Blog

28.11.2022

Długość rozpór

W artykule znajdziesz:

Długość rozpór

Do rektyfikacji i usztywnienia prefabrykatów służą rozpory montażowe. Jeżeli w budynku występuje dostateczna ilość ścian wzajemnie prostopadłych, liczbę potrzebnych rozpór można wydatnie zredukować stosując spawane połączenia montażowe. Długość rozpór reguluje się przez pokręcanie rzymską śrubą (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozpory mocowane są do płyt ściennych śrubami rozprężanymi w otworach wierconych lub wkręcanymi w zabetonowaną nagwintowaną tuleję, klamrami lub zaciskami zaczepianymi do pętli uchwytów transportowych. Dwa ostatnie sposoby łączenia rozpór z płytą ścienną nie wymagają dodatkowego wyposażenia montażowego. Mogą być jednak stosowane tylko wówczas, gdy przed położeniem stropów stateczność układu wzajemnie prostopadłych płyt ściennych jest zapewniona przez ich wzajemne połączenie spawami montażowtymi. W przypadku słupów rozpory montażowe mocowane są za pośrednictwem obejmy zaciskanej na słupie za pomocą śrub (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rozpory stanowią elementy pracujące na ściskanie i rozciąganie, co należy mieć na uwadze przy projektowaniu sposobu ich zamocowania do prefabrykatów. Kąt nachylenia rozpór do płaszczyzny nie powinien przekraczać 60°, a do płaszczyzny prostopadłej do ściany - 15°. Z uwagi na dogodność robót zaleca się, aby przy mocowaniu rozpór do płyt ściennych otwory znajdowały się nie wyżej niż 1,90 m nad stropem (uprawnienia budowlane).

Liczba rozpór zależy od sposobu montażu. Przy montażu swobodnym dopuszcza się, aby płyty ścienne szerokości do 1,5 m usztywniane były jedną rozporą. Przy większej szerokości wymaga się dwóch rozpór. Przy montażu wymuszonym, jeżeli stosuje się trzpienie wchodzące w tuleje, jedną rozporę stosować można przy szerokości płyt do 3,0 m (umieszczając rozporę możliwie na środku szerokości płyty), a dwie - przy szerokości płyty powyżej 3,0 m. Usztywnienie montażowe słupów wymaga co najmniej 2 rozpór, ustawionych w dwóch płaszczyznach (program egzamin ustny).

Rozpory montażowe

Jako usztywnienie montażowe służyć mogą zamiast rozpór stojaki, które różnią się tym od rozpór, że podpierają prefabrykat z obu stron i w związku z tym nie wymagają mocowania do stropu. Stojaki znajdują szczególnie zastosowanie przy montażu ścian działowych. Jeżeli ściany montuje się z wąskich prefabrykatów, to dla uniknięcia uskoków na powierzchni ściany stosuje się rektyfikację względną, korygując położenie płyty ustawianej względem płyty już ustawionej za pomocą klamry umieszczonej na krawędzi górnej prefabrykatów lub nakładek połączonych przez spoinę (opinie o programie). Rozpory montażowe zdejmuje się, gdy zaprawa wypełniająca spoinę uzyskuje wytrzymałość co najmniej 3 MPa, a w przypadku połączeń żelbetowych, w których pręty pracują przez zakotwienie w betonie, gdy beton uzyskał wytrzymałość co najmniej 5 MPa.

Jeśli konstrukcja stropów jest prefabrykowana, wówczas dochodzi jeszcze jedna faza montażu elementów stropowych i wykonania złączy. Istnieje również możliwość niezależnego betonowania ścian i stropów, przy której kolejne fazy wykonywania ścian i stropów są identyczne (segregator aktów prawnych).

Zasady montażu i demontażu poszczególnych rodzajów form mogą się różnić nawet w przypadku, gdy konstrukcja form jest zbliżona. Z tych względów zasady te podawane są w specjalnych instrukcjach wytwórni. Z reguły fazie montażu form towarzyszy montaż zbrojenia, montaż przewodów instalacji elektrycznej itp.

W przypadku stosowania form ślizgowych wygodniej jest fazy procesu technologicznego scharakteryzować poprzez sposoby realizacji, przy czym rozróżnia się:

1) sposób realizacji równoległej, przy którym stropy (monolityczne lub prefabrykowane) wykonywane są z pewnym opóźnieniem w stosunku do ścian w kierunku od dołu ku górze,

2) sposób realizacji kolejnej, przy którym stropy (monolityczne lub prefabrykowane) wykonywane są po zakończeniu posuwu ślizgu w kierunku od dołu ku górze (prefabrykowane) lub od góry ku dołowi (monolityczne) (promocja 3 w 1).

O zastosowaniu jednego z wymienionych sposobów decyduje obok rodzaju stropów układ konstrukcyjny budynku.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami