Blog
Dodatek talku
W artykule znajdziesz:
Dodatek talku
Dodatek talku, a zwłaszcza azbestu, wpływa bardzo korzystnie, gdyż zwiększa wytrzymałość i obniża ścieralność skałodrzewu. Stosuje się je w ilości 10 do 20% ciężaru magnezytu. Barwniki dodaje się w ilości ok. 10% ciężaru magnezytu.
Orientacyjne zużycie materiałów na 1 m2 posadzki skałodrzewnej grubości 15 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Mieszanie składników odbywa się wprost na budowie. Suche składniki zalewa się odpowiednią ilością roztworu chlorku magnezowego i dokładnie miesza. Masę nanosi się na przygotowany podkład po uprzednim zabezpieczeniu przed korozją ścian wszystkich metalowych części stykających się ze skałodrzewem.
Po starannym ubiciu powierzchnię wyrównuje się według listewek ułożonych na podkładzie i dokładnie zaciera. W przypadku podłóg dwuwarstwowych, warstwę górną układa się po związaniu warstwy dolnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Większe powierzchnie dzieli się szczelinami dylatacyjnymi co 20-30 m2 ze względu na skurczliwość masy i niebezpieczeństwo powstawania spękań. Posadzki można cyklinować i szlifować. Po całkowitym stwardnieniu (ok. 30 dni) podłogi nasyca się olejem (najlepiej lnianym) i zaciąga pastą terpentynową. Składniki dozuje się wagowo, stosując najczęściej recepturę podaną dla posadzek skałodrzewnych jednowarstwowych. Składniki miesza się mechanicznie w różnego typu mieszarkach. Masę ubija się w formach ręcznie lub mechanicznie. Płytki formuje się w prasach stosując nacisk powyżej 50 kG/cm2. Płytki skałodrze- wne mają najczęściej wymiary 20X20 cm przy grubości 1,5 do 2 cm (uprawnienia budowlane).
Dolna ich powierzchnia jest gładka lub żłobiona. Są one najczęściej barwione w całej masie.
Ciężar 1 płytki o grubości 2 cm wynosi ok. 1 kg, wytrzymałość na zginanie do 50-^-70 kG/cm2, ścieralność na tarczy Bóhmego ok. 4 mm.
Płytki skałodrzewne układa się na zaprawie magnezjowej o składzie magnezyt kaustyczny: piasek = 1:3 (obj.) przy użyciu roztworu chlorku magnezowego o stężeniu 20°Be. Użycie zaprawy magnezjowej gwarantuje bardzo dobrą przyczepność płytek.
Pytania testowe na uprawnienia budowlane
Oprócz tej zaprawy stosuje się układanie płytek na lepiku asfaltowym co daje również dobry efekt, a także na zaprawie cementowej (1:3). Do zaprawy cementowej nie można dodawać wapna, gdyż wpływa ono destrukcyjnie na skałodrzew. Należy natomiast w celu uplastycznienia tej zaprawy stosować dodatek gliny.
Płytki podłogowe dolomitowe na bazie dolomitu kaustycznego odznaczają się niższą wytrzymałością oraz większą ścieralnością w porównaniu z płytkami magnezjowymi. Spowodowane jest to znacznie mniejszą zawartością tlenku magnezowego w dolomicie (3 do 3,5 raza mniej niż w magnezycie) (program egzamin ustny).
Tlenek magnezowy w dolomicie kaustycznym jest jednak znacznie aktywniejszy niż w magnezycie i dzięki temu wytrzymałość wyrobów dolomitowych jest tylko 1,5-2 razy mniejsza w porównaniu z wvrobami magnezytowymi (opinie o programie)..
W praktyce produkuje się płytki podłogowe o składzie dolomit kaustyczny: opiłki = 1:2, przy czym niedobór tlenku magnezowego uzupełnia się, dodając 10% magnezytu kaustycznego w przeliczeniu na ciężar dolomitu. Powierzchnie płytek fluatuje się roztworem fluorokrzemianu cynku lub magnezu, co korzystnie wpływa na zmniejszenie ścieralności. Tak wykonane płytki własnościami swymi niewiele się różnią od płytek.
Wymiary płytek oraz sposób ich układania jest analogiczny jak dla płvtek magnezjowych (segregator aktów prawnych).
Podokienniki i stopnie schodowe, ze względu na wymaganą niską ścieralność, wykonuje się stosując wypełniacz mineralny (mączki, piasek i grysiki). Podokienniki wykonuje się często dwuwarstwowo. Do warstwy górnej daje się wypełniacz mineralny (stosunek ciężarowy magnezytu do wypełniacza 1:3), do wars wy dolnej trociny w stosunku ciężarowym 1:3 do 1:4.
Płyty izolacyjne wiórowo-magnezjowe produkuje się zarówno na bazie magnezytu kaustycznego, jak i dolomitu. Są one szeroko stosowane w Niemczech, gdzie występują pod nazwą „Heraklit” oraz w Związku Radzieckim, gdzie znane są pod nazwą Fibrolit” (promocja 3 w 1)..
Do produkcji płyt używany jest zamiast chlorku magnezowego roztwór siarczanu magnezowego. Daje on wprawdzie mniejszą wytrzymałość, jednak zwiększa odporność płyt na mszczące działanie wody i wilgoci.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32