Blog

Elementy niekonstrukcyjne zdjęcie nr 2
16.02.2022

Mechanizacja kompleksowa

W artykule znajdziesz:

Elementy niekonstrukcyjne zdjęcie nr 3
Mechanizacja kompleksowa

W wyniku tych prac sporządzono okresowe programy wyposażenia budownictwa w maszyny (w tym programy nowych uruchomień produkcji maszyn), odpowiadające potrzebom nowoczesnej produkcji budowlanej (program uprawnienia budowlane na komputer). Przyjęto założenie generalne mechanizacji w budownictwie, tj.:

  • dla realizacji procesów w podstawowych, masowych systemach budownictwa i rodzajach robót maszyny muszą być dostosowane do wymagań techniczno-eksploatacyjnych procesów w tych systemach i robotach występujących,
  • dla realizacji pozostałych systemów rozwiązań indywidualnych (jednostkowych) procesy technologiczne będą dostosowane do możliwości istniejącego parku maszyn (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Tylko takie rozwiązanie można zagwarantować przemysłowi zamówienia na maszyny i urządzenia w dużych, opłacalnych seriach umożliwiających podjęcie produkcji masowej.

Przyjęto dwuetapowe wdrażanie mechanizacji kompleksowej:

  • I etap - na bazie maszyn istniejących,
  • II etap - na bazie maszyn zmodernizowanych i nowych (uprawnienia budowlane).

W ten sposób w problemie węzłowym 07.1.1 stworzono podstawy umożliwiające rozpoczęcie wdrażania mechanizacji kompleksowej w budownictwie. Po roku 1975 dalsze prace prowadzi się w ramach programu rządowego PR-5 w gr. V „Technologia i mechanizacja procesów budownictwa mieszkaniowego i ogólnego” (program egzamin ustny).

Rozwoj mechanizacji kompleksowej

Warunkami rozwoju mechanizacji kompleksowej są:

  • posiadanie i pełne opanowanie podstaw teoretycznych umożliwiających prawidłowe zaprojektowanie realizacji procesów technologicznych metodą mechanizacji kompleksowej,
  • posiadanie parku maszyn budowlanych umożliwiającego tworzenie optymalnych, kompletnych zestawów maszyn, niezbędnych do realizacji procesów technologicznych w budownictwie (opinie o programie).

Przedstawione tu podstawy projektowania mechanizacji kompleksowej procesów budowlanych stanowią jedno z możliwych rozwiązań. Znane są próby opracowania analogicznych metod optymalizacji doboru maszyn i ich zestawów do kompleksowej mechanizacji, opartych na modelowaniu matematycznym, programowaniu itp. Metody te w najbliższym czasie ulegną rozbudowie i wzbogaceniu; kierunkiem ich rozwoju powinno być dążenie do opracowania ich w praktyce projektowej za pomocą systemów informatycznych powszechnego stosowania (segregator aktów prawnych).

Aktualizacji i uzupełnienia wymaga istniejąca, b. skromna baza normatywna w dziedzinie technologii zmechanizowanej produkcji budowlanej, umożliwiająca dokonywanie rachunku analitycznego i sporządzanie dokumentacji technologicznej. Wymaga tego również system ekonomiczno-finansowy w budownictwie; w przygotowywanym systemie niezbędne jest stworzenie podstaw do rachunku optymalizacyjnego dla wyboru najwłaściwszych rozwiązań mechanizacji kompleksowej oraz rachunku efektywności ekonomicznej mechanizacji. Pomimo stosunkowo dobrej sytuacji w dziedzinie wyposażenia naszego budownictwa w maszyny budowlane obecny park maszyn, jakim ono dysponuje, nie umożliwia wprowadzenia mechanizacji kompleksowej w pełnym zakresie (promocja 3 w 1). Wysoki stopień wyposażenia budownictwa w maszyny odnosi się głównie do maszyn podstawowych, tj. koparek, ładowarek, spycharek, zgarniarek, żurawi wieżowych i jezdniowych. Tymczasem kompleksowa mechanizacja produkcji budowlanej zależy od odpowiedniego wyposażenia budownictwa nie tylko w maszyny podstawowe (ciężkie), ale i w maszyny średniego typu i lekkie urządzenia pomocnicze oraz narzędzia zmechanizowane.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Elementy niekonstrukcyjne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Elementy niekonstrukcyjne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Elementy niekonstrukcyjne zdjęcie nr 8 Elementy niekonstrukcyjne zdjęcie nr 9 Elementy niekonstrukcyjne zdjęcie nr 10
Elementy niekonstrukcyjne zdjęcie nr 11
Elementy niekonstrukcyjne zdjęcie nr 12 Elementy niekonstrukcyjne zdjęcie nr 13 Elementy niekonstrukcyjne zdjęcie nr 14
Elementy niekonstrukcyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Elementy niekonstrukcyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Elementy niekonstrukcyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami