Blog

05.04.2023

Dobre właściwości akustyczne jastrychu

W artykule znajdziesz:

Dobre właściwości akustyczne jastrychu

Dobre właściwości akustyczne jastrychu pływającego w porównaniu z innymi konstrukcjami podłóg wynikają z całkowitego oddzielenia rozkładającej obciążenia płyty jastrychu od wszystkich sąsiadujących i przechodzących przez nią elementów budynku. Unika się w ten sposób bezpośredniego przenoszenia dźwięków uderzeniowych, gdyż nie ma wzbudzania odpowiednich drgań ścian i płyt stropowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Połączenia jastrychu lub twardej wykładziny np. ze ścianami działają jak mostki akustyczne, których wpływ rośnie w miarę wzrostu ich liczby i długości. Pogarszają one skuteczność izolacji akustycznej szczególnie w zakresie wyższych częstotliwości drgań (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pożądane oddzielenie jastrychu osiąga się najpewniej przez ułożenie na całej wysokości konstrukcji podłogi pionowej warstwy izolacyjnej i jej przykrycie. Izolację akustyczną należy wykonać w ten sposób (bez luk) przy wszystkich połączeniach jastrychu z sąsiednimi elementami; izolacja ta powinna być wykonana bardzo starannie (uprawnienia budowlane).

Wymagania co do sztywności dynamicznej materiału izolacyjnego są w przypadku izolacji brzegowej mniejsze niż wobec warstwy izolacyjnej pod jasłrychem. Wystarcza więc tylko cienka wkładka izolacji, jeśli jest ona dostatecznie miękka.

W nietynkowanych wewnętrznych ścianach murowanych, szczególnie zaś wykonanych z porowatych cegieł lub bloków, występują często puste spoiny lub pory przechodzące na wylot przez cały przekrój ściany. Dźwięki powietrzne mogą się wówczas przedostawać bezpośrednio przez ścianę. Doprowadzenie tynku tylko do listwy powyżej powierzchni podłogi i założenie listwy przyściennej może prowadzić do dodatkowego przenoszenia dźwięków powietrznych między sąsiadującymi pomieszczeniami(program egzamin ustny).

Jastrych cementowy ulega jednorazowemu skróceniu na skutek skurczu. Poza tym w okresie użytkowania, szczególnie pod działaniem bezpośredniego nasłonecznienia i nad ogrzewaniem podłogowym, jastrych ulega wydłużeniom i skróceniom wywołanym zmianami temperatury (opinie o programie).

Jastrych pływający

Tego rodzaju zmiany długości jastrychu są hamowane przez wszelkie występy ścian i przez elementy przechodzące przez jastrych, trwale zakotwione w podłożu. Dochodzi wówczas do powstania naprężeń, które mogą prowadzić do tworzenia się rys, zwłaszcza przy przekroczeniu małej wytrzymałości na rozciąganie kruchego jastrychu (segregator aktów prawnych).

W podobny sposób jak dylatacje występujące w polu podłogi działają spoiny w miejscach połączeń z sąsiednimi elementami, jeśli są one wykonane w opisany wyżej sposób z uwzględnieniem wymagań izolacji akustycznej, tj. gdy nie mają one przerw, są dostatecznie szerokie i wypełnione miękkim materiałem.

Jastrych pływający powinien być oddzielony od wszystkich sąsiadujących z nim ścian i przechodzących przezeń elementów, jak słupy, rury itp., za pomocą ciągłej spoiny, wypełnionej paskiem materiału izolacyjnego i przykrytej. Spoina, izolacja i przykrycie muszą być wykonane bez żadnych przerw i luk.

Na warstwy izolacyjne przy brzegach podłóg nadają się pasy dostatecznie podatnego materiału o grubości ponad 0,5 cm, np. pianki polistyrenowej. Pas izolacji i przykrycie należy najpierw wyprowadzić ponad poziom powierzchni gotowej podłogi, a później obciąć. Jeżeli ciągłe pole jastrychu ma długość większą niż 6 m albo gdy powierzchnia podłogi ma kształt nieregularny, to należy wykonać w jastrychu dodatkowe dylatacje skurczowe. Wybór materiałów i wymiarowanie) (promocja 3 w 1).

Gdy jastrych układa się na stropie z ogrzewaniem podłogowym, to dylatacja na jego brzegu musi być zwymiarowana stosownie do spodziewanych zmian długości i odpowiednio wykonana. Jej szerokość nie może być mniejsza niż 1 cm. Jeśli ciągłe pole jastrychu ułożonego na stropie z ogrzewaniem podłogowym ma być dłuższe niż 5 m albo jeśli powierzchnia takiego jastrychu ma kształt nieregularny, to należy wykonać w nim dodatkowe dylatacje umożliwiające ruchy termiczne.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami