Blog
Długości kolejek
W artykule znajdziesz:
Długości kolejek bywają bardzo znaczne, wysokość zaś słupów podpierających, wykonywanych z drzewa, żelaza lub żelbetu przekracza 30 m (program uprawnienia budowlane na komputer). Blaszane wózki kolebowe mają zazwyczaj pojemność 0,5-1,0 m3. Koleby do transportu kamienia bywają od wewnątrz wzmocnione przeciw nadmiernemu zużyciu blachy przez nanitowane taśmy żelazne łatwo wymienialne. Wobec gęstości ruchu i łatwości obsługi koszty eksploatacyjne bywają też niewielkie. Gdy miejsce załadowania znajduje się znacznie wyżej od miejsca odbioru, przy stałym ruchu wózków ładownych w dół, zaś w górę próżnych, może kolejka stanowić swego rodzaju dodatkowe źródło energii dla napędu maszyn wytwórni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Najdogodniejszym połączeniem wytwórni ze stacją załadowczą będzie zawsze bocznica normalnotorowa, pozwalająca na bezpośrednie ładowanie gotowego produktu na wagony kolejowe, bez potrzeby ich przeładunku. W razie jednak poważ- tych trudności terenowych, przy których wykonanie takiej bocznicy może być zupełnie niewykonalne lub pociągałoby zbyt duże koszty, również najlepszym zazwyczaj rozwiązaniem bywa budowa kolejki linowej. W tym wypadku jednak konieczne jest zbudowanie przy odgałęzieniach torów kolejowych na stacji załadowczej sąsieków dla materiału, pozwalających na szybkie ładowanie, podstawianych pod ich wyloty wagonów (uprawnienia budowlane).
W każdym kamieniołomie, choćby najmniejszym, koniecznym warsztatem pomocniczym dla ostrzenia wierteł, wykonywania klinów, osadzania na trzony młotów i innych drobnych napraw, jak również wykonywania prymitywnych dźwigarek i kołowrotów, bywa kuźnia. Przy zupełnie prowizorycznym urządzeniu mogą to być jedna lub dwie kuźnie połowę, chociaż zazwyczaj już przy niewielkiej Ilości zajętych kamieniarzy powyżej 5-ciu, opłaci się wymurowanie stałego ogniska kuziennego z ręcznie napędzanym wentylatorem (program egzamin ustny).
Szerokość budynku
Opłaca się to tym bardziej, gdy kamieniarze obrabiają nie materiały drogowe, tylko kamienie budowlane, przy czym ilość szpicaków i dłut do ostrzenia bywa już znaczna, zaś przy obróbce czystych powierzchni groszkowanych, dochodzi jeszcze ostrzenie młotków groszkowników. Przy większym stale eksploatowanym kamieniołomie sprawie odpowiedniego zaprojektowania kuźni powinna być poświęcona należyta uwaga (opinie o programie).
W kamieniołomie połączonym z zakładem kamieniarskim można przyjąć, że na każdych 20-25 zajętych kamieniarzy potrzebny jest jeden kowal do ostrzenia narzędzi kamieniarskich i prócz tego co najmniej jeden do bieżących innych robót. Dla dużego więc kamieniołomu, w którym może być zajętych naraz 80-100 kamieniarzy, konieczne będzie założenie kuźni o 5 ogniskach z jednym wspólnym wentylatorem o napędzie elektrycznym. Ogniska mogą być umieszczone rzędem obok siebie, przegrodzone ściankami murowanymi. Nad wszystkimi ogniskami zakłada się wtedy wspólną kapę z mocnej blachy, a dla każdego ogniska oddzielny komin. Szerokość budynku winna być w tym wypadku około 6 m, zaś na każde ognisko długość 2-2V2 m, aby kowale przy pracy wzajemnie sobie nie przeszkadzali (segregator aktów prawnych).
Jeszcze więcej swobody ruchów daje umieszczenie ognisk wokoło centralnie postawionego wspólnego komina np. z dwóch boków po dwa ogniska, z trzeciej strony jedno ognisko, zaś z czwartej wentylator wraz z napędem. Układ taki jest dla wolno-stojącego budynku kuźni, gdy co najmniej trzy ściany mogę być zaopatrzone w okna.
W wypadku, gdy w kamieniołomach o większym ruchu wiercenie odbywa się przy pomocy młotków i maszyn pneumatycznych z użyciem wierteł krzyżowych lub innych o ostrzach złożonych, korzystne bywa zastosowanie pneumatycznej maszyny kowalskiej do ostrzenia świdrów i narzędzi w ogóle (np. młotków groszkowników) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32