Blog

Żaglowanie zdjęcie nr 2
21.01.2021

Dobór środków transportowych

W artykule znajdziesz:

Dobór środków transportowych

Żaglowanie zdjęcie nr 3
Dobór środków transportowych

Kolejność postępowania podczas doboru środków transportowych jest następująca:
• Ustalenie, które z pojazdów mogą być wysyłane do poszczególnych klientów ze względu na dopuszczalną nośność dróg i mostów (program uprawnienia budowlane na komputer).
• Określenie, czy dopuszczalne tempo układania mieszanki na budowie (co wpływa na czas wyładunku) nie jest zbyt małe dla pojazdów o dużej ładowności (mogą one być wykluczone ze względu na ograniczenia technologiczne związane z rdop). Z badań przeprowadzonych przez autora wynika, że na przykład podczas transportu wewnętrznego mieszanki za pomocą pojemników (żurawie), na wysokość siódmego piętra, średni czas rozładunku mieszarki samochodowej o pojemności mieszalnika 9 m3 wynosi około 110 min.
• Na trasy najdłuższe przeznaczamy pojazdy o największej pojemności (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wytwórnia betonu towarowego ma dostarczyć w określonym dniu na budowę A o)\ = 115 m3 mieszanki betonowej oraz na budowę B (o2 = 78 mł mieszanki. Odległość realizowanych obiektów od wytwórni wynosi odpowiednio: d\ = 8,2 km i d2 = 12,4 km. Do transportu zewnętrznego betonu towarowego zakład ma dwie mieszarki samochodowe o pojemności v, = 7 m1 oraz cztery o v2 = 4 m3. Ze względu na kategorię drogi prowadzącej na budowę B transport może odbywać się mieszarkami samochodowymi o pojemności nieprzckraczającej v2 = 4 nr3 (uprawnienia budowlane).

Średnie tempo układania mieszanki na budowie A wynosi 0,40 m’/min, a na budowie B odpowiednio 0,30 m3/min. Dopuszczalny czas transportu mieszanki w danych warunkach wynosi r‘lop = 90 min. Należy tak dobrać zestawy maszyn zapewniających dostarczenie żądanej ilości mieszanki na poszczególne budowy i ustalić taką kolejność ich załadunku, aby czasy oczekiwań mieszarek samochodowych w kolejkach były jak najmniejsze. Ponadto muszą być spełnione wymagania technologiczne stawiane procesowi transportu mieszanki betonowej (program egzamin ustny).

Dane wejściowe

Przedstawione zadanie rozwiązano za pomocą programu komputerowego KEMO. W formie graficznej czasy trwania pracy zestawów mieszarek samochodowych dla trzech wariantów kolejności załadunku. Najkrótszy czas pracy zestawów maszyn uzyskano podczas rozpoczęcia załadunku według kolejności przedstawionej w wariancie II. Stan wybranych faz procesu: czas oczekiwania na załadunek poszczególnych mieszarek samochodowych przed węzłem betoniarskim oraz na wyładunek na placu budowy (opinie o programie).

Wariant II: Kolejność rozpoczynania załadunku, czas pracy węzła 414 min, czas realizacji budowy A - TrA = 384 min, czas realizacji budowy B - TrR — 450 min.
Przedstawiony algorytm rozwiązania zadania umożliwia ustalenie optymalnej kolejności załadunku mieszarek samochodowych, tzn. określenia kolejności, w jakiej mają rozpoczynać pracę środki transportowe i które z nich mają transportować mieszankę na budowę k, aby koszty transportu były minimalne. Optymalna kolejność załadunku zapewnia minimalne przestoje środków transportowych w oczekiwaniu na obsługę (na załadunek w węźle produkcji mieszanki betonowej i na rozładunek na budowie), a zatem minimalny koszt realizacji zadania (segregator aktów prawnych).

Algorytm określa ponadto współczynnik wykorzystania czasu betoniarki (pracy i przestoju). Końcowym efektem tej analizy są wskaźniki ekonomiczne przyjętego rozwiązania, wyrażające się w cenach jednostkowych: przygotowania i transportu 1 m3 mieszanki betonowej na daną budowę [zł/m3].

Dobór zestawu maszyn do transportu wewnętrznego. Charakterystyka procesów transportowych występujących na placu budowy (promocja 3 w 1).

Dobór środków do transportu wewnętrznego powinien być rozpatrywany z uwzględnieniem potrzeb transportowych do wszystkich procesów robót monolitycznych odbywających się na placu budowy, tj. procesu deskowania, zbrojenia oraz betonowania.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Żaglowanie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Żaglowanie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Żaglowanie zdjęcie nr 8 Żaglowanie zdjęcie nr 9 Żaglowanie zdjęcie nr 10
Żaglowanie zdjęcie nr 11
Żaglowanie zdjęcie nr 12 Żaglowanie zdjęcie nr 13 Żaglowanie zdjęcie nr 14
Żaglowanie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Żaglowanie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Żaglowanie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami