Blog

30.05.2018

Do czego służy wieniec stropowy?

W artykule znajdziesz:

Do czego służy wieniec stropowy?

Do czego służy wieniec stropowy?

Wieniec stropowy to połączone ze sobą beli żelbetowe stanowiące zwieńczenie stropu i znajduje się na nich obwodzie. Betonowanie wieńców jest wykonywane w miejscu, w którym stropy opierają się na ścianach nośnych zewnętrznych i wewnętrznych. Wieńce stropowe chronią ściany nośne przed pękaniem i zapewniają ich stabilność (program egzamin ustny). Rolę wieńców dla sztywności ścian budynku można porównać z metalowymi obręczami otaczającymi drewniane klepki, z których wykonane są beczki. Oczywiście wiele domów wykonywanych jest bez wieńców stropowych i wcale nie są one specjalnie uszkadzane, jednak na gruntach, które intensywnie pracują, takie zabezpieczenia jest bardzo ważne, ponieważ zwiększa stabilność budynku.

Do czego służy wieniec stropowy?

Wieńce stropowe wpływają na sztywność budynku w taki sam sposób jak ławy fundamentowe. Zbrojenie podłużne oraz duży przekrój poprzeczny sprawiają, że każdy z tych elementów budynku ma wpływ usztywnienie konstrukcji obiektu i chroni ściany przed uszkodzeniami spowodowanymi nierównym osiadaniem gruntu znajdującego się pod fundamentami. Sytuacja taka może mieć miejsce także wtedy, gdy warunki gruntowe są naprawdę dobre. Na zmianę podłoża mogą mieć wpływ zarówno zmiany poziomu wód gruntowych, jak i głębokie wykopy związane z innymi konstrukcjami powstającymi w pobliżu. Z tych właśnie względów warto zadbać o to, aby piętrowy budynek miał prawidłowo wykonane wieńce stropowe.

W Polsce nie występują duże trzęsienia ziemi, ale nie wiadomo, czy nie ulegnie to zmianie. Staranne wykonywanie stropów żelbetowych jest rozwiązaniem ze wszech miar rozsądnym, zwłaszcza w budynkach jednorodzinnych. Warto przy okazji wspomnieć chociażby o trzęsieniu ziemi w Bukareszcie w 1977 roku, które spowodowało zniszczenie wielu przedwojennych domów z cegieł, pozbawionych żelbetowych wieńców. Wieńce żelbetowe są najczęściej zbrojone górą i dołem oraz podłużnie za pomocą czterech prętów żebrowanych lub gładkich Pręty te połączone są strzemionami, które wykonuje się z prętów i średnicy 4,5-6mm. Odległość między prętami to 33cm.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami