Blog
Możność budowania hipotez
W artykule znajdziesz:
Możność budowania hipotez opiera się na założeniu, że w naturze istnieje pewien ład. Nie jest to równoznaczne z przypuszczeniem, że wszystkie części natury są uporządkowane. Faktem jest, iż uporządkowanie wielu części natury, jak stwierdzono, jest jedynie przybliżone, lecz wicie innych części oparło się, jak dotychczas, atakom uczonych(program uprawnienia budowlane na komputer). Przyjętym punktem widzenia jest przekonanie, że zachodzi tu jedynie różnica stopnia; jeżeli jednak dany zespół zjawisk jest dostatecznie skomplikowany, to z pewnością możliwe jest, że rozwikłanie go w niedalekiej przyszłości nie leży w możliwościach człowieka. Przyjmuje się jednak zwykle, że pewien stopień uporządkowania da się stwierdzić nawet wtedy, gdy nie widać pełniejszego rozwiązania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli dwie różne hipotezy pasują do zaobserwowanych faktów, a jedna z nich jest wyraźnie prostsza od drugiej, to zazwyczaj przyjmuje się tę prostszą do czasu, gdy dalsze spowodują jej odrzucenie. Stawiano niejednokrotnie pytanie, czy postępowanie takie jest usprawiedliwione, ale robi się tak zawrze i trudno byłoby uzasadnić zdanie przeciwne. Niewiele jest jednak argumentów’ na poparcie przypuszczenia, że zawsze uda się znaleźć prostą hipotezę (uprawnienia budowlane).
Najważniejszą cechą charakterystyczną hipotezy jest to, że jest to tylko próbny pomysł, próbna sugestia dotycząca istoty rzeczy. Dopóki nie została sprawdzona, nie może być traktowana jako prawo. Niestety, w wielu dziedzinach, zwłaszcza na pograniczu nauki, przyjmuje się często hipotezy bez dostatecznego sprawdzenia. Prawdopodobieństwo nie może zastąpić dowodów, niezależnie od lego, jak silne może być emocjonalne pragnienie uznania słuszności danej hipotezy (program egzamin ustny).
Amerykańskie domy
Zabawnej ilustracji dostarczył pewien brytyjski antropolog stwierdzając, że brak drzwi między pokojami w domach amerykańskich wywołany jest faktem, iż samotność jest dla Amerykanów nie do zniesienia. Pomijając już sprawę, czy rzeczywiście amerykańskie domy mają mniej drzwi, tego rodzaju twierdzenie jest tylko hipotezą, która za prawo (opinie o programie). Można postawić hipotezy alternatywne, np. że drzwi są kosztowne; że sprawiają wrażenie, iż mały pokój jest jeszcze mniejszy; że przeszkadzają w poruszaniu się i nie służą do żadnego użytecznego celu w domu z centralnym ogrzewaniem, w przeciwieństwie do domu brytyjskiego, w zasadzie nie ogrzewanego, gdzie mieszkańcy skupiają się dokoła kominka w jednym z pokojów. Trudności sprawdzenia hipotez w naukach społecznych doprowadziły do opracowania skróconej metody naukowej, w której etap ten po prostu pominięto. Hipotezy prawdopodobne przyjmuje się za fakty, bez dalszych zachodów. Takie simę, pożałowania godne, praktyki spotyka się niestety również w medycynie.
Indukcja. Podstawową metodą nauki jest uogólnienie, czyli indukcja. Jest to proces wyciągania wniosków, odnoszących się do całej grupy, z obserwacji poczynionych na kilku jej przedstawicielach. Gdy botanik opisuje nową roślinę, to przede wszystkim interesują go nie własności tych egzemplarzy, które obserwował, lecz te własności, które - jak ma podstawy przypuszczać - dzielą one ze wszystkimi innymi egzemplarzami tego samego gatunku (segregator aktów prawnych).
Indukcyjną metodę rozumowania trudno jest uzasadnić filozoficznie, lecz każda istota ludzka stosuje ją wciąż w swym życiu codziennym. Zawodzi ona często, lecz jak wydaje się, nie ma jej czym zastąpić. Dlatego nieliczni chyba ludzie martwią się możliwością, że jutro mogą odpaść od Ziemi wskutek tego, że przestanie działać prawo ciążenia. Prawo to działa dziś, działało wczoraj i działa już od długiego czasu, tak że nawet większość filozofów przyjmuje założenie;, iż będzie ono obowiązywać w dalszym ciągu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32