Blog

Obciążenia użytkowe zdjęcie nr 2
11.02.2020

Szkło szczelinowe uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Szkło szczelinowe uprawnienia budowlane

Obciążenia użytkowe zdjęcie nr 3
Szkło szczelinowe uprawnienia budowlane

Za granicą obok szkła zwykłego stosuje się szeroko szkło tzw. hermetyczne typu Termolux, Termopan i im podobne. W Polsce podobne szkła mają nazwy: Antisol-M, Vilaplex-M, Vila- plex-L.

Termolux jest właściwie triplexem (program uprawnienia budowlane na komputer). Warstwa kleju tworząca błonę i zlepiająca obydwie szyby ma właściwości zatrzymywania odłamków w przypadku uszkodzenia jak również izolowania dźwiękowego i cieplnego. Na Termoluxie nie kondensuje się para, a czyszczenie jego jest łatwe. Włókno szklane w tym przypadku zachowuje się tak jak wiele pryzmatów wydłużonych, rozpraszających światło.
W NRF Termolux produkowany jest ze szkła okiennego o różnej grubości, ze szkła lanego oraz ze szkła zbrojonego grubości 6-8 mm i jednej warstwy szkła okiennego. Włókno zazwyczaj ma kolor biały. Do celów specjalnych stosuje się włókno złocistożółte, jasnozielone, różowe i niebieskie.

Szerokość - zależnie od przeznaczenia 90-4-120 cm, długość do 300 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Termopan stosuje się w celu izolacji dźwiękowej i cieplnej. Produkuje się z dwóch i więcej warstw szkła polerowanego lub zwykłego zlepionych
na obwodzie przekładką metalową lub plastyczną. Wymiary na zamówienie - od 39 X 39 cm do 3,1 m2.

Antisol-M jest to szkło dwupłytowe nieprzezroczyste (matowe) używane na przegrody szklane, świetlikowe bądź ścienne, bez wymagań co do izolacyjności cieplnej lub akustycznej. Płyty są ze sobą ściśle sklejone i mają cienką warstwę tkaniny szklanej dla lepszego rozproszenia światła (uprawnienia budowlane). Przy dwóch płytach i grubości tkaniny szklanej 0,5 mm grubość zestawu wynosi 7-10 mm, a ciężar ok 21 kG/m2. Wymiary dowolne do 1,5 m2.
Vilaplex-M jest to szkło izolacyjne ciepło- i dźwiękochronne. Wyrabiane jest jako dwupłytowe nie przezroczyste, lecz matowe, z warstwą tkanej przędzy szklanej. Przy dwóch płytach szklanych i przy grubości warstwy przędzy szklanej 12-4-24 mm grubość całego zestawu wynosi 30-42 mm, a ciężar lm2  26-28 kG. Współczynnik przenikania ciepła 2,5-hl,17 kcal/mh°C.

Szkło izolacyjne

Vilaplex-L (szkło kopertowe) jest to szkło wielowarstwowe używane do okien wystawowych i na większe przegrody szklane w budownictwie przemysłowym (program egzamin ustny). Wyrabiane jest jako dwu- trzy- lub czteropłytowe zestawy szklane, przezroczyste z hermetycznymi warstwami powietrza. Używa się je jako przegrody izolacyjne ciepło- i dźwiękochronne.
Wymiary szkła 140 X 170 cm do 240 X 300 cm.
Przekładki, uszczelki między poszczególnymi płytami wykonywane są obecnie z gumy na kauczuku naturalnym.
Przewiduje się do produkcji inne układy:
układ S-G-S (szkło, guma, szkło) na bazie tworzyw sztucznych „Butapren”,
układ S-M-S (szkło, metal, szkło) na bazie klejów nieschnących, układ S-M-S (szkło, metal, szkło) na bazie tiokolu, układ S-S-S (szkło, szkło, szkło) na bazie spawania (opinie o programie).

Szkło normalne stawia opór promieniowaniu ultrakrótkiemu (nadfioletowemu, ultrafioletowemu) tym większy, im większa jest w nim zawartość ołowiu. Zawartość ok. 70% tlenku ołowiowego powoduje nieprzepuszczalne nawet promieni gamma, naturalnie przy odpowiedniej grubości szyby (ponad 20 mm).
Przez dobranie odpowiedniego składu chemicznego udało się stworzyć gatunki szkła przepuszczającego promienie ultrafioletowe. Szyby z takiego szkła są bardzo pożądane w szpitalach, sanatoriach, szkołach, a nawet w domach mieszkalnych, ponieważ promienie nadfioletowe są katalizatorami ułatwiającymi szereg zdrowotnych procesów fizjologicznych, działają dobroczynnie na dolegliwości skórne i kostne, dowodem czego jest opalanie się, które jest niemożliwe przez normalną szybę (np. płyta z kwarcu nie przepuszcza promieni cieplnych podczerwonych, przepuszcza zaś promienie nadfioletowe, a kryształ soli kuchennej przepuszcza całkowicie promienie cieplne, a nie przepuszcza promieni ultrafioletowych) (segregator aktów prawnych).

Zwykłe szkło udaremnia także przejście znacznej części promieni podczerwonych. Dodając zaś 0,5-h0.8% tlenków żelaza otrzymuje się szyby pochłaniające całkowicie promienie podczerwone przy jednoczesnym nadaniu im przyjemnego odcienia nicbieskozielonego (np. gmach ONZ w Nowym Yorku).
Często również w krajach o gorącym klimacie używane jest szkło dobrze pochłaniające promienie grzejne (podczerwone).

Natomiast w innych warunkach klimatycznych - w krajach północnych, gdzie odczuwa się pragnienie ciepła słonecznego - wyłania się potrzeba użycia szkła diatermicznego. przepuszcżającego promienie grzejne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.10.2024
Obciążenia użytkowe zdjęcie nr 4
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

18.10.2024
Obciążenia użytkowe zdjęcie nr 5
Utrata uprawnień budowlanych

Odebranie uprawnień budowlanych, które zostało potwierdzone wszystkimi formalnymi wymaganiami, zostało poddane egzaminowi i zatwierdzone przez ich nadaniu, jest możliwe w…

Obciążenia użytkowe zdjęcie nr 8 Obciążenia użytkowe zdjęcie nr 9 Obciążenia użytkowe zdjęcie nr 10
Obciążenia użytkowe zdjęcie nr 11
Obciążenia użytkowe zdjęcie nr 12 Obciążenia użytkowe zdjęcie nr 13 Obciążenia użytkowe zdjęcie nr 14
Obciążenia użytkowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obciążenia użytkowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obciążenia użytkowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami