Blog
Ochronne obniżenie napięcia roboczego
W artykule znajdziesz:
Ochronne obniżenie napięcia roboczego
Ochrona taka polega na zastosowaniu, wbudowanych na stałe do rozdzielnic bądź do instalacji, transformatorów bezpieczeństwa obniżających napięcia robocze sieci do napięcia bezpiecznego 24 V (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ze względu na minimalną produkcję narzędzi na 24 V napięcie 24 V stosuje się przede wszystkim do oświetlenia pomieszczeń wykonywanych podczas budowy oraz wszędzie tam. gdzie istnieje niebezpieczeństwo porażenia i są stosowane lampy ręczne.
Separacja odbiornika
Separacja odbiornika polega na odizolowaniu obwodu jednego tylko odbiornika, o napięciu nie przekraczającym 380 V i prądzie znamionowym do 16 A, od sieci za pomocą transformatora separacyjnego lub przetwornicy separacyjnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wymienione urządzenia są lak zbudowane, że na skutek oddzielenia (odseparowania) uzwojeń pierwotnego i wtórnego nic jest możliwy przerzut napięcia z jednego uzwojenia na drugie.
Wyjątkowo w obiektach o charakterze nieprzemysłowym (szpitale, hotele itp.) przepisy dopuszczają stosowanie w odseparowanym obwodzie do 5 odbiorników przy ograniczeniu długości obwodu do 30 m.
Izolowanie stanowiska jako środek dodatkowej ochrony przeciw porażeniowej może być stosowane tylko w obrębie pomieszczeń suchych i tylko w przypadku urządzeń przyrządów zainstalowanych na stale (nie może być więc stosowane przy urządzeniach ruchomych i ręcznych) (uprawnienia budowlane).
Izolowanie stanowiska polega na zainstalowaniu dookoła chronionego urządzenia chodników lub pomostów, trwale przymocowanych do podłoża, o rezystancji przy napięciu 220 V w stosunku do ziemi nie mniejszej niż 50 kom. Stanowisko izolowane powinno być tak rozległe, aby części metalowe urządzenia chronionego znajdowały się poza zasięgiem ręki (1,25 m) ze stanowisk znajdujących się poza stanowiskiem izolowanym (program egzamin ustny).
Obowiązki majstra budowlanego
Obowiązki przed przystąpieniem do robót:
- dokładne przestudiowanie dokumentacji technicznej dotyczącej robót przydzielonych mu do realizacji,
- przy wchodzeniu na nowy teren robót dokładne sprawdzenie go pod względem warunków bezpieczeństwa pracy, w szczególności:
- zbadanie, czy nie ma niewypałów, a w razie znalezienia ich lub podejrzenia o możliwości ich istnienia natychmiastowe zawiadomienie kierownika robót (budowy) w celu wezwania saperów dla gruntownego sprawdzenia i oczyszczenia terenu (opinie o programie),
- sprawdzenie wszystkich istniejących na terenie sieci energetycznych, wodociągowych, gazowych itp. i zabezpieczenie ich przed uszkodzeniem w czasie robót,
- zbadanie, czy na terenie nie ma niezabezpieczonych starych wykopów, dołów itp, i zabezpieczenie ich,
- oczyszczenie całego terenu robót i zabezpieczenie przejazdów i przejść:
- wyznaczenie wszystkich elementów i części obiektu budowlanego w nawiązaniu do osi głównych i do stałych rzędnych wysokości (reperów) wyznaczonych przez kierownika robót (budowy),
- współdziałanie z kierownikiem robót (budowy) przy ustalaniu zadań tygodniowo-dobowych i zapotrzebowaniu środków produkcji (segregator aktów prawnych),
- wydanie wszystkim brygadom i robotnikom pracującym indywidualnie zleceń roboczych zgodnie z zadaniem tygodniowo-dobowym ze wskazaniem rodzaju i ilości robót, ogólnej ilości roboczogodzin niezbędnej do wykonania zadania oraz ogólnego zarobku,
- zaopatrzenie wszystkich brygad i robotników w niezbędne narzędzia, przyrządy, materiały budowlane (w razie potrzeby - w odzież ochronną) oraz dopilnowanie właściwego przygotowania miejsc roboczych,
- przed wykonywaniem każdej nowej roboty oraz przed dopuszczeniem do pracy nowo przyjętych robotników szczegółowe pouczenie o warunkach bezpieczeństwa i higieny pracy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32