować oraz metalową packą wygładzić powierzchnię wyrobu. Ułożyć gotowy element na uprzednio przygotowanym podkładzie, wyjąć go z formy oraz odnieść na miejsce wstępnego dojrzewania na odległość 15 m (opinie o programie).
Płyty betonowe chodnikowe są to płyty wykonane z jednej lub dwóch różnych warstw betonu. W zależności od kształtu należy rozróżniać cztery rodzaje płyt: a płyta normalna kwadratowa. Płyty chodnikowe mogą być wykonywane sposobem ręcznym i mechanicznym, z jednej lub z dwóch różnych warstw betonu, przy czym górna warstwa zazwyczaj wykonana z betonu o wyższej wytrzymałości na ścieranie powinna mieć grubość nie mniejszą niż 10 mm.

Połączenie obu warstw powinno być tak mocne i trwałe, ażeby warstwy te z czasem nie oddzieliły się od siebie (segregator aktów prawnych).
Płyty klasy I i II zaleca się wyrabiać wyłącznie sposobem mechanicznym.
Wszystkie płyty powinny być z reguły zaopatrzone po stronie nieutwardzonej w datę produkcji i cechę wytwórni.

Wyroby powinny odpowiadać obowiązującym przepisom technicznym, a mianowicie: powierzchnie ograniczające płytę muszą być równe i gładkie, krawędzie zaś ostre bez szczerb i zadr; na powierzchniach płyty nie mogą być widoczne wgłębienia, szczeliny czy też guzy, natomiast granica zetknięcia się warstwy górnej z dolną w płycie dwuwarstwowej powinna być wyraźnie widoczna (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Forma stożkowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Forma stożkowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Forma stożkowa zdjęcie nr 8 Forma stożkowa zdjęcie nr 9 Forma stożkowa zdjęcie nr 10
Forma stożkowa zdjęcie nr 11
Forma stożkowa zdjęcie nr 12 Forma stożkowa zdjęcie nr 13 Forma stożkowa zdjęcie nr 14
Forma stożkowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Forma stożkowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Forma stożkowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami