Blog
Dlaczego uprawnienia budowlane muszą być w ustawie?
W artykule znajdziesz:
Dlaczego uprawnienia budowlane muszą być w ustawie?
Na wniosek Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył kwestie związane z rozporządzeniem w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (https://uprawnienia-budowlane.pl). W orzeczeniu ustalono, że „ograniczanie uprawnień budowlanych, do których wprowadzenia upoważnia właściwe organy art. 16 pkt 3 Prawa budowlanego, stanowi ingerencję w konstytucyjną wolność wykonywania zawodu”, a według Trybunału „dla takiej materii Konstytucja zastrzega wyłączność ustawy (program na komputer).
Rozporządzenie nie może w tym zakresie zastępować Prawa budowlanego”. Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z konstytucją uznał dwa konkretne zapisy, a dokładnie art. 16 pkt. 3 Prawa budowlanego oraz paragraf 22 pkt 1 wspomnianego rozporządzenia razem z załącznikiem, w którym określone są wymagania dotyczące wykształcenia do uzyskania specjalności kolejowej (program na telefon).
Pierwszy z wymienionych przepisów przekazuje zakres uprawnień budowlanych do rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, razem z ich ograniczeniami, przy czym nie ma w nim wytycznych związanych z treścią rozporządzenia (opinie o programie). Każdy z zakwestionowanych przepisów przestał obowiązywać po 12 miesiącach od ogłoszenia wyroku, czyli 12 lutego 2019 roku. Właśnie od tego dnia przestało obowiązywać całe rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (promocja 3 w 1). Niestety prace nad nowelizacją ustawy nie zostały zakończone przed tą datą, dlatego zarówno Izba Architektów RP, jak i Polska Izba Inżynierów Budownictwa, nie mogą nadawać uprawnień budowlanych.
Senacka komisja
W senackiej komisji ustawodawczej przygotowano projekt nowelizacji prawa budowlanego, który polega na przeniesieniu przepisów związanych z zakresem uprawnień budowlanych i ich ograniczeń z rozporządzenia do ustawy (program egzamin ustny). W projekcie uwzględniono oczywiście przepisy przejściowe, według których osoby, które uzyskały uprawnienia budowlane przed wejściem w życie ustawy, zachowują uprawnienia do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (segregator aktów prawnych).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32