Blog

14.11.2021

Długie wygięcia poprzeczne

W artykule znajdziesz:

Długie wygięcia poprzeczne

 

Długie wygięcia poprzeczne

Długie wygięcia poprzeczne, powstałe wskutek skurczu poprzecznego spoin pachwinowych, nagrzewa się po stronie wypukłej, pasami biegnącymi obok spoin. Większe płaszczyzny blach zwichrowanych nagrzewa się w wielu miejscach punktowo lub pasmami krzywoliniowymi (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy prostowaniu blach istnieje niebezpieczeństwo wywołania przeskoku z jednej formy odkształceń w drugą.

Prostowanie za pomocą nagrzewania zespołów konstrukcyjnych o złożonych kształtach wymaga podobnych opracowań technologicznych jak w przypadku spawania, z tym że muszą one być ustalane dla rzeczywistych odkształceń, tj/po wykonaniu zespołu.
W produkcji konstrukcji powtarzalnych wielkość rzeczywistych odkształceń ustala się na prototypie i na tej podstawie albo koryguje się oprzyrządowanie do składania, albo zmienia się technologię spawania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podgrzewanie materiału przed spawaniem wykonuje się za pomocą palników gazowych, elementami elektrooporowymi lub indukcyjnie.
Podgrzewanie palnikami gazowymi jest dogodne ze względu na prostotę urządzeń, lecz do kontroli temperatury materiału muszą być stosowane termo-kredki.
Elektrooporowe ogrzewanie materiału wykonuje się za pomocą elementów grzejnych w formie mat lub prętów. Energię cieplną w przewodach oporowych przekazuje się na ceramiczne kształtki, a z nich na ogrzewane części konstrukcji. Elementy grzejne łatwo można dostosować do potrzeb, gdyż składają się z drobnych części. Można je łączyć ze sobą w celu uzyskania większej powierzchni grzejnej, można je zginać w jednym kierunku przy owijaniu powierzchni cylindrycznych (uprawnienia budowlane).

Duży zakres uzyskiwanych temperatur umożliwia stosowanie tych grzejników zarówno do podgrzewania jak i do wyżarzania strefy spawania. Źródłem zasilającym mogą być spawarki wirujące. W czasie ogrzewania maty izoluje się od zewnątrz kocami azbestowymi.
Czujniki termoelektryczne dają pomiar i rejestrację temperatury powierzchni materiału pod matami w zakresie od 0 do +1200°C.
Nagrzewanie indukcyjne stosuje się do wyżarzania spoin i połączeń spawanych (program egzamin ustny).

Montaż warsztatowy

Wyżarzaną część lub fragment spawanej konstrukcji owija się giętkim wzbudnikiem. Przepływający we wzbudniku prąd przemienny indukuje w materiale prądy wirowe, które powodują wydzielanie się ciepła. Sterowanie pracą nagrzewnicy odbywa się za pomocą pulpitu pomiarowo-sterowniczego oraz rejestratora temperatury wyżarzania.
Do pomiaru temperatury ogrzewanego przedmiotu stosuje się termo- kredki o określonej temperaturze topienia się (opinie o programie).. Zestaw kredek ma dobrany skład chemiczny dla różnych zakresów temperatury. Bezpośredni pomiar temperatury może być dokonany czujnikami igłowymi (platynowymi), przy zakresie temperatury do +500°C. Bardziej precyzyjny pomiar rozkładu temperatury uzyskuje się przy pomiarze promieni infraczerwonych, wydzielanych przez wszystkie przedmioty. W specjalnej kamerze uzyskuje się termograficzny obraz temperatur na powierzchni przedmiotu w formie jasnych i ciemnych plam. Kamera sprzężona z czytnikiem umożliwia przejście z termowizji na wykres izoterm. Urządzenie termowizyjnie jest dostosowane do pomiaru temperatury od -20 do + 900°C (segregator aktów prawnych).

Konstrukcja stalowa obiektu jest podzielona na elementy wysyłkowe, których wielkość ustala się z uwagi na możliwości wykonania w wytwórni, załadowania i przewiezienia na teren budowy. Pod tym względem możliwości warsztatu są określone udźwigiem suwnic w halach produkcyjnych i poziomem jezdni podsuwnicowych.
W wytwórniach konstrukcji stalowych instaluje się suwnice o następujących udźwigach: na składowiskach materiałów walcowanych i w halach obróbki o udźwigu 50^80 kN, w halach składania podzespołów - o udźwigu do 150 kN, a w halach montażu warsztatowego do 200 kN (promocja 3 w 1).

Próbny montaż dużych wymiarowo zespołów konstrukcji wykonuje się na placu montażowym, obsługiwanym przez suwnice bramowe lub dźwigi samojezdne o udźwigu dostosowanym do programu produkcyjnego wytwórni. W niektórych wytwórniach o określonym programie produkcyjnym stosowane są również suwnice o większym udźwigu.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami