Blog
Do czego służą uprawnienia budowlane i dlaczego warto je mieć?
W artykule znajdziesz:
Do czego służą uprawnienia budowlane i dlaczego warto je mieć?
Uprawnienia budowlane zapewniają w branży budowlanej prestiż i są sporym atutem (program na komputer). Przygotowując się do ich zdobycia można podnieść własne kwalifikacje, poszerzyć wiedzę oraz zwiększyć swoją wartość na rynku, a co za tym idzie, także zarobki. Uprawnienia zdecydowanie ułatwiają znalezienie pracy w branży budowlanej, a co więcej, pozwalają na wybranie miejsca swojej pracy.
Są to niewątpliwym atutem, jeśli ktoś planuje pracować za granicą kraju, ponieważ w większości krajów polskie uprawnienia są traktowane równoważnie z miejscowymi. Dzięki temu można znaleźć pracę w wielu prestiżowych i znanych biurach projektowych czy firmach wykonawczych (program na telefon). Co więcej, niektóre specjalności uprawnień dają możliwość znalezienia pracy w jednostkach budżetowych, technicznych czy naukowych.
Uprawnienia budowlane dają również szansę na założenie własnej działalności gospodarczej i uzyskiwanie wysokich dochodów. Jak więc widać, decyzja o nadaniu uprawnień budowlanych to szansa, o którą warto zawalczyć (program egzamin ustny). Oczywiście trzeba pamiętać, że same uprawnienia to jeszcze nie wszystko, ponieważ konieczne jest ciągłe dokształcanie się i zdobywanie doświadczenia. Tylko wtedy można liczyć na wysokie zarobki i atrakcyjne stanowisko pracy, na którym można się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności.
Obecnie uprawnienia budowlane można zdobyć w 11 specjalnościach (opinie o programie). Największe jest zainteresowanie uprawnieniami w specjalności konstrukcyjno-budowlanej oraz architektonicznej. Oprócz tego do wyboru są uprawnienia inżynieryjne, np. hydrotechniczne, drogowe, mostowe, kolejowe w zakresie kolejowych obiektów budowlanych, kolejowe w zakresie sterowania ruchem kolejowym oraz najrzadziej wybierane wyburzeniowe (segregator aktów prawnych).
Uprawnienia instalacyjne
Można też zdecydować się na uprawnienia instalacyjne w zakresie sieci, instalacji i urządzeń:
• elektrycznych i elektroenergetycznych,
• telekomunikacyjnych,
• cieplnych, wentylacyjnych, wodociągowych, gazowych i kanalizacyjnych.
Oczywiście do zdobycia każdej ze specjalności konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia oraz odbycie praktyki zawodowej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32